SuperCycling.cz

Konec nadějí: Sáblíková u arbitráže neuspěla

9. 8. 2016, 20:07

Sen Martiny Sáblíkové o startu na letních olympijských hrách v Riu se definitivně rozplynul. Mezinárodní sportovní arbitráž CAS při zkráceném řízení přímo v dějišti her dnes zamítla, aby česká cyklistka i úspěšná rychlobruslařka jela ve středu olympijskou časovku.

k-clainku-arbt

„V tuto chvíli ve mně samozřejmě převažuje obrovské zklamání,“ uvedla Sáblíková na stránkách Českého olympijského výboru.

Na olympiádu se podle správného výkladu nominačních kritérií nekvalifikovala, ovšem vyšlo to najevo až v momentě, kdy už bylo pozdě na jakékoliv snahy cokoliv změnit. Do té doby žili všichni včetně svěřenkyně trenéra Petra Nováka v domnění, že si start vyjela na MS v Richmondu 2015, kde skončila dvanáctá a devátá v redukovaném pořadí zemí.

Mylný výklad pravidel

Ovšem až začátkem června letošního roku vyšlo najevo, že Český svaz cyklistiky podle všeho pracoval s mylným výkladem pravidel. Na popud Českého olympijského výboru se příkladu ujal renomovaný sportovní právník Jan Šťovíček, který je zároveň předsedou legislativní rady ČOV a vloni zastupoval mj. Romana Kreuzigera v jeho případu s biologickým pasem.

Zástupci Mezinárodní cyklistické unie (UCI) v červenci zamítli návrh české strany na zkrácené řízení a Sáblíková nakonec se svým týmem odletěla do Ria. Ubytovala se mimo vesnici, trénovala a čekala, jak dopadne arbitráž přímo v dějišti. Žalobu ke zvláštnímu panelu CAS podal doktor Šťovíček se svým týmem v sobotu a dnes byl vyřknut definitivní ortel: Martina Sáblíková časovku nepojede.

Kejval se jí zastal

„Musím Martinu nesmírně ocenit. Je znát, proč je trojnásobnou olympijskou vítězkou a proč podává tak vynikající výkony v rychlobruslení i v cyklistice. Nevzdala se, překousla spoustu nepříjemností a rozhodla se bojovat do posledních sil, i když byla v hodně těžké situaci. Ukazuje všem, že dokud je naděje, má smysl bojovat ve sportu i v životě. Bez ohledu na to, že v tomto případě neskončil boj vítězstvím,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval pro web olympic.cz.

Žalobu tvořilo osmnáct stran textu v angličtině. „Spor je v interpretaci pravidel. My jsme říkali, že výklad UCI není jediný možný a jediný správný. A pokud je pravidlo nejasné, musí být vykládáno ve prospěch sportovce. Proto jsme chtěli, aby UCI přidala jedno místo v časovce,“ uvedl Jan Šťovíček.

Ovšem nestalo se. Ve středeční časovce žen nebude startovat žádná česká závodnice.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.