SuperCycling.cz

Den s týmem Etixx-Quick Step v Calpe

9. 1. 2016, 07:29

Den jako vymalovaný. Zatímco v Česku teď trošku vystrkuje růžky zima, cyklisty stáje Etixx-Quick Step probouzí ve španělském letovisku Calpe východ slunce, příjemných 12 stupňů a šumění moře. V hotelu Solymar přímo u pláže jsou už staří známí. Již poněkolikáté se tu belgický gigant chystá na novou sezónu.

styby-nahoru-repo-cal

Není tu však kompletní sestava. Českou stopu zastupuje pouze Zdeněk Štybar, Petr Vakoč už je s částí týmu v Austrálii, kde od 19. ledna startují na etapovém závodě Tour Down Under. Chybějí i Kolumbijci Gaviria s Contrerasem a Argentinec Richeze, kteří se chystají doma a pojedou rovnou do Argentiny na Tour de San Luis. V Calpe není ani Nizozemec Terpstra, jenž startuje na dráhových šestidenních v Rotterdamu.

Přesto se to ve španělském letovisku cyklisty jen hemží. A nejen těch v modročerných barvách Etixx-Quick Step. Tradičně je tu i tým nadějí v čele s Michalem Schleglem a Maxem Schachmannem, který letos bude vystupovat jako Klein Constantia.

calpe k reportazi 5

V tuto chvíli jsou ve vyhlášeném letovisku asi 120 km jižně od Valencie také Kaťuša a polské ekipy CCC Sprandi nebo ActiveJet s Čechy Janem Hirtem, Josefem Černým Karlem Hníkem a Jiřím Polnickým. Ti však našli azyl v jiném hotelu asi dva kilometry od místa, kde bydlí cyklisté Etixx-Quick Step.

Belgická stáj svolala na pátek do Calpe mediální den. Dorazilo přes padesát zástupců médií převážně z Evropy. Cyklisté kvůli tomu měli uzpůsobený program. Ráno po snídani vyjížďka na necelé dvě hodiny v poklidném tempu, zejména kvůli fotografům a televizním štábům.

k reportazi calpe 2

Po obědě v luxusním hotelu, který během sezóny praská ve švech, ale nyní funguje spíš v úspornějším mimosezónním režimu, se koná týmová prezentace. Do přilehlého plážového klubu s bazénem dorazí týmová generalita včetně zástupců všech významných sponzorů: Etixx, Quick Step, Specialized nebo například slovenské firmy Janom.

Novým velkým sponzorem se stal Lidl, zatím prostřednictvím belgického zastoupení. Kromě finančního plnění je i dodavatelem čerstvých potravin pro tým a závodníci na prezentaci napochodovali v nových teplákových soupravách od značky oblečení Lidlu s názvem Crivit, jejíž výrobky se běžně prodávají i v Česku.

„Když jsem se dozvěděl, že nás Lidl bude sponzorovat, byl jsem docela překvapený. Ale můžeme být opravdu rádi, že takového sponzora máme. Z jejich strany je vidět obrovská profesionalita,“ říká Zdeněk Štybar.

calpe k reportazi 8

„Když za námi dorazili zástupci Lidlu v prosinci na focení do španělské Denie, nechali si z Belgie poslat potraviny, které chtěli. Přijel celý štáb, všechno měli perfektně zmáknuté,“ dodává.

Tým Etixx-Quick Step si musel snad na prezentaci objednat počasí. Nebe bez mráčku, ve stínu dvacet nad nulou, prostě idylka. V pohodě by se dalo být jen v kraťasech a tričku. Až tak nádherně tu podle místních touhle dobou každý den nebývá.

Generální manažer Patrick Lefevere představuje při oficiální části tiskové konference tým pro sezónu 2016. Tvoří ho 30 závodníků ze 13 zemí s věkovým průměrem 27 let, o kterých se bude starat 48 členů realizačního týmu. A má znovu velké ambice, vždyť v roce 2015 vybojoval 56 vítězství, nejvíc ze všech.

Novou posilou je i obrovský talent belgické cyklistiky Laurens De Plus, kterého Etixx-Quick Step vyfoukl Lottu, kde působil v týmu U23. A na důkaz, jak si ho cení, mu nabídl hned tříletou smlouvu, což je na mladíka unikát. „Ve dvaceti letech bude nejmladším cyklistou ve WorldTour,“ pochlubil se Lefevere.

k reportazi calpe 1

Když po půlhodině skončí oficiální část tiskové konference, dostávají novináři prostor na rozhovory se závodníky. Účast mají všichni povinnou. Nejvíc na dračku jdou Tom Boonen, Tony Martin, Zdeněk Štybar a v neposlední řadě nové posily Marcel Kittel a Dan Martin. Střídají se u nich televizní štáby, píšící novináři, všichni ochotně odpovídají na cokoliv. U těch největších hvězd trvají mediální aktivity kolem dvou hodin.

Po páté hodině je konec. Závodníci se odeberou zpátky do hotelu. Po osmé je večeře, do deseti už jsou všichni na pokojích. Dnes jim znovu začíná klasický tréninkový den.

calpe k reportazi 9

Jak vypadá? Ráno v 7.45 budíček, sprcha, pak celý tým nastoupí do posilovny. „Máme s fyzioterapeutem taková stabilizační cvičení, vychází to tak na půl hodiny,“ prozrazuje Zdeněk Štybar. Následuje snídaně, kde si v bohaté nabídce jídel může každý vybrat v podstatě všechno, co ho napadne. Stejné je to při obědě a večeři.

calpe k reportazi 6

Od deseti bývá trénink, závodníci jsou většinou rozděleni do dvou skupin podle toho, kdy vstupují do sezóny. Většinou v sedle stráví od čtyř do šesti hodin. „Když se vrátíme, je oběd, pak masáž, občas si dojdu do sauny nebo posilovny a je večer. Dojdu si na jídlo a jde se spát. Utíká to tady hrozně rychle. Většinou před spaním jen zavolám manželce a usnu,“ popisuje Štybar.

Takový je den cyklisty elitního týmu WorldTour na lednovém soustředění.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.