SuperCycling.cz

Den s týmem Etixx-Quick Step ve Španělsku

9. 1. 2015, 07:43

Ráno jako vymalované. Už když se kolem deváté hodiny sejdou ve veliké restauraci luxusního hotelu Solymar v Calpe všichni závodníci, venku svítí sluníčko a pohled na pláž v člověku skoro probouzí touhu po koupání. Cyklisté stáje Etixx-Quick Step se však do patnáctistupňového moře na rozdíl od týmového lékaře rozhodně nevrhnou. Krátce po snídani vyrážejí na vyjížďku.

calpe-repo-1

Je čtvrtek, 8. ledna. Pro závodníky trochu jiný den, který se vymyká těm běžným tréninkovým. Mediální den. Do Calpe dorazilo přes šedesát cyklistických novinářů z celé Evropy včetně zástupců čtyř českých médií (Supercycling.cz, idnes.cz, aktualne.cz a v neposlední řadě Velo+53x11).

Ráno začíná vyjížďkou. Pro cyklisty je spíš protažením a protočením nohou, protože na kole jedou hlavně kvůli fotografům. Nádherným kopcovitým terénem objedou Calpe a po čtyřiceti kilometrech v sedle se vracejí do hotelu.

Na kolo nejdou všichni. Jeden ze dvou Čechů v týmu, Petr Vakoč, si pár dní před koncem roku zlomil doma při tréninku na biku kůstku v pravé ruce a má na tři týdny sádru. „Trénovat můžu, ale radši jezdím sám, aby se ve skupině něco nestalo,“ vysvětluje Vakoč, který šel místo tréninku do nemocnice na kontrolní rentgen. Jeho start do sezóny zranění nijak neohrozí, začíná závodem Kolem Dubaje (4. - 7. února).

calpe repo 4

Petr Vakoč s "ozdobou" na pravé ruce.

V Calpe není ani Rigoberto Urán, jenž se chystá na sezónu doma v Kolumbii, až v podvečer přiletěli vítěz loňského Roubaix Niki Terpstra a Iljo Keisse, kteří ve středu večer vyhráli dráhové šestidenní v Rotterdamu a k týmu se připojili později.

Když kolem půl jedenácté usedali závodníci na kola, všechno už měli perfektně nachystané. Mechanici týmu Etixx-Quick Step jsou každý den v pohotovosti od časných ranních hodin, stejně jako mechanici české formace AWT-GreenWay, která se v Calpe chystá na sezónu po boku svého „většího bratříčka“. 

Všechno musí ladit a sedět. Někteří závodníci sednou na kolo prakticky bez mrknutí oka, jiní všechno kontrolují. „Štybar, Cavendish a Boonen,“ prozrazuje jeden z mechaniků Franck, kdo patří mezi největší perfekcionisty.  A Cavendish jeho slova potvrzuje i v momentu, kdy přijede zpátky do hotelu. V dolní velké místnosti, kde jsou všechna kola obou týmů, si od českých mechaniků půjčí klíč a začne si sám ladit brzdy...

V Calpe a okolí jsou v tuhle roční dobu skvělé možnosti na trénink: klima srovnatelné s Mallorkou, rozmanitý terén. Zhruba dvacetitisícové letovisko teď rozhodně nepraská ve švech. Je tu klid, klientelu v hotelích tvoří nyní z velké části jen důchodci z Velké Británie, Nizozemska, Belgie či Německa.

calpe repo 2

„Třeba kousek pod námi v Benidormu je úplně jiné vyžití, je to větší město. Tady tolik možností není. Ale podmínky jsou tu výborné,“ vysvětluje sportovní ředitel AWT-GreenWay René Andrle, který má zdejší prostředí díky několikaletému angažmá ve španělských týmech dokonale zmáknuté. „Navíc nám tady vychází maximálně vstříc i vedení hotelu. Kluci tu mají fantastický servis a udělají nám v tuhle roční dobu i zajímavou cenu,“ dodává.

Závodníci jezdí do Calpe rádi, třeba mistr světa Kwiatkowski tady s parťáky Wisniowskim a Golasem tráví ročně v pronajatém apartmánu několik měsíců. Zdejšími klienty na několik týdnů v roce nejsou zdaleka jen cyklisté Etixx-Quick Step nebo AWT-GreenWay. V jiném hotelu vzdáleném kilometr teď bydlí Astana, asi třicet kilometrů odtud se chystá BMC.

styby a bjonen

Když závodníci Etixx-Quick Step skončí svou čtvrteční dopolední vyjížďku, čeká je sprcha, chvilka relaxu v luxusních pokojích, oběd a další povinnosti. Co se týče stravy, mají v hotelu úplně všechno, na co si kdo vzpomene. „I proto jsme našim klukům nařídili, že můžou být na jídle maximálně 25 minut. Jinak by byli schopni se tady cpát dvě hodiny,“ tvrdí s úsměvem další sportovní ředitel AWT-GreenWay Pavel Padrnos.

V 15 hodin začíná v prostorách venkovního hotelového bazénu oficiální prezentace týmu Etixx-Quick Step před sezónou 2015. Nedorazil majitel stáje Zdeněk Bakala, ale všichni další důležití muži ano: předseda představenstva Bessel Kok, generální ředitel týmu Patrick Lefevere i zástupci nejvýznamnějších sponzorů. Za zády všech účastníků šplouchají mořské vlny, závodníci přicházejí jen v tričkách s krátkými rukávy, protože je parádní počasí.

Etixx-Quixk Step letos tvoří 27 cyklistů z 12 zemí světa a 45 členů realizačního týmu. Odešlo 8 lidí, přišlo 5 nových: Polák Wisniowski, Belgičan Lampaert, Ital Sabatini, Francouz Bouet a Španěl De la Cruz.

calpe repo 3

Michal Kwiatkowski při rozhovoru a nádherná panoramata za ním.

Na závěr tiskové konference hovoří nejvyšší ze sportovních ředitelů, Němec Rolf Aldag, kdysi také výborný závodník. Ten má pod sebou dalších 6 sportovních ředitelů, kteří mají rozdělené jednotlivé závodníky. „I letos máme velké plány. Tým je schopen víc, než jen vyhrávat sprinty nebo klasiky, i když je to pro nás velmi důležité. Věřím, že můžeme být hodně vysoko ve hře i na třítýdenních závodech,“ řekl Aldag.

Krátce hovořil o sedmi největších hvězdách týmu: Boonenovi, Cavendishovi, Kwiatkowskim, Martinovi, Uránovi, Terpstrovi a k radosti českých fanoušků i Štybarovi. Všichni jmenovaní (kromě nepřítomného Urána) měli také od tiskového mluvčího předem nalajnované rozhovory, které následovaly po prezentaci.

Aldag potvrdil, že cílem Štybara, Boonena a Terpstry budou znovu klasiky, Cavendish směřuje úsilí v první části sezóny k San Remu a pak znovu k Tour de France, kam by měli jet i Kwiatkowski s Uránem. Kolumbijec má v plánu Giro i Tour, Martin chce získat zpátky titul mistra světa v časovce.

calpe repo 5

Tony Martin při mediálních povinnostech.

Zmíněné hvězdy mají rozhovory se zástupci médií z celé Evropy dopředu naplánované. Půl hodiny na televize, půl hodiny pro píšící novináře. Pak ještě půl hodina pro novináře z dané země: Boonen mluví sólo s Belgičany, Kwiatkowski s Poláky, Štybar s Čechy.

Skoro všichni to berou jako praví profesionálové a více méně si mediální povinnosti užívají. Odpovídají v několika světových jazycích, usmívají se, pózují fotografům. Boonen, Štybar nebo Kwiatkowski by tam asi seděli klidně do tmy...

 

cav 8

Mark Cavendish.

Ale Mark Cavendish, to už je trošku tvrdší oříšek. Ne že by nemluvil. Na něco odpovídá déle a usmívá se, když však přijde otázka na přibývající konkurenci ve sprintech v podobě Kittela s Degenkolbem a dalších, je vidět, že mu to nevoní. Protáčí oči, odpovídá dvouslovně. Při těch 15 minutách rozhovoru potvrzuje, že je hodně náladový a svůj.

„Já na něj nemůžu říct křivé slovo. Možná vypadá navenek trochu jiný, ale mezi námi v týmu je úplně normální. Je zvyklý říkat všechno hned a na rovinu. Když je po závodě s něčím nespokojený, všem to naplno řekne. Ala jako kluk je úplně v pohodě. Můžu za ním kdykoliv přijít na pokoj, bavíme se o všem možném,“ řekne na adresu Cavendishe Zdeněk Štybar.

Den plný povinností končí pro závodníky Etixx-Quick Step večeří. Jedí odděleně od ostatních hotelových hostů v salónku. Jako bonbónek přichystali členové týmu překvapení pro Patricka Lefevera, který dostal od všech obrovský dort k úterním šedesátinám a dočkal se i tradičního „Happy Birthday“.

 

 

Tím je dlouhý den u konce, dneškem počínaje už zase začíná tvrdá práce. Kolo, kolo, kolo...

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.