SuperCycling.cz

Sagan vítězem v Kalifornii! Rozhodly dva centimetry

17. 5. 2015, 22:26

Dva centimetry, možná ani ne, rozhodly o tom, že Peter Sagan vyhrál poprvé v kariéře etapový závod Kolem Kalifornie. Podařilo se mu to díky bonifikaci za třetí místo v závěrečném dějství. Kdyby skončil čtvrtý, z celkového triumfu by se radoval Julian Alaphilippe.

fotofinis-aktial-kali

Slovenský cyklista týmu Tinkoff-Saxo na něj před poslední etapou ztrácel dvě vteřiny. Jednu sekundu Sagan smazal na rychlostní prémii, ale věděl, že pokud chce vyhrát celkově, musí získat nějakou bonifikaci v cíli. Ty v Kalifornii brali první tři (10, 6 a 4 vteřiny).

Spurt slovenskému závodníkovi nevyšel úplně podle představ, ale v poslední chvíli stihl ještě hodit dopředu kolo a cílová fotografie potvrdila, že na pásce byl třetí jen o kousíček před Farrarem. A to stačilo na celkové vítězství.

„V první chvíli jsem si myslel, že se mi to nepovedlo,“ přiznal Sagan. „Říkal jsem si: Farrar je třetí, já čtvrtý. Ale po chvíli mi z týmu říkali, že jsem třetí já a nemohl jsem tomu uvěřit,“ dodal. Etapu vyhrál Mark Cavendish (Etixx-Quick Step) a v letošním ročníku závodu slavil už čtvrtý triumf.

Saganův celkový triumf se rovná velké senzaci, protože v závodě s těžkým horským dojezdem a časovkou se mu žádné šance nedávaly. Jenže časovku organizátoři zkrátili kvůli špatnému počasí na 10,6 km a Sagan ji vyhrál, v královské etapě skončil na fantastickém 6. místě. V kombinaci s velkým štěstím v poslední etapě slavil třetí triumf v etapovém závodě v kariéře. Předtím se mu to povedlo v roce 2011, kdy vyhrál Kolem Sardinie a Kolem Polska.

sagan ve zlut welcome

„Bylo strašně těžké vybojovat vítězství. Asi jsem překvapil. Věřil jsem, že bych to dnes mohl dokázat. Mám obrovskou radost, protože mě nikdy nenapadlo, že bych jel do Kalifornie bojovat o celkové pořadí. Letos byl navíc extrémně těžký dojezd na kopec, ale zvládl jsem to dobře,“ řekl Sagan. „Ztratil jsem tady zelený dres, tak jsem musel udělat něco, abych se dostal na pódium,“ dodal s úsměvem.

„Nejlepší odpověď na kritiku,“ napsal se smajlíkem na Twitter majitel týmu Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov. „Celý jejich tým zaslouží pochvalu. Jeli dnes celý den hodně agresivně, zvlášť Peter,“ prohlásil Mark Cavendish.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.