SuperCycling.cz

Contador: Moje vítězství není mission impossible

16. 9. 2014, 15:29

Přesně dva měsíce po zlomenině holenní kosti z pádu v 10. etapě Tour de France stanul Alberto Contador na nejvyšším stupni jako král 69. ročníku Vuelty. Mnozí kroutí hlavou a hovoří o zázraku, on sám však tvrdí: „Není to žádná misson impossible. Za vše vděčím lékařům a tvrdé dřině,“ prohlásil cyklista týmu Tinkoff-Saxo.

Alberto Contador v cíli závěrečné časovky.

Alberto Contador v cíli závěrečné časovky.

Přitom 23. července svou účast na Vueltě odpískal kvůli tomu, že se hojení ran komplikovalo. „Sbohem, Vuelto“, napsal na Twitter. O tři týdny později však zcela otočil a do světa pustil informaci, že na španělské Grand Tour nakonec startovat bude. „Dlouho jsem vše zvažoval, ale nakonec jsem se rozhodl, že Vueltu zkusím. Je to pro mě veliká výzva,“ prozradil 14. srpna a dodal, že už deset dní jezdí na kole.

Očima Karla Martinka, sportovního lékaře a trenéra

V první řadě bych chtěl říci, že Contadorův výkon na Vueltě byl obdivuhodný. My všichni víme, že měl zlomenou holenní kost, ale otázka je, o jaký typ zlomeniny šlo. Nikdo kromě jeho ošetřujících lékařů neviděl rentgenový snímek, proto se jeho případ dá dost těžko kvalifikovaně posoudit. Každopádně je jisté, že nemohlo jít o klasickou frakturu, to by si nebyl schopen po ani ne třech týdnech sednout na kolo. Navíc by se to zřejmě muselo řešit operativně. Podle mě šlo o vlasovou zlomeninu nebo o lehce naštípnutou kost bez jakéhokoliv posunu. Ale jsou to jen odhady. Jeho výpadek nebyl zas tak strašně dlouhý a možná mu paradoxně pomohl, že se vrátil v dobré formě. Je ale obdivuhodné, že byl schopen Vueltu suverénně vyhrát, když měl na přípravu tak málo času. Klobouk dolů, co předvedl, protože to byl zase ten starý dobrý Contador, jak ho známe.

 „Dělal jsem pro návrat maximum. Ale na Vueltu jsem nepřijel v top formě, jak si mnozí myslí. Na začátku jsem dost trpěl. Ale každým dnem jsem se zlepšoval. Cítil jsem, jak se mi vrací síla,“ řekl Španěl po svém třetím triumfu na Vueltě.

Přitom se po pádu na Tour jeho zranění nehojilo tak rychle, jak by mělo. I když byl v péči nejlepších expertů v celém Španělsku. Mimo jiné se léčil na klinice pro pár vyvolených, kde mají v péči hvězdy fotbalového Realu Madrid.

alberto a strejci

Alberto Contador s majitelem týmu Olegem Tinkovem (vlevo) a šéfem Saxo Bank Larsem Seierem.

„V jednu chvíli jsem si opravdu myslel, že je všechno pryč. Ale když jsem mohl začít trénovat, bylo to jiné. Každopádně jsem byl realista a nešel jsem na start s cílem vyhrát. Nevěděl jsem, jak moje tělo zareaguje,“ přiznal Contador. „Beru to tak, že sen se stal skutečností a podařilo se něco, co jsem absolutně nečekal,“ dodal.

Po zranění na Tour se jeho pocity měnily každým dnem. „Bylo to hodně náročné na morálku. Byly dny, kdy jsem byl velkým optimistou, ale přišly i takové, kdy mě přepadaly černé myšlenky. Jen jsem věděl, že nechci končit sezónu pádem na Tour,“ prozradil.

Během Vuelty mu prý hodně dodávali sílu španělští fanoušci, pro které je Contador modlou. „Jejich podpora byla neskutečná. Skoro v každé vesnici, přes kterou jsme jeli, byly plakáty a transparenty na mou podporu. To vítězství věnuju všem svým fanouškům. Bez vás bych to nedokázal,“ řekl.

alberto prijeti pinto

Doam v Pintu se dočkal nádherného přijetí tisíců fanoušků.

I když se vzdal účasti na mistrovství světa, sezónu ještě nekončí. Zatím je potvrzen jeho start na jednorázovce Milano-Torino 1. října. O programu na příští rok ještě jasno nemá, ale stále žije jeden nepříliš reálný sen. „Hrozně rád bych jednou jel všechny tři Grand Tours během jednoho roku, ale to asi nikdy nebude možné,“ dodal Alberto Contador.

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.