SuperCycling.cz

S Vueltou mám nedokončený byznys, říká Froome

18. 8. 2017, 07:04

V sobotu odstartuje týmovou časovkou, netradičně ve francouzském Nimes, 72. ročník Vuelty. Bez české účasti, ale i tak nabízí tato Grand Tour řadu taháků.

chrispedlavuelta

Tím prvním je určitě start vítěze Tour Chrise Frooma, který si brousí zuby i na prvenství na Vueltě. Pokud by se mu to povedlo, stal by se prvním cyklistou od roku 1978, který vyhraje obě tyto Grand Tours v jednom roce.

„Myslím, že mám s Vueltou nedokončený byznys,“ prohlásil s úsměvem britský lídr Sky, který už byl dvakrát druhý (2011, 2014 a 2016).

Posledním, kdo vyhrál dvě Grand Tours v jednom roce, byl Alberto Contador. V roce 2008 ovládl Giro a Vueltu. Tour a Vueltu vyhráli v jednom roce pouze dva cyklisté: Jacques Anquetil (1963) a Bernard Hinault (1978). Vuelta se však tehdy jezdila v dubnu.

skynavuletttu

Čtyřnásobný šampión Tour Froome patří k největším favoritům. Otázkou je, v jaké bude po Tour kondici, ale je optimistou. „Cítím se dobře a musím přiznat, že mě double v podobě vítězství na Tour i Vueltě v jednom roce strašně láká,“ prozradil Froome.

„Vuelta je závod, který miluji. Sice je brutální - má více kopců než Tour, k tomu velká vedra kolem 40 stupňů, ale já si ty tři týdny užívám,“ prozradil. „Závod bývá hodně agresivní a řadou útoků, což je skvělé hlavně pro fanoušky,“ mínil Froome.

K ruce mu budou Poels, Nieve, Rosa, D. Lopez. Moscon, Puccio, Stannard a Knees. Ze sestavy, která jela za Sky na Tour, bude na Vueltě s Froomem pouze Němec Knees, jinak je zcela obměněna. „Ale ten tým je hodně silný a stoprocentně mu věřím,“ uvedl 32letý lídr Sky.

Král se loučí

Nejen kvůli Froomovi bude zajímavý 72. ročník Vuelty. Pro španělské fanoušky, a dost možná nejen pro ně, bude daleko větším tahákem rozlučka ikony světové cyklistiky Alberta Contadora s profesionální kariérou.

kingg

El Pistolero 7. srpna prostřednictvím videa na sociálních sítích oznámil: „Vuelta bude můj poslední závod v roli profesionálního cyklisty. Jde o rozhodnutí, které jsem pečlivě zvažoval a nemyslím si, že jsem si mohl vybrat lepší rozlučkový závod, než je Grand Tour v mojí rodné zemi. Věřím, že to budou krásné tři týdny. Těším se na vaši přízeň a doufám, že si to užijeme,“ řekl vítěz sedmi Grand Tours Contador.

Na dnešní den svolal jeho tým Trek-Segafrefo v Nimes tiskovou konferenci, kde španělský závodník promluví poprvé od svého oznámení se zástupci médií. Čeká se, že nastíní i konkrétní plány o své roli po ukončení bohaté profesionální kariéry.

I když se předpokládá, že se bude naplno věnovat novému týmu nadějí, který bude zaštiťovat jeho nadace a bude fungovat s kontinentálním statutem při stáji Trek-Segafredo. Podle včerejších zpráv bude sportovním manažerem této stáje Ivan Basso a Contador s ním tým povede po sportovní stránce.

Aru, Nibali a další

Kdo další může Froomovi s Contadorem překazit na Vueltě plány? Určitě Fabio Aru, pátý muž letošní Tour, pro něhož to dost možná bude poslední velký závod v dresu Astany. Velikou motivaci má i jeho krajan Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), jenž už Vueltu vyhrál v roce 2010.

Hned s třemi lídry se na španělské Grand Tour představí tým Orica-Scott. Stejnou výchozí pozici mají podle vyjádření managementu australské stáje Esteban Chaves i bratři Adam a Simon Yatesové s tím, že se o pozici jedničky mezi nimi rozhodne během závodu.

rombard

Na Vueltě nebude chybět ani druhý muž Tour Romain Bardet (AG2R), sestavu LottoNL-Jumbo povede Steven Kruijswijk, Sunweb Wilco Kelderman, Boru Rafal Majka a v kopcích se dá čekat velká síla od Ilnura Zakarina z Kaťuši.

Menu Vuelty

Co letošní Vuelta nabízí? Během 21 etap od 19. srpna do 10. září čeká na peloton 2324 kilometrů. V programu je kromě zahajovací týmové časovky na 13,7 km také dlouhá mírně zvlněná individuální časovka na 40,2 km, což určitě hraje do karet Froomovi.

Dále je tu 5 horských etap a 7 dojezdů na kopec. Závodníci budou muset zdolat celkem 50 stoupání. Vuelta letos protne tři státy. Z Francie se přes Andorru dostane do Španělska.

Kompletní startovní listinu najdete ZDE. Veškeré další informace na webu závodu. Vuelta na sociálních sítích - Facebook, Twitter, Instagram.

Přímé přenosy ze všech etap bude vysílat Eurosport.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.