SuperCycling.cz

Poznamená odchod Riise tým Tinkoff-Saxo?

31. 3. 2015, 14:17

Pár dní poté, co byl Bjarne Riis týmem Tinkoff-Saxo suspendován z pozice manažera, ruská stáj oznámila, že po vzájemné dohodě s okamžitou platností končí. Obě strany se dohodly na ukončení smluvních závazků a vypořádání. To znamená vyplacení ze smlouvy, kterou měl do konce roku 2016. 

Bjarne Riis v poslední době moc důvodů k úsměvu po boku Olega Tinkova neměl.

Bjarne Riis v poslední době moc důvodů k úsměvu po boku Olega Tinkova neměl.

Za prodej svého podílu v týmu dostal 6 miliónů eur, ročně údajně pobíral plat milión eur.

Tým v krátkém prohlášení napsal, že Riisovi děkuje za spolupráci a přeje mu štěstí v další kariéře. Dánský stratég žádosti médií o rozhovory zatím odmítá, prostřednictvím twitterového účtu svého syna Thomase však zveřejnil osobní prohlášení.

„Dohodli jsme se na ukončení spolupráce s týmem, který jsem částečně vlastnil a pracoval jsem v něm téměř dekádu. Součástí dohody, kterou uzavřeli, je i fakt, že to dál nebudeme komentovat,“ napsal Riis.

Přesto však nakonec pár osobních slov připojil: „Za těch několik let u týmu to byla neuvěřitelná cesta. A rád bych poděkoval všem, kteří se na rozvoji týmu podíleli: od závodníků přes realizační tým, sponzory i fanoušky,“ řekl dánský stratég, jeden z nejuznávanějších v pelotonu.

Očima Pavle Padrnose,

účastníka 18 Grand Tours a sportovního ředitele AWT-GreenWay

 „S Riisem jsem se potkával ještě jako závodník, jeli jsme spolu třeba Tour de France v roce 1997. Když závodil, vždycky to bylo neskutečný profesionál a maximalista. Všechno muselo fungovat na sto procent, ne-li víc. Coby manažer si jako jeden z mála nenechal utéct skoro žádný velký závod. Seděl v autě, udílel pokyny a zastupoval více funkcí, včetně sportovního ředitele. I když byl spolumajitelem, pořád se aktivně podílel na sportovní stránce týmu, což byl hodně nestandardní stav. Tým pak koupil Tinkov, ale Riise tam nechali dál, protože byl zárukou výsledků. Jestli měl teď na fungování týmu jiné názory, Tinkov je majitel a může dělat klíčová rozhodnutí. Proto to asi takhle dopadlo. Závodníci jsou profíci a nemyslím si, že by odchod Riise měl na jejich výkonnost nějaký velký vliv. Asi mu hodně důvěřovali, dělali spolu nějaká důležitá rozhodnutí, ale ve finále to nebylo jen o Riisovi. Na řadě závodů tým vedli sportovní ředitelé a taky měli výsledky.“

bjarne kilom

Vloni na podzim zorganizoval Riis teambuilding v podobě výstupu na Kilimandžáro.

Riis, jemuž ve čtvrtek bude 51 let, poslal ještě vzkaz samotným závodníkům. „Pracujte dál tvrdě a jsem přesvědčen, že dosáhnete výsledků, po kterých toužíte. Všem vám přeju hodně štěstí.“

Co se týče jeho další práce, zatím jasno nemá. „Teď chci svůj čas věnovat rodině a přátelům. Budu mít dost prostoru přemýšlet, co bych chtěl ještě v životě dokázat. Dokud však nebude nic jasného, nebudu k dispozici médiím,“ přiznal Riis, který určitě bez práce dlouho nezůstane.

Jak jsme již psali, Riis už nebyl s týmem na Milán-San Remo. Den po něm tým informoval, že byl dánský manažer suspendován. Bez udání důvodu a dalších podrobností. Spekuluje se, že se během závodu Tirreno-Adriatico pohádal s Tinkovem. Oba dva se snažil usmířit Lars Seier Christensen, ředitel Saxo Bank, ale bezúspěšně.

Když bylo v neděli oznámeno, že Riss u týmu končí definitivně, Tinkoff-Saxo v prohlášení uvedl, že důvodem nebyly špatné výsledky. I když zatím nejsou rozhodně přesvědčivé.

Alberto Contador vyhrál jednu etapu na Kolem Andalusie a celkově skončil druhý, na Tirrenu byl pátý a v Katalánsku čtvrtý. Slovenský expres Peter Sagan, od něhož si tým sliboval vítězství ve spurtech, zatím triumfoval pouze v jedné etapě na Tirrenu a čtyřikrát byl druhý. Jeho forma na dosavadních klasikách nebyla zrovna oslnivá, nejlepším výsledkem je 4. místo z Milán-San Remo.

s albertem bjarne

Bjarne Riis a Alberto Contador.

Celkové výkony týmu zatím trochu zůstávají za očekáváním, giganti srovnatelní s Tinkoff- Saxo, jako jsou Sky, Etixx-Quick Step, ale i Movistar, mají zatím výrazně navrch. Otázkou je, jak se nyní u ruské formace projeví odchod Riise.

Závodníci mají od týmu zákaz jeho konec komentovat, proto se k tomu prakticky nikdo nevyjádřil. „Šlo to mimo nás. My se musíme v první řadě soustředit na závody,“ uvedl před Dwars Door Vlanderen Matti Breschel, jehož Riis podepsal jako neoprofesionála už v roce 2005 do tehdejší formace CSC.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.