SuperCycling.cz

Shimano 105 - inspirace jízdou i Durou

8. 4. 2014, 08:00

Postup japonského giganta v představování novinek je roky stejný. Nejprve uvede nové technologie v rámci své vlajkové lodi Dura-Ace a poté je postupně implementuje i do nižších řad.

Motem letošní prezentace silničních novinek Shimano na rok 2015 bylo heslo "105 - inspirace jízdou". My k tomu navíc dodáváme ještě inspirace Durou. Proč? Odpověď je na snadě. Protože nová stopětka přebírá mnohé nové technologie od svých starších sester Dury a Ultegry.

Kompletní sada Shimano 105 pro sezonu 2015

Zásadní zprávou a novinkou současně je, že nová stopětka dostala jedenáctipastorek. Spolu s ním nasadilo Shimano pro optimalizaci řazení také nový řetěz, který využívá speciální povrchovou úpravu Sil-Tec. V podstatě jde o to, že díky této úpravě je sníženo celkové tření v rámci převodového ústrojí a to přispívá jak k lehčímu chodu řazení a delší životnosti tak k úspoře energie.

Nové kliky budou k dispozici ve dvou barevných provedeních

Nové čtyřramenné kliky vycházejí z asymetrického uchycení převodníků a kromě dutých klik jsou osazeny také dutým velkým převodníkem. Dodávány budou ve dvou barevných variantách a to jako světlé, nebo tmavé. K dispozici pak budou tři varianty kombinací převodníků 53-39, 52-36 a 50-34 zubů. Alternativně bude Shimano nabízet také klasické pětipackové kliky, které budou nově kompatibilní s 11-ti rychlostními pastorky.

Kompletní sada 105 tak jak vypadá na promo kole (BMC)

Nová jedenáctipastorková kazeta stejně jako odpovídající řetěz jsou plně kompatibilní s vyššími jedenáctkovými sadami. Skladba pastorků je k dispozici podobně jako kliky v trojím provedení: 12-25, 11-28 a 11-32 zubů.

Snaha ulehčit a zpřesnit řazení provázela inženýry v Shimanu také v navrhování nových měničů. Zejména přesmykač dostal novou konstrukci, která přispívá k menšímu odporu při řazení. Stopětková přehazovačka je na první pohled poměrně klasické konstrukce s tím, že na výběr jsou variantu s krátkým a dlouhým vodítkem.

Přehazovačka a přesmykač 105 v novém designu

Řadící dualy dostaly pochopitelně o jeden zoubek navíc aby mohly obsluhovat jedenáctipastorek. Spřažené jsou ale také s novými brzdami, které nabídnou jednak větší prostor pro širší plášť, jednak snížené tření díky novým ložiskům a také o 10% menší sílu potřebnou k brždění oproti předchozí generaci stopětky. Za zmínku ještě stojí, že Shimano i u této sady bude dodávat polymerem potažená lanka stejně jako je tomu u nejvyšší sady Dura-Ace.

přehazovačka 105 v černém provedení

Poslední bonbónek na závěr, který se týká nové sady 105, jsou alternativní řadící páčky určené pro montáž na tak zvaná fitness kola s rovnými řídítky. Jde o samostatné řadící páčky, které nejsou kompatibinkí s MTB přehazovačkami ani přesmykači a budou pouze alternativou k dualům pro výše uvedená kola.

Další krok za integrací kotoučových brzd

Shimano nabízí kotoučové brzdy pro silniční kola již nějaký ten pátek, ovšem dosud pouze jako součást elektrické sady Ultegra. S klasickými jedenáctkovými mechanickými dualy přichází až nyní a to v rámci mimosadové nabídky dualů označených jako ST-RS685.

Označení napovídá tomu, že ideální nasazení těchto hydraulických dualů bude směřovat právě na kola se stopětkou a Ultegrou. Tyto sady se navíc nejčastěji vyskytují na kolech, určených pro hobby kategorie jezdců, kterým UCI restrikce v tomto směru rozhodně nedělají starosti.

Kotoučové hydraulické brzdy jsou konečně k dispozici i bez Di2

Společně s rozšířením možností kotoučových brzd pak Shimano představilo také nový set zapletených silničních kol určených pro osazení kotoučovými brzdami. Nese označení WH-RX830 a pro uchycení kotoučů využívá výhradně vlastní systém centerlock. Zajímavostí tohoto setu je asymetrický výplet. 21 zapletených drátů je rozdělených následovně: 14 napravo a pouze 7 nalevo.

Nový set byl navržen v aerodynamickém tunelu, ráfky mají tak vyšší profil a naopak nižší aerodynamický odpor. Více informací najdete na stránkách výrobce www.shimano.com.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Derekwarne
    6. 9. 2021, 17:37 (před 2 měsíce)

    Мобильные слоты представлены как в обыденном, так и в игровом автомате. Имеются двух вида тематических слотов, линия из каких способна быть активирована с помощью игры на удвоение и на экране показывается знакомый логотип со слота. Число линий регулируется кнопкой на игровом столе, в зависимости от выбранного режима. Существует потенциальность создать до 20 спинов, есть возможность стартовать игру по одной линии. Призовой бонусный раунд от всякого из игровых автоматов — данное шанс завоевать ведущий приз. Реально скапливать комбинации из одинаковых по рисунку символов: рисунки фруктов, животных, символов с изображением водных стихий. В новейшем слоте реализована стратегия, какая позволяет зарабатывать и играть бонусные игровые баллы.