SuperCycling.cz

Tinkov odejde z cyklistiky, tým po sezóně 2016 prodá

13. 12. 2015, 22:45

Ruský majitel stáje Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov oznámil, že po sezóně 2016 tým prodá a skončí s jeho podporováním. V týmu působí i Čech Roman Kreuziger, jemuž po sezóně končí smlouva, nebo slovenský mistr světa Peter Sagan či Španěl Alberto Contador. 

oleg-s-jovecky

K rozhodnutí ho prý vedou obchodní i osobní důvody. Tinkoff Bank podle něj po pětileté podpoře týmu dosáhla stanovených marketingových cílů, Tinkov je navíc naštvaný, že u ostatních nenašel podporu ke svým snahám o reformy v cyklistice. Všem členům týmu oznámil odchod v pátek na soustředění na Kanárských ostrovech.

Když se nikdo nestará o budoucnost sportu, proč bych měl já? Kašlu na ně. V lednu 2017 nasednu do svého letadla a odletím domů. Budu se starat o byznys a užívat si života. Všichni, kdo v cyklistice zůstanou, budou v hajzlu. Oleg Tinkov

„Na rok 2016 máme všechny smlouvy a sponzory zajištěné, ale bude to poslední sezóna pro banku Tinkoff i pro mě. Doufám, že lidi moje důvody pochopí a dojde jim, proč cyklistika přišla o člověka, který v ní utratil přes 60 miliónů eur a ten sport miluje,“ prohlásil Tinkov v rozhovoru pro cyclingnews.com.

na kole oleg ff

„Mé rozhodnutí odejít je i důsledkem toho, že nikdo nechce změny. Poslední dva nebo tři roky jsem bojoval s ASO a UCI, snažil jsem se najít nové zisky z televizních práv, prodeje suvenýrů a vstupenek, ale nikdo mě nepodpořil,“ řekl ruský podnikatel.

„Letos už jsem si připadal jako Don Quijote, který bojuje s větrnými mlýny. Když jsem si četl rozhovory s těmi největšími závodníky, nikdo z nich neřekl, že stojí za mými nápady. Dokonce ani moji závodníci. Asi se o to nestarají. Jediný, kdo se mě snažil podpořit, je Dave Brailsford,“ přiznal majitel týmu.

„Když se nikdo nestará o budoucnost sportu, proč bych měl já? Kašlu na ně. V lednu 2017 nasednu do svého letadla a odletím domů. Budu se starat o byznys a užívat si života. Všichni, kdo v cyklistice zůstanou, budou v hajzlu,“ prohlásil Tiňkov.

Rovněž se pustil do UCI, která je podle něj bandou hlupáků. „Odmítají řešit jakékoliv problémy. Byla by potřeba změnit řada věcí. Potřebujeme přestupový trh, jaký je ve fotbale. Kdyby fungoval, mohl jsem teď asi prodat Petera Sagana a vydělat na něm peníze. Bohužel, pro cyklistiku neexistuje žádný byznys plán. Řeší se tu vždy jen následující rok, ale já jako obchodník plánuju na 60 nebo dokonce 90 měsíců. Při plánování jen na rok dopředu ničeho nedosáhnete,“ prohlásil 47letý Tinkov.

tinkov dalsi ke konci

Stefano Feltrin, generální manažer týmu, který v nové sezóně bude působit jen jako Tinkoff, začal okamžitě pracovat na hledání nového sponzora a vlastníka týmu, aby stáj zajistil na další tři roky. Pokud se mu to nepodaří, tým zanikne.

Tinkov koupil stáj v roce 2014 od Bjarneho Riise. Spekulovalo se o částce 6 miliónů eur. „Je mi úplně jedno, kdo koupí tým po mně. Klidně ho může zpátky získat Riis,“ přiznal. „Někdo mi říkal, že by o to měl zájem Polák, který stojí za CCC, možná přijde někdo úplně jiný. Každopádně je jisté, že nový majitel získá i Sagana s Majkou, kteří mají smlouvy i na rok 2017. A Peter je momentálně nejlepší cyklista na světě,“ dodal Tinkov.

Jeho rozhodnutí opustit cyklistiku se mu prý neříkalo závodníkům snadno. „Ale myslím, že to každý pochopil. Chtěl jsem to všem oznámit včas, protože kromě Sagana s Majkou nemá nikdo podepsáno na 2017. Nechtěl jsem čekat do srpna nebo do konce sezóny. Oznámil jsem jim to 13 měsíců předtím, než jejich smlouvy vyprší,“ řekl majitel stáje.

s jalbertem olego

Sezónu 2016 prý jeho avizovaný odchod nijak nepoznamená. „Chci si to užít. Věřím, že to bude naše nejlepší sezóna a všem nakopeme zadky. Alberto je určitě schopen vyhrát Tour a porazit Frooma,“ dodal Tinkov.

Na cyklistiku prý nikdy nezanevře. „Je to můj oblíbený sport. Dál ho budu sledovat jako fanoušek, ale dokud se něco zásadně nezmění, nemůžu být dál součástí tohoto kolotoče.“

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.