SuperCycling.cz

Jak se změnily týmy WorldTour

6. 1. 2017, 14:40

V nejvyšším seskupení týmové hierarchie WorldTour je i v roce 2017 osmnáct stájí. Ale došlo ke změnám. Místo týmů Tinkoff, IAM a Lampre-Merida, které zmizely z cyklistické mapy, přibyly Bora-Hansgrohe s Leopoldem Königem, Janem Bártou, Bahrain-Merida, jehož barvy hájí Ondřej Cink, a také pokračovatel Lampre, stáj UAE Abu Dhabi.

Část týmu UAE Abu Dhabi v čele s portugalským lídrem Ruiem Costou (vlevo).

Část týmu UAE Abu Dhabi v čele s portugalským lídrem Ruiem Costou (vlevo).

Právě nad posledně jmenovaným týmem visel do poslední chvíle otazník. Původně měl totiž po Lampre-Merida tým přejít pod čínského vlastníka a fungovat pod jménem TJ Sport.

Místo Číňanů Emiráty

Jenže čínský sponzor v poslední chvíli odstoupil a tým bojoval o svou existenci, aby uhájil licenci WorldTour. Nakonec se skupině kolem Giuseppe Saronniho podařilo sehnat partnera ze Spojených arabských emirátů a tým bude vystupovat pod hlavičkou UAE Abu Dhabi. Licenci WorldTour dostal dodatečně 20. prosince a podepsaní závodníci si mohli oddychnout.

costaskolemdhabiiiiiii

Nový tým už má za sebou prezentaci v Abu Dhabi. Základ týmu tvoří sestava Lampre-Merida z minulé sezóny, zůstávají esa jako Ulissi, Costa nebo Modolo. Novými tvářemi jsou mj. Swift (Sky), Atapuma (BMC) nebo Guardini (Astana). Jisté je, že v cyklistice po mnoha letech skončila firma Lampre, výrobce kol Merida odešel k týmu z Bahrajnu a u týmu UAE Abu Dhabi ji nahradí Colnago.

Početná slovenská klika

Jak už bylo řečeno, úplnými nováčky v nejvyšší divizi jsou Bora-Hansgrohe a Bahrain-Merida. Bora má za sebou několikaleté úspěšné fungování jako pro-kontinentální tým a díky vstupu dalšího německého sponzora, firmy Hansgrohe, mohla povýšit. A navíc koupit megastar v podobě Petera Sagana.

Ten měl dostat roční plat 6 miliónů eur, ale spekuluje se, že se na něm významně podílí i Specialized, který k německému týmu rovněž přišel. Velkými posilami budou i Leopold König a Rafal Majka, dva lídři na Grand Tours.

jagankezmny

Otázkou je, jak tým ukočíruje skupinky, jejichž vytvoření se přímo nabízí: jedna německá a druhá česko-slovensko-polská. Se Saganem přišli hned tři jeho krajané: bratr Juraj, Baška a Kolář, další krajany si přivedl do realizačního týmu: svého mechanika, dva maséry a v neposlední řadě sportovního ředitele Valacha. K nim dva Češi, tři Poláci (Majka, Bodnar, Poljanski) a ještě poloviční Polák Benedetti - Ital, který má polskou manželku a mluví plynně polsky...

Princ si koupil Nibaliho

Úplným nováčkem je stáje Bahrain-Merida. Milióny šejků z Bahrainu s vazbou na Slovinsko (jednou z klíčových postav je bývalý slovinský závodník Milan Erzen) daly vznik týmu, který angažoval megastar Vincenza Nibaliho.

Za stranu z Bahrajnu za týmem stojí princ Nasser bin Hamad Al Khalifa, který je sám aktivním sportovcem a věnuje se především triatlonu. Generálním manažerem stáje je Brent Copeland, jenž naposledy působil v Lampre.

tenjibalikbahrajn

Tým by měl podle neoficiálních informací hospodařit s ročním rozpočtem kolem 17 miliónů eur. Českého fanouška může hřát u srdce, že angažoval i dosavadního bikera Ondru Cinka, který míří vstříc novým výzvám na silnici. Klíčovými závodníky by vedle Nibaliho měli být Visconti, Boaro, Gasparotto, Božič, Sivcov, Izagirre, Moreno nebo Agnoli.

Quick-Step Floors nebo Orica-Scott

Co se týče nováčků ve WorldTour, je to vše. Řada týmů však změnila nebo pozměnila názvy. Belgický gigant s Čechy Zdeňkem Štybarem a Petrem Vakočem vyrukuje do sezóny jako Quick-Step Floors s tím, že Etixx z názvu vypadl a podle týmového webu je jen jedním z menších partnerů mimo top skupinu.

Orica vypustila z názvu BikeExchange a vystupovat bude jako Orica-Scott. A i tady bude české zastoupení díky Romanu Kreuzigerovi.

kesunweb

Dosavadní stáj Giant-Alpecin vstoupila do sezóny 2017 jako Team Sunweb. Giant už sice v názvu není, ale německou stáj bude materiálně podporovat ještě významněji: už to nejsou pouze rámy, ale také přilby, sedla, zapletená kola/pláště a řídítka/představce.

Německá firma Alpecin u cyklistiky zůstala, ale přešla ke Kaťuše, která změnila název podle nového partnera na Kaťuša-Alpecin.

Zbývající týmy WorldTour zůstaly beze změn: AG2R, Astana, BMC, Cannondale-Drapac, Dimension Data, FDJ, Lotto Soudal, Movistar, LottoNL-Jumbo, Sky a Trek-Segafredo.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.