SuperCycling.cz

Trek odlehčil a zrychlil svou závodní Émondu

19. 6. 2020, 09:13

Lehké závodní silničky patří mezi nejsledovanější a také nejočekávanější novinky na trhu se silničními koly. Nemění se často, ale když už ke generační obměně dojde, má to své důvody...

SetWidth680-TrekEmonda21-celk1

Americký Trek se letos rozhodl, že dá brouka do hlavy všem, kteří to se silniční cyklistikou myslí opravdu vážně. Po loňském představení nové aero silničky Madone tak letos přišla na řadu ještě důležitější silniční řada Émonda, která má v silniční nabídce značky jasnou pozici na špičce, díky tomu, že jde o závodní lehký model předurčený primárně vrchařům.

Možná tušíte, jakým směrem se nová Émonda vydala, ale pokud ne, tak vězte, že podobným, jakým její přímí konkurenti v podobě SuperSixu od Cannondale, nebo Tarmacu od Specialized. Ano, bude řeč především o aerodynamice a její adaptaci na subtilní rámové trubky.

TrekEmonda21 celk2

S příchodem moderních technologií se stále rozšiřují možnosti jak vyrobit a navrhnout nový moderní lehký a současně také lehký rám. Recept, který použil při jeho tvorbě Trek spočívá v použití nové generace OCLV karbonového materiálu s vyšší pevností.

Díky němu tak mohlo být použito méně materiálu při zachování požadované tuhosti a současně s tím byla udržena také nízká hmotnost. Trek uvádí, že nová generace Émondy SLR má vážit pod 700 g. To ale ve výsledku znamená, že aerodynamické úpravy přeci jen zřejmě pár deka rámu přidaly, protože stávající generace se při svém uvádění na trh chlubila váhou pod 650 g.

TrekEmonda21 ramdet

Při prvním pohledu na novou a stávající generaci Émondy zřejmě laik nepozná rozdíl. Hlavní tvary i silueta kola totiž zůstávají v podstatě beze změn. Ovšem při bližším ohledání už rozdíly vnímat začnete. Mírně narovnaná je přední vidlice, z bočního pohledu je robustnější jak hlavová pasáž, tak její napojení na horní rámovou trubku. Z pohledu předního je to naopak. Celá tato část zeštíhlela. Za výsledek novinka vděčí aerodynamickým testům.

TrekEmonda21 hlavovka

Změny pak budete vnímat také v rámci zadní stavby. Oproti předešlé generaci tady byl použit výrazně zploštěný profil horních vzpěr, takže při pohledu z boku se zadní stavba jeví jako robustnější. Ostatně podobným tvarovacím praktikám podlehla i spodní rámová trubka, která je tak nyní rovná a pohledově širší, byť v čelním pohledu jasně dominuje vzduch rozrážející šípovitý profil.

Pro lepší představu Trek připravil následující obrazové srovnání průřezů všech hlavních rámových trubek ze kterého je jasně patrné, jak aerodynamické změny rámu ovlivnily průřezy jeho jednotlivých částí.

TrekEmonda21 rezytrubek

Nejen rám i nové komponenty

Změnami tvaru trubek ale novinky nekončí. Konstruktéři se rozhodli změnit a aerodynamice tak přizpůsobit i vedení kabeláže, které je nově plně integrované do rámu a to i v rámci jeho přední části. Nová Émonda tak v obou svých verzích SLR i SL počítá se vstupem bovdenů hned u hlavového složení.

Ideální pro tuto integraci je samozřejmě také nový plně integrovaný karbonový kokpit Eaolus RSL, který Trek připravil speciálně pro tento model a který je rovněž podřízen výsledkům přísného testování v aerodynamickém tunelu. Kompaktní plochá horní část řídítek vzduch doslova prořezává a nebrání jim v tom ani příliš dlouhá omotávka.

TrekEmonda21 kokpit

Testování a příprava nového modelu Émondy trvala Treku dva roky. Tu předchozí ladil Trek ještě s Albertem Contadorem, tu novou už konzultoval mimo jiné s Vincenzem Nibalim.

Spolu s novým rámem a kokpitem pak přicházejí také nová zapletená kola. Tady Trek také vše podřídil aerodynamice. Výsledkem je nový tvar ráfků, které nejsou ani příliš vysoké, ale ani příliš nízké. Ostatně posuďte sami 37 mm vysoké ráfky jsou o 9 mm vyšší než současný topmodel Aeolus XXX 2, nicméně díky novému materiálu a konstrukci, při zachování vnitřní šířky 21 mm dosahují nižší hmotnosti o 55 g.

TrekEmonda21 kolo

A s koly úzce souvisí také další změna, kterou se Trek rozhodl udělat, která souvisí s brzdami. Ano, tušíte správně. Nová Émonda už nebude k dispozici s klasickými ráfkovými brzdami. V nabídce tak budou čistě kotoučové verze rámů a to od nejlevnějších po nejdražší. Končí tak jedna etapa silničních závodních kol, která trvala přes sto let.

Trendy související s konstrukcí rámů i samotných zapletených kol dnes prostě jdou cestou kotoučovek a jestliže se to před pěti lety mohlo zdát jako scifi, tak dnes se tento trend naopak stává nepsaným pravidlem a příznivcům klasických brzd tak nezbývá nic jiného než vydržet se svým starším modelem nebo se prostě přizpůsobit.

TrekEmonda21 ramdet1

Trocha čísel

Na závěr ještě pár čísel, kterými Trek ilustruje sílu nové Émondy. Jsou zajímavá ale konkrétně na základě čeho k nim došel již nepopisuje.

Tvarové aero změny na rámu měly přispět k o 183 g menšímu odporu během jízdy. Po rovině je nový rám o 60 sekund na hodinu rychlejší, při stoupání 8,1% pak pojedete o 18 sekund na hodinu rychleji. Trek pak ještě doplňuje výsledek srovnání při stejném sklonu stoupání (8,1%) s konkurenčním Specialized Tarmacem, proti kterému má být rychlejší o 13 sekund na hodinu.

TrekEmonda21 pohon

Zajímavé jsou rovněž výrobcem udávané hmotnosti nabízených modelů. Nejvyšší SLR 9 s eTapem RED váží 6,75 kg, s elektronickou Durou Di2 pak 6,78 kg. Základní model na SLR rámu 6 pak s Ultegrou vychází na 7,26 kg. Dostupnější SL varianta rámu postavená na OCLV 500 karbonu pak s adekvátně nižšími výbavami váží 7,76 až 9,16 kg.

Široká nabídka modelů

Jak je u Treku zvykem nabízí poměrně širokou škálu sériových modelů v různých barevných variantách a kromě toho pak navíc možnost zakázkových staveb i designů v rámci svého programu Project One.

TrekEmonda21 projectone

Že se zde meze opravdu nekladu téměř žádné dokládá například nová černá barva se zlatými segmenty, ale novinek je pochopitelně víc a pokud máte fantazii a pár peněz navíc, tak se můžete na nové Émondě opravdu umělecky vyřádit :-)

Na vzorku, který jsme měli k dispozici je krásně vidět, jak má Trek zmáknuty své laky. Na slunci totiž stačí změnit úhel pohledu a rázem máte úplně jiný odstín...

 TrekEmonda21 colors

Jinak Émonda, jak již bylo řečeno, je vyráběna ve dvou verzích rámu. Vyšší model SLR využívá vlastností nového OCLV 800 karbonu, Dostupnější verze SL je pak postavena na bázi OCLV 500. V obou případech jde o stejné Aero tvary s plnou integrací kabeláže do rámu, která je kompatibilní nejenom s karbonovými integrovanými řídítky, ale také s klasickým kokpitem postaveným na kombinaci běžného přestavce a řídítek, který je využitý u levnějších modelů.

Cenovky nových modelů jsou momentálně nastaveny následujícím způsobem. SLR verze Émondy startují na 166 990,- Kč a končí na 294 990,- za obě elektronické verze. Dostupnější karbonové SL provedení začíná na 69 990,- Kč na Shimanu 105 a končí na 161 990,- za model osazený elektronickým Sramem Force eTap AXS.

TrekEmonda21 perexclanku

Trek již nyní nové modely naskladňuje, takže pokud o lehké svižné silničce uvažujete, tak nemusíte čekat dlouho. Více informací najdete včetně kompletního přehledu všech modelů na lokalizovaných stránkách www.trekbikes.com.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.