SuperCycling.cz

Froome se v pekle usmažil, Aru zářil a vede Vueltu

2. 9. 2015, 18:20

Byla to pekelná etapa se vším všudy. Se šťastným koncem pro tým Astana a smutným pro Sky. Královskou etapu ovládl z úniku 25letý Bask Mikel Landa, minutu a půl za ním dojel jeho italský kolega z Astany Fabio Aru, který vysvlékl Toma Dumoulina z červeného dresu lídra.

Fabio Aru

Fabio Aru

Chris Froome byl jedním ze smutných hrdinů horského pekla v Andoře se šesti vrchařskými prémiemi a nastoupanými 5200 metry na 138 kilometrech. Už na prvním kilometru lídr týmu Sky spadl, ale s pomocí kolegů se dokázal dostat zpátky do pelotonu.

Jenže očividně nebyl ve své kůži. Nějakých 43 kilometrů před cílem při nejtěžším stoupání etapy na Coll de la Gallina začal ztrácet. Sky najednou nevěděl, co dělat. S Froomem, který se nechal ošetřovat, nakonec zůstal Thomas a vezl ho do cíle takovým tempem, jaké byl lídr akceptovat. Bylo jasné, že je ze hry.

Froome nakonec ztratil skoro 9 minut. „Při pádu jsem si narazil koleno a pak jsem mohl jet jen svým tempem. Místy to byl boj o život, noha bolela. Musel jsem sám sebe hodně přemáhat a přesvědčovat, abych se dostal do cíle. Stálo to spoustu sil,“ uvedl Chris Froome.

Klíčový moment z pohledu vítězství v etapě přišel krátce před tím, než začal odpadat Froome. Z vedoucí skupinky atakoval třetí muž letošního Gira Mikel Landa z Astany a mířil za triumfem v královské etapě.

„Jen jsem využil svou šanci. Potřeboval jsem zase nějaké vítězství a rozhodl jsem se pro něj jít. Tenhle den jsem si vytipoval, proto jsem skočil do úniku. Cítil jsem se dobře, ale ta etapa bylo hrozně tvrdá. Na posledních pěti kilometrech už jsem tušil, že bych to mohl dotáhnout do konce, ale závěrečné tři kilometry byly nejtěžší v mé kariéře,“ přiznal Landa. Na dotaz španělské televize, zda měl od týmu, v němž po sezóně končí, volnost ohledně taktiky, odpověděl: „Prostě jsem si ji vzal...“

astana andora

Daleko zajímavější věci se však děly za ním. Ve sjezdu z Coll de la Gallina atakovali Valverde a dvojice z Kaťuši Moreno, Rodríguez, který se jako cyklista žijící v Andoře s organizátory sám podílel na výběru trasy dnešní etapy. Postupně docvakli kolegy z úniku Ervitiho a Losadu.

Vzadu zůstali např. Aru, Quintana i majitel červeného dresu lídra Dumoulin, ovšem dokázali v sobě najít zbytky sil a spolu s několika dalšími závodníky se do čela dotáhli.

V cílovém stoupání Alto Els Cortals d'Encamp (8,7km/průměrný sklon 9,1%) atakoval hned na začátku kopce Aru a s ním vydrželi pouze Rodríguez s Morenem. Kaťuša tak měla početní převahu a hodlala ji rozhodně využít.

bikezi a anfoea

Ovšem Aru se s tím nehodlal smířit, a tak na nic nečekal a 5 km před cílem nastoupil. Španělský dvojblok nestačil a Rodríguez musel být nakonec rád za pomyslný bronz v etapě.

Aru před etapou ztrácel na 5. místě 1:13 min. Brzy dojel Američana Boswella ze Sky, který vpředu vydržel z původního úniku, během chvíle ho setřásl a mířil do cíle, kde se slavil velký den Astany. Landa vyhrál etapu, Aru se oblékl do červeného dresu.

Tom Dumoulin bojoval jako lev, opět ukazoval na své možnosti fantastickou formu v horách, ovšem na Arua to dnes nestačilo. Klesl na průběžné třetí místo těsně za Rodrígueze.

Dalším smutným hrdinou etapy se stal jezdec Tinkoff-Saxo Sergio Paulinho. Poté, co v sobotu sestřelil doprovodný motocykl Petera Sagana, který následně musel z Vuelty odstoupit, dnes motorka španělské televize TVE srazila dalšího z borců ruské stáje. Paulinho skončil v nemocnici, kde mu tržné rány museli sešít 17 stehy.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.