SuperCycling.cz

Porte pošesté králem Willunga Hill, Impey obhájil

20. 1. 2019, 08:32

Richie Porte i Daryl Impey měnili při poslední etapě závodu Santos Tour Down Under historii. Porte byl v cíli na kopci Willunga Hill první už pošesté v řadě a slavil první vítězství v dresu stáje Trek-Segafredo.

riciposestyw

Jihoafričan Daryl Impey (Mitchelton-Scott) skončil třetí, což mu stačilo k tomu, že jako první cyklista v jednadvacetileté historii závodu obhájil prvenství.

„Je to neskutečný pocit. Ten tlak byl dost velký, ale nějak extra jsem si ho nepřipouštěl. Kluci z týmu odvedli skvělou práci a já přijel pod kopce docela čerstvý,“ líčil Impey. „Závěr byl hodně těžký. Musel jsem se vydat ze všech sil, ale dokázal jsem to,“ dodal úřadující jihoafrický šampión.

Porte a Willunga Hill, to už jsou za ty roky skoro spojené nádoby. Etapa s cílem na tomto vrcholu je pro rodáka z Tasmánie srdeční záležitostí. Letos měl navíc dvojnásobnou motivaci, protože přestoupil do stáje Trek-Segafredo a chtěl se v jejím dresu uvést co nejlíp. To mu vyšlo dokonale, tuhle klíčovou etapu vyhrál už pošesté za sebou.

„Opravdu si toho moc vážím. Je to fantastický pocit,“ jásal 33letý vítěz etapy. „Pro mě je těžké takový závod vyhrát celkově, když je to jen jeden dojezd na kopec, ale tohle je skvělé. Je to perfektní start do nového roku v novém týmu. A děkuji za to všem kolegům. Samozřejmě klobouk dolů před Darylem (Impeyem), jak se držel v tom závěru,“ vysekl Porte poklonu i celkovému vítězi.

Impey měl na největší rivaly v boji o celkové pořadí (Porte, Poels, Sánchez, Dennis) náskok 20 vteřin, což mu dávalo naději, že při skvělém výkonu může pomýšlet na obhajobu. A on ten skvělý výkon předvedl.

V závěru etapy nejdřív zaútočil Wout Poels ze Sky, aby ho brzy Porte dostihl a předvedl záhy sám klíčový atak. Impey držel strojové tempo a do cíle přijel třetí v čase Porteho a Poelse. Dosavadní lídr Patrick Bevin (CCC) trpěl po pádu z předchozí etapy a nevydržel tempo nejlepších už při prvním ze dvou stoupání na Willungu. A skončil hluboko v poli poražených.

Pořadí na prvních dvou místech závodu bylo stejné jako vloni: 1. Impey, 2. Porte. Třetí letos skončil Poels.  „Nebylo to vůbec snadné. Kenny Ellisonde odvedl skvělou práci pro Poelse a bylo těžké se tam dostat zpátky. Ale do vysílačky jsem slyšel od svých sportovních ředitelů, že na to mám a že za mnou všichni trpí. Dodalo mi to sebevědomí a chytil jsem nový vítr. Posledních 300 metrů bylo nekonečných a hodně to bolelo. Ale stálo to za to,“ přiznal Porte.

Hayman se loučil

Závod Santos Tour Down Under byl rozlučkou s bohatou kariérou vítěze Paříž-Roubaix 2016 Mathew Haymana. Tento Australan ale dál zůstane věrný barvám Mitchelton-Scott, jen z pozice závodníka přechází do realizačního týmu.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.