SuperCycling.cz

Van der Poel a jeho vítězství z kategorie sci-fi

22. 4. 2019, 08:03

Mathieu van der Poel vyhrál v dresu úřadujícího mistra Nizozemska na silnici nizozemskou klasiku Amstel Gold Race. A to způsobem, který vejde do dějin závodu a zřejmě i celé cyklistiky. Bylo to vítězství z kategorie sci-fi.

mvdopams1

Ještě 10 km před cílem ztrácel tenhle nizozemský super cyklista z týmu Corendon-Circus minutu na vedoucí dvojici, v níž byli Julian Alaphilippe a Jakob Fuglsang. Sám se zasloužil o její stíhání, když vyprovokoval nástup a pověsilo se za něj dalších šest lidí.

Těsně před cílem byli za snahu odměněni. Van der Poel se protáhl kolem vedoucí skupiny, kam se dotáhl Michal Kwiatkowski, začal sprint z první figury a nikdo na něj neměl. Byl to mimořádný výkon a strhující vítězství.

Když projel cílem, nevěřícně dal hlavu do dlaní. Byl tak vyčerpaný, že skoro spadl z kola. Svůj speciál Canyon sotva položil a lehl si na zem. „Neměl jsem sílu ani na to, abych v cíli zvedl ruce nad hlavu,“ přiznal po chvíli van der Poel.

Vyhrál závod, který v roce 1990 ovládl jeho táta Adrie. A od triumfu Erika Dekkera před 18 lety se stal první Holanďanem, jenž vyhrál Amstel. Konkrétně 54. ročník.

mvdpati

Tři nejlepší z 54. ročníku Amstel Gold Race: vlevo druhý Simon Clarke (EF Education First), Mathieu van der Poel a třetí Jakob Fuglsang z Astany.

„Byl to strašně chaotický závod. Tři kilometry před cílem jsem pořádně nevěděl, na jaké pozici vlastně jedu. Myslel jsem si, že ani nejedu o vítězství. Ale když jsem je viděl před sebou, pomyslel jsem si, že by se dali dostihnout. Měl jsem štěstí, že nám foukalo do zad. Vsadil jsem všechno na jednu kartu, tady už nešlo nijak taktizovat. Snažil jsem se je zaskočit dlouhým sprintem,“ prohlásil nizozemský hrdina po 266 kilometrů dlouhém závodě.

Jen potvrdil fantastickou formu. Ve středu vyhrál Brabantský šíp, předtím Dwars door Vlaanderen nebo GP Denain. „Tohle je samozřejmě nejsladší,“ říkal dojatý nizozemský šampión. „Vyhrát Amstel jako debutant, to je něco neskutečného,“ dodal šampión.

Roman Kreuziger (Dimension Data) skončil v závodě, který v roce 2013 vyhrál a vloni byl druhý, na 18. místě se ztrátou 54 sekund. „Jako tým jsme závodili velice dobře, byli jsme pořád v popředí. Do Kruisbergu jsem ale najel poměrně zezadu, a když zaútočil Kwiatkowski, neměl jsem nohy na to, abych odjel s ním. Tak jsem se koncentroval na závěr. Z mojí strany to byl celkem slušný spurt, ale určitě jsem měl formu na lepší výsledek. Klobouk dolů před van der Poelem,“ řekl Roman.

„Těším se na středeční Valonský šíp, i když to není závod, který mi úplně sedí. Ale bude to dobrá příprava směrem k Lutychu,“ dodal.

Petr Vakoč (Deceuninck-Quick Step) pracoval dříve v závodě pro lídra svého týmu Juliana Alaphilippa a poté odstoupil.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.