SuperCycling.cz

Nibali diskvalifikován z Vuelty! Za to, že ho táhlo auto

23. 8. 2015, 23:26

Hned druhý den má Vuelta pořádný skandál. Po etapě byl totiž ze závodu vyloučen jeden z favoritů, Ital Vincenzo Nibali z Astany. Důvod? Při sjíždění ztráty se nechal táhnout týmovým autem. Usvědčil ho televizní záznam a po jeho zhlédnutí rozhodla jury večer o diskvalifikaci Nibaliho.

Vincenzo Nibali

Vincenzo Nibali

Spolu s ním byl ze závodu vyloučen i sportovní ředitel Astany Alexandre Shefer, který auto řídil. „Souhlasím s tím rozhodnutím. Nibaliho prohřešek je politováníhodný,“ uvedl ředitel závodu Javier Guillén.

Co přesně se stalo? Nibali byl jedním ze závodníků, kteří se zapletli do hromadného pádu asi 30 km před cílem. Sice vyvázl bez zranění, ale ztratil. Když spolu s dalšími dojížděl do čela, přijelo k němu v jednu chvíli týmové auto a dobrých sto metrů ho táhlo velkou rychlostí. Ital nakonec do pelotonu dojel, ale v cílovém stoupání stejně ztratil a dojel až na 31. místě se ztrátou 1:28 min. na vítězného Kolumbijce Estebana Chavese.

„Video ho usvědčilo. Je tam jasně vidět, že ho auto táhne sto metrů. Takže jiný trest nemohl následovat,“ uvedl šéf jury Bruno Valcic.

Nibaliho prohřešek

Etapu s cílem na kopci Caminito del Rey vyhrál Kolumbijec ve službách australské stáje Orica-GreenEDGE Esteban Chaves a oblékl červený dres lídra závodu.

„Je to největší vítězství mého života,“ jásal pětadvacetiletý závodník. „Vyhrát první klasickou etapu a obléct dres lídra, to je neuvěřitelné. Zkusím to udržet, jak dlouho to půjde. Budu bojovat,“ dodal Chaves.

Závěrečné stoupání měřilo pět kilometrů a pro většinu závodníků bylo neznámé, protože se na Vueltě nikdy nejelo. Poměrně brzy to zkusil Nairo Quintana. Spolu s ním vydrželi Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), Nicolas Roche (Sky). Zezadu tam pak přiletěl i Chaves a Quintana začal ztrácet.

Když Chaves z vedoucí trojice nastoupil, tempu nestačil ani Roche a v samém závěru se zlomil i Dumoulin. „Asi 500 metrů před cílem jsem Estebanovi řekl do vysílačky: vím, jak tvrdě jsi pro tuhle chvíli pracoval, tak to využij,“ prozradil sportovní ředitel Oriky Neil Stephens.

chavez k vitezs

Vysmátý Esteban Chaves.

Jak už bylo zmíněno, etapu poznamenal hromadný pád, k němuž došlo 30 km před cílem. Řada závodníků vyvázla se zraněními, Australan David Tanner, Ital Matteo Pelucchi (oba IAM) a Polák Przemyslaw Niemiec z Lampre odstoupili. A třeba Ital Paolo Tiralongo z Astany utrpěl spoustu odřenin v obličeji, ale zatím pokračuje.

Hromadný pád

Největší favorité ztratili v rozmezí půl minuty až minutu, nejlepší z nich byl šestý Quintana. Froome na něj ztratil 4 vteřiny.

Závěr etapy

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.