SuperCycling.cz

V lednu porážel Cavendishe, teď tým Gaviriu podepsal

25. 2. 2015, 11:00

Kolumbijský cyklista Fernando Gaviria vyhrál na lednovém závodě Tour de San Luis v Argentině v dresu národního týmu své země dvě etapy. V obou porazil Marka Cavendishe, hvězdu týmu Etixx-Quick Step. Měsíc poté dvacetiletého Kolumbijce belgická stáj podepsala. 

Fernando Gaviria (vpravo) a Rodrigo Contreras při testech v Bakala Academy.

Fernando Gaviria (vpravo) a Rodrigo Contreras při testech v Bakala Academy.

Spolu s ním přichází i jeho krajan, stejně starý Rodrigo Contreras, který byl na Tour de San Luis celkově pátý a vyhrál soutěž o nejlepšího mladého závodníka. Oba přijdou do Etixx-Quick Step od roku 2016 a jsou dohodnuti na dvouletých smlouvách.

Gaviria je rovněž excelentním dráhařem, před pár dny získal na šampionátu ve Francii titul mistra světa v omniu. „Z jeho akcelerace musí každý poznat, že je to výborný dráhař. Je schopen zvládnout i dlouhý sprint, což je velmi působivé,“ chválil ho Cavendish, když ho v Argentině porazil ve spurtu podruhé.

„Jsem opravdu šťastný, že se stanu součástí tohoto týmu,“ prohlásil Gaviria. „Vždycky to byl můj sen. Miluju tento tým a sleduju ho od doby, kdy jsem byl dítě. Jsem velký obdivovatel Marka Cavendishe. Na Tour de San Luis jsem ho při závodě pořád pozoroval, sledoval jeho pohyb a snažil jsem se od něj co nejvíc naučit,“ řekl Gaviria.

gaviria dvojke

„Pro mě je obrovské štěstí, že se dostanu do týmu, který klade velký důraz na sprinty. Věřím, že se v nich hodně zdokonalím a vůbec se toho v Etixx-Quick Step hodně naučím,“ dodal Gaviria.

Oba cyklisté absolvovali v úterý testy v Bakala Academy v Belgii. Dopadly dobře a po nich došlo k dohodě. „Oba závodníky jsme sledovali už minulý rok,“ prozradil generální ředitel Etixx-Quick Step Patrick Lefevere a prozradil, že Gaviria by tým mohl posílit už letos jako stážista, ale definitivní rozhodnutí padne později.

A tým prý rozhodně nebude tlumit dráhové aktivity mladého Kolumbijce, i s výhledem na olympiádu v Riu. „Víme, že je to jeho velký cíl a plně ho v něm budeme podporovat. Příští rok bude mít Fernando takový program, aby byl v co nejlepší kondici na olympiádu,“ řekl dále Lefevere.

Contreras kromě lednových úspěchů v Argentině vloni vyhrál časovku na Panamerickém šampionátu. „Jsem hlavně vrchař, ale miluji i časovku. Mým idolem je dlouhodobě krajan Rigoberto Urán a teď se mi splní sen, že se budu moci učit velkou cyklistku od závodníků, jako je on,“ sdělil Contreras.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

 • Radek Pokorný
  26. 2. 2015, 00:52 (před 6 roky)

  No jasně Honzo, v horách svoji dominanci Nairo navýšil, k tomu ještě ovládl horskou časovku a diskutabilní etapa na jeho triumf už neměla vliv. Ale to je mimo téma :-) Jak už je ve článku zmíněno "Etixx klade velký důraz na sprinty" je samozřejmě ovlivněno Cavendishem, jen z toho důvodu Cavendish do týmu přišel ze Sky které jezdí na pořadí a pro Cavendishe se tam dostávala malá podpora. Etix má ovšem borce i na celkové pořadí minimálně do elitní desítky na GT závody, Urána a Kwiatkovského. T Martin je další světová třída. Ne nadarmo se stal Etixx nejúspěšnějším týmem za uplynulou sezónu.

 • Honza
  25. 2. 2015, 17:05 (před 6 roky)

  To už se asi těžko dozvíme, zda to slyšel-neslyšel, ale na to se prostě historie neptá... Vyhrál Giro a je to. Myslím, že právem. Byl tam nejsilnější.

 • Radek Pokorný
  25. 2. 2015, 16:15 (před 6 roky)

  Jó Kolumbie, země zalíbená cyklistice a asi tam i cyklistiku milují, jinak by se nestal N Quintana nejlepším sportovcem roku Kolumbie. Za to Giro si to zasloužil, i když nevím nevím. Byl tam od Naira lehce podvodný sjezd kdy se zastavil celý peloton z důvodu restartu závodu ale Nairo ne, ten šel do trháku a získal tím rozhodující minutový náskok. No, stále mi to vrtá hlavou.