SuperCycling.cz

Sky zažil potupu. Froome ztratil, König je ze hry

4. 9. 2016, 18:42

Jestli si tým Sky píše nějakou kroniku, den 4. září 2016 v ní určitě bude zapsán černým písmem. Závodníci britské stáje včetně lídra Chrise Frooma v 15. etapě Vuelty totálně selhali a ztratili vše, co mohli. Froome nabral ztrátu 2:40 min! Hrdiny dne byli naopak závodníci týmů Movistar a Tinkoff. A jejich lídři Nairo Quintana a Alberto Contador.

Zničený Chris Froome při projetí cílem.

Zničený Chris Froome při projetí cílem.

Jako den a noc. Tak si museli připadat cyklisté Sky. V sobotu v cíli rozdávali úsměvy. Froome v královské etapě nic neztratil na Quintanu a Leopold König se po heroickém výkonu posunul na 5. místo průběžného pořadí s minimálním odstupem na 3. místo. Dnes totální propadák!

Sky zaspal hned na začátku krátké etapy, která měřila jen 118,5 km, ale měla tři kopce včetně cílového stoupání na Aramon Formigal do nadmořské výšky 1790 m.

Zhruba po 3 kilometrech začal odjíždět Gianluca Brabilla z Etixxu, který byl rovněž hrdinou dne a nakonec slavil etapové vítězství. V tu chvíli zaútočil Contador, následoval ho i Quintana a na čele se rychle utvořila skupina asi 15 závodníků. Movistar tam měl tři lidi, kromě Quintany ještě Fernándeze a Castrovieja, stejně tak Tinkoff. Contadora strážilo ruské duo Trofimov, Rovnyj.

bairfo s jaubert

„Věděli jsme, že se v tak krátké etapě může něco stát. Chtělo to být hned od začátku ve střehu. Když kluci odjížděli, já se zastavil a schválně jsem tam nechal díru,“ popsal Alejandro Valverde z Movistaru.

„Froome ten nástup strašně podcenil. Byl skoro na konci pelotonu naprosto nekoncentrovaný. Zaspal celý jeho tým, ale Froome měl být kolem lídrů a ne jen spoléhat na svoje kolegy. Tady si prohrál Vueltu,“ uvedl po etapě expert Eurosportu Juan Antonio Flecha, bývalý španělský profesionál.

Froome po dnešku ztrácí na Quintanu 3:37 min., což staví rázem Kolumbijce do role velkého favorita na celkové vítězství. Pokud mu tenhle náskok vydrží do páteční časovky, na 37 kilometrech to na něj Froome nemůže za normálních okolností najet.

pruserrrr

Brzký atak Movistaru s Tinkoffem rozdělil peloton na tři skupiny. V té první jeli z favoritů Quintana s Contadorem, v té druhé Froome, Chaves, S. Yates, Talansky, Scarponi a další lidé z top 10. Chyběl jen König, který šlapal ve třetí skupině, kde nikdo nejel, takže ztráta narůstala propastných rozměrů.

Nakonec početná skupina 90 závodníků ztratila propastných 54 minut, za což měla následovat diskvalifikace, protože to bylo více než 20 minut po limitu. Ovšem jury nakonec rozhodla ponechat všechny v závodě.

S Froomem zůstal z domestiků pouze López, což bylo hodně málo na to, aby ztrátu na Quintanu a spol. sjeli. Ta se rychle vyšplhala až na tři minuty a skoro taková zůstala až do cíle.

baire naire

V cílovém stoupání se i vedoucí skupina potrhala, 8 km pod vrcholem už Contador i Quintana zůstali bez svých domestiků, kteří toho měli plné zuby, protože skoro celý den odtáhli. V závěru na čele vydrželi jen Quintana, Contador a skvěle jedoucí Brambilla.

Necelé 2 km před cílem už to bylo moc i na Contadora, který nestačil a v cíli ztratil 34 vteřin, když ho ještě předjeli tři další závodníci.

tan brambiii

Etapové vítězství nakonec slavil Brambilla, který se celou dobu vezl za Quintanou, na dvoustovce mu nastoupil a Kolumbijec už po něm nešel. I tak byl vítězem dne. Že to dopadne až tak dobře, to asi ani nečekal. 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.