SuperCycling.cz

Astaně hrozí ztráta licence. Kessiakoff se do týmu opřel

28. 2. 2015, 08:23

Cyklistická stáj Astana má opět problémy. Poté, co jí v prosinci hrozilo, že nedostane licenci kvůli dopingovým případům svých závodníků, ale nakonec vše dopadlo podle očekávání, týmu nyní hrozí na prahu nové sezóny ztráta licence WorldTour znovu. Mezinárodní cyklistická unie vyzvala licenční komisi, aby vše opětovně přezkoumala.

astana-nahoru-clinek

Pokud by komise shledala ve fungování týmu závažné chyby, může během dvou týdnů licenci ztratit. V praxi by to znamenalo, že se obhájce vítězství na Tour de France, Ital Vincenzo Nibali, nemusí v červenci postavit na start Staré dámy. Nezdá se to však příliš reálné.

„Byli jsme o všem informováni ve čtvrtek. Jedná se o rozhodnutí nezávislé komise. Není to rozhodnutí UCI ani týmu. Pokud nás chtějí znovu pozvat, jsme povinni přijít a setkat se s nimi,“ uvedli zástupci Astany v první reakci s tím, že budou s příslušnými orgány spolupracovat. UCI se rozhodla případ přezkoumat na základě auditu Institutu sportovní vědy univerzity v Lausanne.

Kazašská stáj v prosinci licenci WT na rok 2015 dostala i přes dopingové případy svých závodníků z roku 2014: bratři Maxim a Valentin Iglinští z prvního týmu a Ilja Daviděnok z Astana Continental teamu.

Že v Astaně vloni nebylo vše v pořádku, o tom svědčí i výpověď jejího bývalého závodníka, Švéda Fredrika Kessiakoffa (34). Ten vloni v říjnu ukončil znechucen kariéru a od té doby na kolo nesedl.

kesjakof astana

Fredrik Kessiakoff

V roce 2012 vyhrál časovku na Vueltě před Contadorem a Froomem, bojoval s Voecklerem o dres nejlepšího vrchaře na Tour, porazil Cancellaru v časovce Kolem Švýcarska. Ale v roce 2014 se trápil. Měl zdravotní problémy a nepřidalo mu chování vedení týmu, kde působil od roku 2011.

Během sezóny dostal mailem dva varovné dopisy podepsané generálním manažerem Alexandrem Vinokurovem. Stejně Astana na jaře sestřelila i Nibaliho, kde ho nabádala k lepšímu tréninku. On pak v létě vyhrál Tour...

Kessiakoff dostal první dopis na jaře spolu s ostatními závodníky Astany. Jeho krize začala na Strade Bianche, kde spadl. Sedřel si nohu, kyčel a rameno, byl celý potlučený. Za tři dny měl jet na Katalánsko, jenže týmový lékař mu oznámil, ať zůstane doma.

Tým to však neakceptoval a nařídil Švédovi, že má na závody odjet. „Najednou jsem cítil, že mi nevěří. Asi si mysleli, že něco předstírám, nedali ani na slova lékaře. Měl jsem zanícené rány, ale nechtěl jsem jim ukázat, že mám špatnou morálku. Tak jsem na závody jel,“ popisuje Kessiakoff.

Jel s odřeninami, do toho onemocněl a poslední den závodu ho poslali domů. „Dva dny na to jsem dostal mail s varováním, že jsem oslabil tým a způsobil mu problémy. Bral jsem to jako podraz a nevěděl jsem, co mám dělat,“ vzpomíná na loňské události.

Dal se dohromady, jel Baskicko, Trentino, Romandii, Švýcarsko, ale trápil se dál. Končil skoro každou etapu mezi úplně posledními. „Nejhorší bylo, že jsem si nemohl dovolit vzdát, jinak bych okamžitě dostal další dopis. Jediným mým cílem bylo dojíždět. Šíleně jsem se trápil. Moje tělo cítilo, že potřebuje odpočinek, byl jsem přetažený. Měl jsem horečky, vyrážky, infekce,“ prozradil v otevřené zpovědi pro velonews.com Kessiakoff.

kesjakov dvojke

Kessiakoff na Tour de France 2012 v dresu krále vrchařů.

Po červencovém závodě Kolem Rakouska, z něhož odstoupil kvůli zdravotním problémům na příkaz lékaře týmu, dostal další dopis od Vinokurova. „Psali, že jsou znepokojeni mými výkony a pokud se to bude opakovat, budou muset přistoupit k úpravě kontraktu. Cítil jsem se hrozně. Byl jsem tak na dně, že jsem zvažoval, že se radši vzdám dost velkých peněz a vypovím předčasně smlouvu,“ přiznal.

Našel však dost odvahy, aby na dopis Vinokurova reagoval. Poslal všechna svá tréninková data, ale nikdo mu neopověděl. „Nevěděl jsem, co dál. Možná by v tu chvíli bylo nejjednodušší vyřešit to nějakým dopingem. Asi bych pak začal jezdit rychleji a tým by byl spokojen,“ nebral si servítky Kessiakoff.

On sám po ničem nesáhl, ale oba bratry Iglinské chytili na EPO. „Rozhodně je neobhajuji. Dopink je extrémně nebezpečná věc, kterou jednoznačně odsuzuji, ale jsou lidi, kteří v kritické chvíli udělají různé věci,“ dodal bývalý švédský cyklista, aniž by v souvislosti s dopingem označil konkrétní osoby.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    28. 2. 2015, 13:00 (před 6 roky)

    Podle toho, co říká, to tam mělo k ideálu daleko. Vím, že si na to samé stěžoval vloni v červnu i Nibali, zveřejnil svá data z tréninků a pak to nějak utichlo. Zvlášť, když pak vyhrál Tour...

  • Radek Pokorný
    28. 2. 2015, 12:15 (před 6 roky)

    No to jsou věci, v případě Kessiakoffa tam chyběl ze strany Astany lidský přístup, že závodník trpí je příliš nezajímalo a Kessiakoffa sportovně šikanovali. Zvláštní podmínky Astany- vítězit za každou cenu.