SuperCycling.cz

Startuje hvězdami nabitá Vuelta. Ale bez obhájce i Čechů

22. 8. 2014, 18:28

V sobotu startující 69. ročník Vuelty bude podle obsazení nejlepší Grand Tour letošního roku, ale nakonec se tam nepředstaví jediný český zástupce, stejně jako na Giru. Romana Kreuzigera nepustila na start UCI, Zdeňka Štybara zase zdravotní stav.

Chris Froome je jedním z velkých favoritů.

Chris Froome je jedním z velkých favoritů.

Contador, Froome, Quintana, Valverde, Urán, Betancur, Rodríguez, Aru, Sagan. To je jen krátký výčet největších hvězd závodu. Jedna však nakonec bude chybět. A sice obhájce loňského vítězství Chris Horner.

Americký veterán z Lampre-Merida měl totiž kvůli léčbě bronchitidy při testech příliš nízkou hladinu hormonu kortizol. V rozporu s předpisy Mezinárodní cyklistické unie to není, ale italská stáj je členem Organizace pro důvěryhodnou cyklistiku (MPCC) a musí ctít její pravidla. A ta povolují závodit pouze v případě, že jsou tyto hodnoty v normálu.

horner nejede vueltu

Chris Horner se nakonec na startu neobjeví.

„Bohužel to musím akceptovat, i když jsem opravdu smutný,“ řekl 42 letý Horner, který se vloni stal nejstarším vítězem Grand Tour v historii (41 let, 327 dní). S bronchitidou zápasí od Tour de France, léčení pomocí kortizonu měl povolené od UCI. „Ale kvůli problémům s časovým posunem při návratu z USA, kde startoval na závodě Kolem Utahu, jeho tělo zareagovalo tak, že se hladina kortizolu snížila pod normální hranici,“ píše se v prohlášení týmu podpořené stanovisky ošetřujících lékařů.

„Vuelta pro mě byla hlavním cílem v sezóně, tým mě i kvůli ní podepisoval. Bronchitida mi způsobila opravdu dost komplikací, ale nedá se nic dělat. Musím respektovat, že na Vueltě nepojedu,“ přiznal zklamaný Horner.

Pro některé borce je Vuelta satisfakcí za Tour de France. Hlavně pro britského lídra Sky Chrise Frooma, který Tour nedokončil kvůli pádu. Stejně jako Španěl Alberto Contador z Tinkoff-Saxo. Ten původně startovat neměl, ale před pár dny otočil. I když se na něm výpadek v tréninku projeví a je smířen s tím, že asi nebude bojovat o nejvyšší příčky v celkovém pořadí.

alberto s fanousky

Alberto Contador se svými fanoušky před startem v Jerezu.

„Před třemi týdny jsem si nedokázal představit, že bych na Vueltu byl schopen jet. A teď jsem tu,“ přiznal Alberto Contador. „Sice ne v nejlepší formě, jsem nadšen, že mohu vůbec startovat. Určitě bych se rád ukázal v nějaké horské etapě,“ dodal Španěl.

Froome doufal, že už si smůlu v sezóně vybral na Tour, ale sotva přijel do Španělska a s kolegy ze Sky zkoušeli týmovou časovku, ustlal si na asfaltu... „Zase zpátky na zemi... To snad není možné. Uklouzl jsem na olejové skvrně, ale naštěstí je vše v pořádku,“ oddychl si druhý muž Vuelty z roku 2011.

Stalo se mu to pár minut poté, co na Twitteru kritizoval příliš mnoho zatáček v úvodní týmové časovce, která je na programu v sobotu v Jerezu. Přesto je plný optimismu. „Zranění z Tour jsou minulostí, tvrdě jsem trénoval a chci se rvát o vítězství,“ vyhlásil britský lídr formace Sky.

Stejné ambice má i Movistar, který vyrukuje na rozdíl od Gira a Tour s taktikou dvou lídrů. Nairo Quintana ani Alejandro Valverde s tím problém nemají. „Oba budeme bojovat a prioritou je celkové vítězství pro tým. Až závod ukáže, jaké budou naše role. Pokud bude lepší Alejandro, budeme všichni pracovat pro něj. Pokud bych jel lépe já, tak budu mít stejnou podporu,“ přiznal vítěz letošního Gira Nairo Quintana.

valverde a quintana preview

Alejandro Valverde (vpředu) a Nairo Quintana spolu letos jedou na Grand Tour poprvé.

„Jsme stájoví kolegové, ne rivalové. A jsem rád, že Vueltu jedu po boku Alejandra. Máme strašně silný tým a chceme Vueltu vyhrát,“ dodal kolumbijský cyklista, který kvituje obrovskou konkurenci. „Bude to nejlepší Vuelta za poslední roky. Je tu řada favoritů a já mezi ně počítám i Contadora navzdory jeho vyhlášením. Pokud přijede na závody, tak je dobře připraven.“

Alejandro Valverde rovněž věří, ze Movistar bude bojovat o celkové vítězství. „Jdu do Vuelty s nejvyššími ambicemi a očekáváním. Ale Nairo je asi silnější garance na tenhle závod, na Vueltu se dlouho chystal,“ řekl čtvrtý muž letošní Tour.

mapka vuelta 2014

„My spolu nemáme problém. Pokud bude lepší Nairo, tak mu budu pomáhat, stejně jako vloni na Tour. A já se zkusím zaměřit na nějaké etapové vítězství. Ale až závod ukáže, jakou zvolíme strategii,“ řekl Valverde, jenž byl na Vueltě pětkrát na pódiu v celkovém pořadí a v roce 2009 ji vyhrál.

Na závodníky čeká celkem 3239 kilometrů, dvě individuální a jedna týmová časovka plus čtyřicet kopců. Z 21 etap je hned 13 horských. Jen pět z nich by mělo hrát do karet klasickým spurtérům. Ale celkově by Vuelta neměla být tak brutálně těžká jako vloni. „Možná ne profilem, ale tou konkurencí je to nejlepší Grand Tour roku,“ řekl Quintana.

Startovní listinu Vuelty najdete ZDE.

Přehled etap ZDE.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.