SuperCycling.cz

Čtyři Češi v Kolumbii: Vakoč, Hirt, Turek a mladý Vacek

12. 2. 2019, 06:54

Hned čtyři čeští cyklisté se dnes představí v úvodní etapě závodu Kolem Kolumbie, který se vloni jel při své premiéře jako Oro y Paz. V jižní Americe startují Petr Vakoč (Deceuninck-Quick Step), Jan Hirt (Astana), Daniel Turek (Israel Cycling Academy) a velká premiéra v dresu americké stáje Hagens Berman Axeon čeká mladíka Karla Vacka.

koolumbievako1

Asi nikdo z Čechů nepřijel do Kolumbie s cílem, aby atakoval nejvyšší příčky v celkovém pořadí. Většina to bere jako závod na rozjetí. Své navíc určitě bude hrát i vysoká nadmořská výška, protože skoro všechny etapy se jedou od 2000 metrů nad mořem výš. Jen dnešní zahajovací časovka jednotlivců na 14 km, která je lehce zvlněná, končí ve výšce kolem 1500 m.

Nejlépe by na tom mohl být Petr Vakoč, který už má za sebou závodu Vuelta a San Juan v Argentině. Ovšem vzhledem k tomu, že v Kolumbii je to závod hlavně pro vrchaře (rozhodnou závěrečné dvě těžké etapy), dá se předpokládat, že jeho tým bude sázet především na Juliana Alaphilippa s Bobem Jungelsem a v hromadných dojezdech na domácího sprintera Alvara Hodega.

zentacekol

Už samotnou prezentaci týmů na fotbalovém stadiónu v Medellínu provázela neskutečné divácká kulisa.

„Jsme v téměř identické sestavě jako v Argentině, pouze Remco Evenpoela vystřídal Bob Jungels. Moje úkoly budou podobné jako v Argentině. Naším hlavním cílem je vyhrát hned úvodní týmovou časovku, od toho se to bude hodně odvíjet další průběh závodu,“ řekl Vakoč.

Hirt se s Astanou v Kolumbii chystal od konce ledna a měl by být v nejtěžších etapách pravou rukou kolumbijského lídra Miguela Ángela Lópeze, jenž 1. února stihl vybojovat stříbro v časovce na domácím šampionátu.

Turkův tým vede Andrle

andykolum

Delší dobu je v Kolumbii i Daniel Turek s částí Israel Cycling Academy, který by v závodě mohl mít volnou ruku a určitě hned v úvodu sezóny ukáže svou pověst bojovníka a mistra úniků. Lídrem jeho formace by měl být Kolumbijec Edwin Ávila. Česko bude mít v barvách izraelské stáje hned dvojí zastoupení, protože tým povede v Kolumbii z pozice sportovního ředitele René Andrle.

Velkou premiéru ve světě velké cyklistiky si odbude Karel Vacek. Vloni ještě úspěšný junior přestoupil do amerického pro-kontinentálního týmu Hagens Berman Axeon, v jehož dresu pojede i úřadující šampión USA v silničním závodě Jonny Brown. A Vacek bude mít šanci ukázat se v nejtěžších etapách, které by měly být jeho doménou.

vackuvtymk

Froome bude pomáhat Bernalovi

Očekává se, že si to o pořadí rozdají elitní vrchaři a zejména Kolumbijci, pro které je domácí závod nesmírně důležitý a do karet jim hraje vysoká nadmořská výška. Vloni brali první tři místa v pořadí Egan Bernal, Nairo Quintana, Rigoberto Urán.

Tito tři borci jsou na startu i letos, ale výčet hvězd tím zdaleka nekončí. Z domácích cyklistů se bude o čelní příčky určitě chtít prát i López, nechybí ani překvapivý vítěz z Argentiny Winner Anacona (Movistar).

V Kolumbii se v závodě kategorie 2.1 představí hned 6 týmů WorldTour (Sky, Movistar, EF Education First, Deceuninck-Quick Step, Astana, UAE Team Emirates). Největší hvězdou je čtyřnásobný vítěz Tour de France Chris Froome.

kolumfrum

Ten ovšem už dříve vyhlásil, že kvůli pomalejšímu rozjezdu v sezóně směřované k Tour de France nemyslí na celkové pořadí a bude pomáhat Bernalovi. „Závodění v takové výšce je pro mě něco nového, tak chci hlavně přežít,“ řekl Froome s úsměvem.

„Máme ve svém středu obhájce prvenství a my uděláme vše pro to, aby prvenství zůstalo znovu v týmu,“ přiznal. „V Kolumbii už jsem více než dva týdny a musím přiznat, že jsou tu fantastické možnosti na trénink. Potkal jsem tu spoustu skvělých lidí a je pro mě radost tady být. Určitě se sem budu vracet,“ dodal britský závodník.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.