SuperCycling.cz

Sagan zuřil. Sestřelila ho motorka a odstoupil z Vuelty

30. 8. 2015, 13:43

Hodně těžké chvíle si během sobotní 8. etapy Vuelty prožil Peter Sagan. Slovenského cyklistu z týmu Tinkoff-Saxo sestřelil pár kilometrů před cílem řidič doprovodného motocyklu. Sagan přišel o šanci na vítězství, zuřil jako býk a nebral si servítky. Dnes ráno jeho stáj oznámila, že kvůli zraněním z Vuelty odstupuje.

sagan-sedenej-vuelta-8

„Bohužel nemůže bezpečně pokračovat v závodě a rozhodli jsme se, že bude lepší, když odjede domů a doléčí zranění,“ napsal tým Tinkoff-Saxo v prohlášení.

Sagan z nehody s bezohledným řidičem jedné z doprovodných motorek vyvázl se sedřenou a spálenou levou částí těla od hýždě až ke kolenu, dále má naražený a oteklý loket. Týmový lékař rozhodl, že jeho další setrvání v závodě by bylo riskantní a slovenský cyklista dá po dohodě přednost léčení v domácích podmínkách, aby se stihl připravit na mistrovství světa.

Sagan byl bezprostředně po incidentu logicky řádně vytočený. Vzteky kopl do lékařského vozu, do jedné z motorek i do svého bicyklu. Motorka, která ho srazila, odjela pryč.

saganuv pad 45

Nakonec na kolo nasedl a s rozervanými kraťasy a pořádným hematomem na zadní straně levé nohy do cíle dojel s více než pětiminutovou ztrátou. A nebral si servítky.

„Asi deset kilometrů před cílem jsem se rozhodl pronásledovat menší skupinku. Nikdo mi nechtěl vylézt z háku a ukazoval jsem jim rukou, aby šli taky tahat. Když jsem střídal, letěla za mnou motorka. Najednou jsem cítil ránu zezadu a byl jsem na zemi. Tu motorku už jsem neviděl, jela dál,“ popisoval Sagan.

„Po chvíli jsem se postavil a zjišťoval jsem, jestli nemám něco zlomené. Byl jsem v tu chvíli pořádně vytočený, protože jsem měl šanci na etapové vítězství a ne vlastní vinou jsem spadl,“ přiznal.

„Mrzí mě, že k podobným incidentům dochází v poslední době stále častěji. Jenže všechno skoro pokaždé vyzní do ztracena a organizátorům to projde. Naštěstí mám jen odřené tělo a naraženou ruku, ale mohlo to dopadnout daleko hůř,“ věděl Sagan.

Pořádně ho však dopálilo, když dostal pokutu v celkové výši 300 švýcarských franků: 200 za výhrůžky a urážky dalších 100 za poškozování obrazu cyklistiky... „Otevřu si pusu a hned dostanu pokutu. A to mám být zticha? Kde jsou moje práva?,“ rozčiloval se Sagan.

Brutální následky pádu

Saganova nehoda bohužel nebyla jediným stinným momentem etapy. Asi 50 kilometrů před cílem došlo k hromadnému pádu, na který šeredně doplatila řada závodníků. Nejhůře ze všech Belgičan Kris Boeckmans z týmu Lotto-Soudal.

Utrpěl řadu zranění v obličeji včetně zlomenin, otřes mozku, dále má zlomená tři žebra a proraženou plíci. Pár dnů bude ležet v umělém spánku v nemocnici v Murcii a pak ho čeká operace.

Na zemi skončili mimo jiné i třetí muž průběžného pořadí Dan Martin (Cannondale-Garmin), Tejay Van Garderen (BMC) nebo francouzský spurtér Nacer Bouhanni (Cofidis). Všichni jmenovaní rovněž ze závodu odstoupili.

Van Garderen letos kvůli pádu musel odstoupit i z Tour de France, kde byl průběžně třetí. Na Vueltě figuroval před svým odstoupením na 16. místě. Má zlomené rameno a přijde o mistrovství světa.

Etapu nakonec vyhrál Belgičan Jasper Stuyven z týmu Trek a slavil své první profesionální vítězství. Ovšem radost si moc dlouho neužil. I on se totiž v sobotu připletl do pádu a vyšetření po etapě odhalilo zlomeninu člunkovité kosti v levé ruce. Ze závodu byl nucen odstoupit. Před jeho výkonem v etapě je však vzhledem k tomuto handicapu potřeba dvojnásobně smeknout.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.