SuperCycling.cz

Froome se dál hájí, Martin se do něj ostře pustil

15. 12. 2017, 06:54

Čtyřnásobný vítěz Tour de France Chris Froome dál trvá na své nevině ohledně pozitivního dopingového testu na Salbutamol z letošní Vuelty. Ve vzorku moči ze 7. září po 18. etapě bylo zjištěno 2000 nanogramů Salbutamolu v mililitru, což je dvojnásobek povolené hranice.

tenrisssssju

„I pro mě to byl velký šok,“ přiznal. „Ale určitě jsem žádná pravidla neporušil, nevzal jsem si více než povolenou terapeutickou dávku. Rozumím reakcím ostatních, ale tohle je jiný případ. Není to pozitivní test,“ hájí se 32letý Brit.

„UCI mě požádala o více informací o mém užívání Salbutamolu na astma. Řekl jsem jim, jak používám inhalátor, kolikrát ho používám. Chci, aby se všechno vysvětlilo od základu,“ dodal Froome.

Ale někteří kolegové z pelotonu se do něj pořádně pustili. Hlavně excelentní německý časovkář Tony Martin ze stáje Kaťuša-Alpecin. „Jsem z toho totálně vytočený. V případě Frooma se měří úplně jiným metrem. Ostatní sportovci jsou po pozitivním testu okamžitě suspendováni, ale on dostal čas, aby všechno vysvětlil. Nevybavuji si z minulosti jediný takový případ. Pro mě je to skandál a minimálně neměl být vpuštěn na mistrovství světa, když se o tom vědělo,“ řekl Martin.

toooonyyyyy

„Je to velká rána v boji proti dopingu. Potřebujeme transparentní jednání ze strany UCI. Ale tohle je nefér a těžce neprofesionální. Za co si on a jeho tým zaslouží speciální přístup?,“ ptal se Martin.

Server Velonews v této souvislosti vyzpovídal bývalého italského profesionála Alessandra Petacchiho, jenž dostal za pozitivní test na Salbutamol z Gira 2007 roční distanc. A to mu naměřili 1320 ng/ml.

„Nevěřím tomu, že nevěděl, co dělá. Když je člověk pozitivní na EPO, tak je to idiot. Nemůže říci: Udělal jsem nějakou chybu. Ale tady se bavíme o něčem, co je povolené v nějaké míře. Navíc Salbutamol nijak nezvýší vaši výkonnost. Jen chci říct, že jako sportovec musí být člověk neustále na pozoru a vše konzultovat, což se asi nestalo,“ přiznal bývalý excelentní sprinter, vítěz 48 etap na Grand Tours.

sandorp

Alessandro Petacchi na archivním snímku z roku 2011.

 „Věděl, že bude testován každý den a přijde mi to celé stupidní. Těch 2000 nanogramů je opravdu hodně. Když si stříknete ze spreje jednou, může to být nějakých 100 nanogramů. Kolikrát by to musel udělat? A hlavně: asi bychom to všichni viděli v televizi, která ho zabírá skoro pořád,“ řek Petacchi.

Přál by si, aby se celá věc vysvětlila. „UCI by měla zavést nějaké jiné pravidlo na Salbutamol. Ať tuhle látku natvrdo označí jako doping a je to. Astma se dá léčit i jinak. Sám jsem po tom, co se mi stalo, přešel na jiný způsob léčby. A cítil jsem se lépe,“ dodal Petacchi.

Věří, že tento případ nevrhne špatné světlo na cyklistiku. „Nemůžeme přece zruinovat cyklistiku kvůli tomu, že si Froome párkrát stříkl do pusy sprej Salbutamolu. Kdyby udělal něco nepřípustného, budu držet hubu a řeknu: Chrisi, jsi idiot. Ale tohle je jiná věc. Přeju si, aby se vše vysvětlilo.“

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.