SuperCycling.cz

Gerrans vyhrál Lutych, Kreuziger i přes pád sedmý

27. 4. 2014, 19:47

Austarlan Simon Gerrans vyhrál stý ročník klasiky Lutych-Bastogne Lutych a vybojoval největší vítězství své dosavadní kariéry i celého týmu Orica GreenEDGE. Roman Kreuziger předvedl výborný výkon a i přes pád skončil na sedmém místě.

Vítězné gesto Simona Gerranse.

Vítězné gesto Simona Gerranse.

Letošní Lutych se nerozhodl na posledním těžkém kopci Saint-Nicolas ani v krátkém stoupání před cílem, ale až ve spurtu. Tam mel nejvíc sil Gerrans, který už byl před týdnem třetí na Amstelu. Druhou příčku vybojoval Alejandro Valverde, třetí dojel Michal Kwiatkowski.

„Vyhrát Lutych, to je sen, který se stal skutečností,“ jásal 33letý Australan. „Velký dík patří mému týmu, protože jsem nějakých třicet kilometrů před cílem neměl zrovna dobré nohy. Ale dovezli mě na perfektní pozici. Pak už to bylo jen o tom, kolik komu zbylo sil na spurt,“ líčil vítěz.

Letěl jsem na hlavu a oba lokty. Mám odřené i chodidlo pod botou, musel jsem ještě měnit kolo. Roman Kreuziger

Roman Kreuziger šel na start Lutychu jako lídr týmu Tinkoff-Saxo a odvedl perfektní výkon. I přesto, že na 160. kilometru spadl. „Nešlo s tím nic dělat. Letěl jsem na hlavu a oba lokty. Mám odřené i chodidlo pod botou, musel jsem ještě měnit kolo, ale díky klukům z týmu se mi jako jednomu z mála podařilo dostat zpátky. Necítil jsem se v tu chvíli zrovna ideálně, ale díky tomu, že se další dva kopce jely poměrně rozumně, byl prostor se dát na finále v rámci možností dohromady,“ popsal český cyklista.

V závěru byl hodně aktivní, k ruce měl Chrise Ankera Sörensena. Když atakovali Pozzovivo a Arredondo, snažil se vyprovokovat atak ze skupiny favoritů za nimi. V jednu chvíli poodskočil s Morenem a Nibalim, jenže ani jeden z nich neměl velký zájem spolupracovat a naděje vzaly brzy za své. „Aktivnímu pojetí dnes nebylo přáno. Týmy to hodně kontrolovaly do poslední chvíle,“ líčil Kreuziger.

KREUZ lutych 2

Roman Kreuziger bojoval jako lev, ale čekal o něco lepší výsledek.

V závěrečném mírnějším stoupání před cílovou rovinkou vyrazil zezadu za Carusem jako raketa obhájce prvenství Dan Martin, jenže měl obrovskou smůlu. V poslední zatáčce upadl a zřejmě přišel o vítězství.

Kreuziger taky na nic nečekal, šel ze sedla a snažil se odjet. „Bjarne Riis mi říkal z auta, ať to zkusím jet jako časovku že uvidíme, co z toho bude. Asi nebyla jiná šance, jak něco vymyslet. Jenže byl dost silný protivítr a je z toho sedmé místo. Čekal jsem o něco lepší výsledek, ale jsem spokojen s tím, jak jsem se od Baskicka dostal do kondice,“ dodal Kreuziger.

Teď ho čeká krátké volno a poté začne trénovat směrem k dalším závodům. Tím prvním po pauze budou červnové etapy Kolem Švýcarska.

gerrans lutych 3

Radost Gerranse, za ním dojíždějí Valverde a Kwiatkowski.

Lutych z favoritů nedokončil po pádu např. úřadující mistr světa Rui Costa, který tak stále čeká na první vítězství v sezóně, kvůli onemocnění do závodu vůbec nenastoupili Chris Froome či Carlos Betancur. „Jde o lehčí zánět horních cest dýchacích. Proto jsme ho preventivně stáhli ze závodu, aby byl fit na Romandii,“ řekl k absenci vítěze loňské Tour lékař stáje Sky Richard Freeman.

Výsledky (263 km):

1. Simon Gerrans (Austr./Orica-GreenEDGE) 6:37:43 hod.

2. Alejandro Valverde (Šp./Movistar)

3. Michal Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick Step)

4. Giampaolo Caruso (It./Kaťuša) všichni stejný čas

5. Domenico Pozzovivo (It./AG2R)

6. Tom-Jelte Slagter (Niz./Garmin-Sharp)

7. Roman Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo)

8. Philippe Gilbert (Belg./BMC) vš. +3 s

...

118. František Paďour (ČR/NetApp-Endura) +12:15 min.

Kompletní výsledky ZDE

Poslední kilometr závodu:

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.