SuperCycling.cz

Vuelta startuje na písku a peloton se bouří

21. 8. 2015, 11:13

Krátkou týmovou časovkou na 7,4 km z Puerto Banús do Marbelly odstartuje v sobotu 70. ročník Vuelty. Některé její pasáže vedou po písečných a plážových promenádách a cyklisté se proti tomuto rádoby zatraktivnění bouřili. Nakonec organizátoři rozhodli, že se časové odstupy nebudou do celkového pořadí jednotlivců započítávat a pojede se jen o etapové vítězství a rozdělení dresů.

Tady bude cíl...

Tady bude cíl...

Závodníci totiž po příjezdu do Španělska a obhlídce trati jen kroutili hlavami. „Děláte si legraci?“, napsal pod fotku na Twitter Nicolas Roche ze Sky. S udivenými smajlíky směrem k organizátorům doprovázel fotky i jeden z favoritů Chris Froome. „Myslí tohle UCI vážně?“, napsal australský cyklista Movistaru Rory Sutherland.

Trenér týmu LottoNL-Jumbo Mathieu Heijboer zase s nadsázkou připojil fotku kamiónu v pouštních dunách z Rallye Dakar :-)

Organizátoři si nicméně nápad na časovku podél moře pochvalovali a o nějakých kompromisech nechtěli ani slyšet.

Ovšem dnes částečně tlaku týmů podlehli a po týmové poradě oznámili: "Po obhlídce trati jury rozhodla, že není důvod k žádným změnám trasy. Ovšem dosažené časy a odstupy se budou započítávat pouze do soutěže týmů, nikoliv do celkové klasifikace jednotlivců," píše se v prohlášení organizátorů.

Když pomineme peripetie se startem, letošní ročník Vuelty bude opět jako dělaný pro vrchaře. I proto se na něm představí skutečná elita (o favoritech a největších hvězdách budeme vydávat samostatný článek). Jména jako Froome, Quintana, Valverde, Nibali, Aru, Landa, van Garderen, Rodríguez, Pozzovivo a další dávají Vueltě exkluzivní punc.

Na cyklisty čeká od 22. srpna do 13. září hned devět dojezdů na kopec během prvních dvou týdnů. Zajímavostí je, že žádný z těchto vrcholů se v osmdesátileté historii závodu (Vuelta měla v některých letech pauzu) nikdy nejel.

Kromě úvodní týmové časovky je v posledním týdnu je na programu ještě individuální časovka na 39 km v Burgosu. Definitivně rozhodne horská etapa v předposlední den závodu. Nejtěžší etapou Vuelty 2015 bude 11. dějství v Andoře, kdy na cyklisty čeká na 138 kilometrech hned šest brutálních stoupání. Cíl je v nadmořské výšce 2100 metrů a závodníci nastoupají neuvěřitelných 5200 metrů.

„Je to nejtěžší etapa v celé historii cyklistiky. Nastoupá se daleko víc, než při nejtěžších etapách na Tour nebo Giru, navíc jen na 138 kilometrech. Není tam kousek roviny, jede se jen nahoru a dolů. Mezi kopci není žádný čas na odpočinek. Představuje to nějakých 70 kilometrů stoupání. Tahle etapa může klidně rozhodnout celý závod,“ řekl manažer Movistaru Eusebio Unzue.

Letošního 70. ročníku Vuelty se nezúčastní žádný český cyklista, ze Slováků startují Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), Peter Velits (BMC) a jeho bratr Martin (Etixx-Quick Step).

Profily jednotlivých etap si můžete prohlédnout ZDE. Startovní listinu najdete ZDE.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.