SuperCycling.cz

Rodríguez už vede, Schleck oprášil zašlou slávu

7. 9. 2015, 23:26

Joaquim Rodríguez je novým lídrem Vuelty. Etapu, kterou mnozí označovali za královskou hlavně kvůli brutálnímu cílovému kopci, zvládl z favoritů nejlépe a oblékl červený dres. Vede o pouhou vteřinu před Fabiem Aruem, který dnes dorazil těsně za ním.

Rodríguez přijíždí do cíle před Aruem.

Rodríguez přijíždí do cíle před Aruem.

Byla to asi nejtěžší etapa letošní Vuelty. Na peloton čekalo na 185 kilometrech celkem sedm vrhchařských prémií a převýšení přes 5000 metrů. Hlavně závěrečný kopec Alto Ermita de Alba patřil mezi to nejtěžší, co se kdy na Grand Tour jelo.

Na sedmi kilometrech se tyčila prudká stojka. Podle oficiálních informací měla nejprudší pasáž sklon 22%, ovšem expert Eurosportu, bývalý španělský profesionál Juan Antonio Flecha, při projíždění cílového stoupání konstatoval, že to místy bylo i 30%!. „Je to asi nejtěžší stoupání, jaké jsem v životě jel. Všichni budou strašně trpět,“ tvrdil v průběhu etapy.

Z úniku, jehož aktéři měli až dvaadvacetiminutový náskok, zůstali v závěru na čele zkušený Fränk Schleck (Trek) a Rodolfo Torres (Colombia). Schleck Kolumbijce 3 km před cílem setřásl a mířil vstříc velkému vítězství.

frank schleck volta kral

Frank Schleck slaví vítězství. Čekal na něj hodně dlouho.

Třetí muž Tour de France 2011 se v posledních letech hledá a tímhle výsledkem oprášil už pomalu zašlou slávu. „Je pravda, že jsem na vítězství čekal hodně dlouho,“ přiznal 35letý Fränk Schleck. „Celý den byl hodně těžký, ale já se cítil dobře. Vím, že jsem sám sobě takový výsledek dlužil. Šel jsem za tím vítězstvím tvrdě a zasloužil jsem si ho,“ dodal závodník Treku.

„Přijel jsem na Vueltu s velkým sebevědomím. Poslední měsíc jsem tvrdě bojoval. Měl jsem nějaká zranění, nemohl jsem odjet na Tour. Tady jsem myslel na slušný výsledek v pořadí, ale po několika mých pádech jsme to s týmem museli přehodnotit. Soustředil jsem se jen na etapu. Bavili jsme se právě o té dnešní a měl jsem plán, že skočím do úniku,“ prozradil Fränk Schleck.

Druhý Kolumbijec Torres za ním přijel se ztrátou 1:10 min., pak se v pořadí seřadili i další muži z úniku. Purito Rodríguez přijel devátý jako první ze skupiny favoritů. O dvě vteřiny před Aruem. Další favorité: 11. Majka, 12. Quintana, oba s odstupem 12 vteřin na Španěla z Kaťuši.

„Zatím to vychází možná lépe, než jsem čekal. Vyhrál jsem etapu, teď mám dres lídra. Sice jen o vteřinu, ale možné je všechno. Mým hlavním cílem je být v cíli v Madridu na pódiu a proč ne na tom nejvyšším stupni? Mám všechno ve svých rukou. Když si s časovkou v Burgosu navzájem sedneme, může to být dobré. Musím ale zajet super časovku,“ řekl Joaquim Rodríguez.

purito in red

Fantasticky jel znovu Tom Dumoulin. V kopcích zaznamenal tenhle excelentní nizozemský časovkář až neuvěřitelné zlepšení a na Rodrígueze dnes ztratil jen 27 vteřin. To se nečekalo. V průběžném pořadí je čtvrtý s mankem 1:51 min. A to je stoprocentně schopen ve středeční časovce na 38,7 km, která přijde po dni volna, smazat.

Je velice pravděpodobné, že časovka určí vítěze Vuelty. Ještě sice přijdou těžké etapy, ale ani jedna už nemá cíl na kopci. „Cítil jsem se hodně dobře. Měl jsem silné nohy a dokázal jsem to držet v rámci možností, takže ztráta nebyla nijak velká. Kluci z týmu mi hrozně pomohli a v tom finále jsem bojoval, co to šlo,“ přiznal lídr stáje Giant-Alpecin.

dumoulin k disak new

Tom Dumoulin bojoval jako lev.

Ke svým ambicím v celkovém pořadí hovoří zatím opatrně. „Po časovce budeme vědět trochu víc o mých šancích. Vím, že bych měl mít v časovce výhodu, ale do cíle bude ještě několik těžkých dní,“ dodal Dumoulin.

„Neztrácí ani dvě minuty a bude těžké ho po časovce udržet za sebou. Ale ne nemožné. Dumoulin taky ukazuje fantastické výkony v kopcích a musím přiznat, že mě dnes překvapil. Myslel jsem, že ztratí trochu víc,“ přiznal Rodríguez.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.