SuperCycling.cz

Sagan pojede v Riu biky! Může získat medaili?

8. 6. 2016, 06:21

To, o čem se už několik týdnů spekulovalo, je nyní realitou. Slovenský cyklistický svaz oznámil, že Peter Sagan nebude na olympiádě v Riu startovat v silničním závodě, ale představí se jako biker v cross country horských kol.

sagan-k-riru-na-oh

Slovensko bude na silnici reprezentovat Martin Haring, který vyjel místo pro svou zemi v cross country. Sagan si s ním „místenku“ prohodil, i když se dané kvóty vyjíždějí vždy na zemi a ne na jednotlivce.

„Tuto nominaci schválily po vzájemné dohodě příslušné komise uvedených disciplin. Všichni počítali s tím, že Peter Sagan bude jako mistr světa startovat na silnici a byli s tím srozuměni. Peter však nabídl místenku ze silnice výměnou za start v MTB cross country. Po skončení Tour de France bude mít ještě čtyři týdny na speciální přípravu. Jak ho všichni známe, určitě nebude chtít se jen zúčastnit, ale bojovat o přední příčky,“ uvedl prezident Slovenského svazu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

„Peter horská kola jezdil, v minulosti se stal mistrem světa, takže jeho šance na dobrý výsledek jsou reálné,“ doplnil Ján Žilovec, viceprezident SZC.

sagan k riru na oh dolniiii

Otázkou je, zda bude schopen rvát se s nejlepšími bikovými specialisty kalibru Schurtera, Absalona či Kulhavého o medaile. Experti tvrdí, že proti borcům, kteří se na tenhle den D systematicky chystají několik měsíců, nemá šanci, ale u Sagana člověk nikdy neví. Tak si počkejme do 21. srpna.

Sagan vyrazil do Ria už koncem letošního ledna, kde si po závodě Tour de San Luis projížděl spolu s třemi polskými kolegy z týmu Tinkoff část trasy olympijského silničního závodu. Už tehdy zřejmě vyhodnotil, že na těžké trati nemá šanci udržet se nejlepších vrchařů a možná proto v něm začala hlodat myšlenka na návrat ke kořenům.

I proto v dubnu během dovolené startoval na dvou závodech horských kol. V rakouském Grazu závod po pádu nedokončil, ovšem 30. dubna v Teplicích už byl čtvrtý. O lepší výsledek ho připravil defekt. Dokázal si, že mu to na biku pořád jde.

Slováci dobře vědí, že nevzít Sagana na olympiádu, to by byl z jejich strany velký hřích. Slyší na něj sponzoři, novináři z celého světa o něm budou psát, i kdyby hrál v Riu vodní pólo nebo závodil v lukostřelbě. Pojede tam totiž jako mezinárodní sportovní hvězda a pro Slovensko v současné době snad není lepší reklamy, než Sagan.

sagan k riju na oh trojni

Sagan v uplynulých dnech absolvoval tréninkový kemp ve vysoké nadmořské výšce v USA, kde se chystal na Kolem Švýcarska a Tour de France. Ale v rámci přípravy tam jezdil dost i na horském kole.

Pokud bude zdravotně fit a v patřičné kondici, v dresu Slovenska ho fanoušci na olympiádě uvidí. „Bude samozřejmě záležet, jak se bude cítit po Tour de France a taky na tom, zda ho jeho tým Tinkoff nebude chtít vzít i na Vueltu, který startuje 20. srpna a olympijský závod v cross country je na programu o den později,“ řekl Ján Žilovec.

S Vueltou Sagan ovšem nepočítal, jeho dalším velkým vrcholem by po olympiádě mělo být až říjnové mistrovství světa na silnici v katarském Dauhá, kde bude obhajovat titul a bude patřit mezi velké favority.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.