SuperCycling.cz

Froome neprošel dopingovým testem na Vueltě!

13. 12. 2017, 11:18

Chris Froome i jeho tým Sky mohou mít velké problémy. Britský cyklista totiž neprošel dopingovým testem na letošní Vueltě, kterou vyhrál. Měl dvojnásobně překročen povolený limit Salbutamolu. 

krisdopo

Test proběhl po 18. etapě 7. září a ve vzorku moči 32letého Brita bylo zjištěno 2000 nanogramů Salbutamolu v mililitru. Salbutamol se užívá na astma, kterým Froome dlouhodobě trpí. Ale v podstatě se astmatem hájili všichni závodníci, kteří měli pozitivní test na tuto látku.

Tým Sky oznámil, že se problémy s dýcháním u Frooma zhoršily během posledního týdne. „O mém astmatu se dlouhodobě ví. A já dobře vím, jaká jsou pravidla. Vždyť každý den v dresu lídra jdete na dopingovou kontrolu. Protože se moje problémy zhoršily, na doporučení lékaře jsem zvýšil dávku salbutamolu. A ujišťoval jsem se, že jsem neužil víc, než je povolená hranice,“ řekl Froome v prohlášení.

UCI ho zatím nijak nesuspendovala, neboť měl užívání Salbutamolu podle protokolu nahlášeno. Ale od závodníka i jeho týmu žádá více detailů k prozkoumání celého případu.

jestekdopasu

„Beru svoji přední roli v cyklistice velmi vážně. UCI má pochopitelně plné právo věc vyšetřit. My spolu s týmem poskytneme jakoukoliv informaci, která bude potřeba,“ řekl Froome, jenž vyhrál Tour i Vueltu v jedné sezóně jako první cyklista od roku 1978.

Boss týmu Sky Dave Brailsford prozradil, že britská stáj UCI plně spolupracuje. „Existuje komplex medicínských a fyziologických faktorů, které ovlivňují vylučování Salbutamolu. Uděláme vše, aby se celá věc vysvětlila. Jsem si jistý, že Chris dodržel pravidla,“ prohlásil.

V minulosti bylo několik velkých jmen za užití většího množství Salbutamolu potrestáno. Alessandro Petacchi dostal v roce 2007 roční distanc za to, že měl hodnotu 1320 ng/ml, Diego Ulissi vyfasoval 9měsíční trest za množství 1900 ng/ml během Gira 2014. Oba měli menší hodnoty než Froome.

Jakou to bude mít dohru? 

Nibali: Je to strašná zpráva

První reakce na pozitivní test Frooma na sebe nenechaly dlouho čekat. Italský lídr stáje Bahrain Merida Vincenzo Nibali, který na Vueltě skončil druhý za Froomem, prohlásil: „Pro cyklistiku jako takovou i pro mě osobně je to strašná zpráva,“ reagoval pro web Tuttobici  z tréninkového kempu v Chorvatsku.

„Pokud by se pozitivní test potvrdil, nikdo mi nevrátí ty pocity, kdy stoupáte v Madridu na nejvyšší stupeň jako vítěz Vuelty,“ dodal.

Sám prý trpí astmatem a vzhledem k tomu, že inkriminovanou 18. etapu Vuelty, v níž na Frooma ztratil 21 vteřin, provázel déšť, nebylo podle něj nutné používat inhalátor. „V dešti máte s astmatem problémy těžko. Pyl vás nijak neobtěžuje a nemusíte sáhnout po spreji,“ dodal Nibali.

Web Tuttobici však po nějaké době zprávu editoval a reakce Nibaliho, které převzala média z celého světa, zřejmě na popud jeho týmu smazal.

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.