SuperCycling.cz

Silničáři hvězdami omnia: 1. Viviani, 2. Cavendish

16. 8. 2016, 20:41

Hvězdy silniční cyklistiky už poněkolikáté dokázaly, jak skvěle umí závodit i na dráze. Zlato v olympijském omniu vybojoval italský sprinter týmu Sky Elia Viviani, druhý byl Brit Mark Cavendish, jehož zaměstnavatelem je stáj Dimension Data.

ti-ti-omnijaci

I další čelní příčky ovládli muži, kteří úspěšně působí na silnici. Třetí byl Dán Lasse Norman Hansen, jenž jezdí v týmu Stölting a letos skončil třetí na dánském šampionátu v závodě s hromadným startem. No a čtvrtý byl Kolumbijec Fernando Gaviria, vycházející hvězda stáje Etixx-Quick Step, jenž za pár dní oslaví teprve 22. narozeniny.

Gaviria končí s dráhou

Ovšem zrovna pro Gaviriu, který v omniu ovládl poslední dvě mistrovství světa, byla čtvrtá příčka obrovským zklamáním. „Jel jsem do Ria pro zlato. Bohužel odjíždím smutný, Už před závodem jsem si řekl, že pokud nevyhraju, na dráze končím. Takže teď se budu koncentrovat jen na silnici. Možná zkusím bez stresu nějaké šestidenní, ale už ne další olympiádu. S dráhou se loučím,“ přiznal Gaviria.

elia s vlajeckou

Nejšťastnějším mužem olympijského omnia byl Viviani. Po pěti disciplínách vedl a v závěrečné bodovačce hájil svůj šestnáctibodový náskok před Cavendishem. Ze hry ovšem nebyl ani vítěz omnia z Londýna 2012 Hansen, kterému se navíc podařilo ujet o kolo, a díky zisku dvaceti bodů se v jeden moment posunul zlatu na rozdíl pouhých dvou bodů.

Viviani si ale bezpečně vedení kontroloval. Sbíral téměř pravidelně body v bodovaných spurtech a dokázal se povznést i nad pád. Jeho viníkem byl Cavendish, což sám po závodě uznal. Zatímco Viviani se po chvíli zvedl a znovu nasedl na kolo (závod byl po pádu na nějakou dobu neutralizován), daleko hůře dopadl Korejec Sanghoon Park, který opouštěl velodrom na nosítkách.

Cavendish se hádal

Cavendish, který měl jistotu stříbra až po závěrečném sprintu, svou vinu při pádu uznal. „Byla to moje chyba,“ řekl britský cyklista, jenž vybojoval svou první olympijskou medaili v kariéře. „Měl jsem se lépe dívat, kde jsem a kam jedu,“ řekl k myšce, kterou Korejec nečekal, narazil do Cavendishova zadního kola a šel k zemi. „Omlouvám se klukům,“ dodal po závodě.

ten jav co tzklaman ne

Hrozila mu i diskvalifikace, ovšem žádný ze soupeřů protest nepodal. Když se ho jeden z nizozemských novinářů zeptal, zda neměl být za zavinění pádu diskvalifikován, Cav byl očividně podrážděný. „Mohl bych vás zažalovat,“ řekl směrem k udivenému novináři.

Viviani se ho ale zastal. „Byl to pád, jakých je na dráze mnoho. Cav jen změnil směr, byl vpředu. Samozřejmě to byl smutný moment závodu, ale nemohl za to,“ řekl olympijský vítěz.

Viviani nakonec v cíli nasbíral 207 bodů, druhý Cavendish jich na svém kontě měl 194 a třetí Hansen 192. Ten získal už druhý bronz po třetím místě s dánským stíhacím kvartetem.

ti sprintei jak jedouce

Viviani se postaral o první dráhařské zlato pro Itálii po 16 letech. „Vyhrál jsem nejdůležitější závod svého života. O tomhle zlatu jsem snil čtyři roky,“ přiznal Ital, který na stupních vítězů při hymně nezadržel slzy. „Na tenhle úspěch jsem se strašně nadřel, ale na té cestě jsem zažil i spoustu zklamání. Proto ty slzy dojetí,“ vysvětlil.

Stříbro v první řadě Cavendishe zklamalo, s odstupem času už mluvil o úspěchu. „Zlato by bylo určitě krásnější, ale pořád mám medaili z olympiády. Elia byl v součtu všech disciplín lepší a je třeba před ním smeknout,“ uvedl majitel stříbra.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.