SuperCycling.cz

Britská parlamentní komise: Sky a Wiggins podváděli

6. 3. 2018, 07:22

Tým Sky a jeho někdejší hvězda Bradley Wiggins jsou v problémech. Britská parlamentní komise ve své zprávě o dopingu ve sportu uvedla, že v minulosti překročili etickou hranici užíváním povolených látek zvyšujících výkonnost.

wigosmeddlll

Komise v dlouho očekávané zprávě uvedla, že nemůže s jistotou tvrdit, co obsahoval tajemný balíček, který obdržel Wiggins během závodu Critérium du Dauphiné v roce 2011. Na druhou stranu však podle ní neexistuje „spolehlivý důkaz“, který by potvrdil verzi Sky, že balíček obsahoval legální prostředek k léčbě onemocnění dýchacích cest.

Členové komise obvinili Sky a Wigginse ze zneužití takzvané terapeutické výjimky při užívání kortikosteroidu triamcinolon. Wiggins, jehož trápí astma, obdržel výjimku na užívání této látky na léčbu zánětů před Tour v roce 2012, kterou jako první Brit v historii vyhrál.

„Tyto léky tým Sky nasazoval v rámci pravidel Světové antidopingové agentury kvůli tomu, aby zlepšil výkonnost jezdců, ne kvůli lékařským potřebám. Tím překročil etickou hranici, kterou si šéf týmu David Brailsford sám pro sebe stanovil,“ uvedla komise.

Pětinásobný olympijský vítěz Wiggins, který se po skončení kariéry začal věnovat veslování, se proti nařčení z používání zakázaných látek okamžitě ohradil.

wiggo vyhral kalifornia a sky

„Nikdy jsem nepřekročil žádnou etickou hranici. Je smutné, že mě z něčeho obviňují. Všechny léky jsem užíval po dohodě s lékaři, protože jsem je potřeboval. Problémy s dýcháním jsem měl od roku 2003 a všichni to věděli,“ řekl Wiggins pro BBC.

„Připadá mi to jako lov štvavé zvěře. A vypadá to, že nemám žádná práva, abych se hájil. Vyšetřování na základě anonymních zdrojů mi přijde ubohé,“ dodal bývalý britský cyklista. „Dvacet let jsem tvrdě dřel, abych se dostal na vrchol. A být obviněn z podvádění, to je nejhorší, co může být.“

Ať je pravda jakákoliv, Sky má problémy. Stále totiž není dořešen pozitivní test Chrise Frooma na salbutamol z loňské Vuelty, kterou vyhrál. Jeho hodnoty byly dvakrát vyšší, než je povolená hranice. Froome i Sky se hájili, že lék užíval na astma po dohodě s lékaři.

Britská média spekulují, že pro tým s nulovou tolerancí dopingu je jedinou možností rezignace Brailsforda. Jinak může být budoucnost týmu ohrožena.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.