SuperCycling.cz

Žlutý dres před volnem ztratil, teď Gallopin znovu úřadoval

16. 7. 2014, 19:13

Tony Gallopin je znovu hrdinou Francie. Po 9. etapě oblékl závodník stáje Lotto Belisol poprvé na Tour žlutý dres a i když si ho vzal další den v horách podle očekávání zpátky Nibali, Gallopin po dni volna opět zaútočil. Žluťáka sice nemá, přesto díky odvážnému ataku v závěru vyhrál 11. etapu. Povedlo se mu to taky poprvé v kariéře, při své čtvrté účasti na Tour.

Tony Gallopin v cíli.

Tony Gallopin v cíli.

Gallopin atakoval hned dvakrát. Nejdřív byl čtyři 4,5 kilometru před cílem dojet trojicí Sagan (Cannondale), Rogers (Tinkoff-Saxo), Kwiatkowski (OPQS). Sagan si dělal zálusk na první triumf na letošní Tour, ale znovu mu nebylo souzeno. Šestadvacetiletý Gallopin totiž znovu nastoupil 2,5 kilometry před cílem a nikdo už ho nedohnal. Skupina s favority pak pohltila zmíněnou trojici, hodně se blížila, ale Francouz z Lotta byl na pásce o dva metry rychleji.

„Moje útoky nebyly plánované, celý den mě bolely nohy,“ přiznal vítěz. „Měl jsem tu etapu docela najetou, trénoval jsem tady s tátou a se svou snoubenkou (závodnice ženského týmu Lotto Marion Rousseová - pozn. aut.). Ale závěr jsem vůbec neznal. Protože jsem se na posledních 20 kilometrech začal cítit lépe, požádal jsem sportovního ředitele v autě, aby mi ukázal detailní profil konce etapy,“ líčil vítěz.

spurt 11 tdf

Gallopin těsný náskok udržel, za ním spurtuje skupina.

„Nechtěl jsem, aby došlo na sprint dvaceti lidí, tak jsem to zkusil v malém kopečku, který ani nebyl kategorizovaný. Ale věděl jsem o něm. Když mě dojela skupinka Sagana, věděl jsem, že s nimi ve spurtu nemám šanci, tak jsem to musel zkusit znovu,“ popsal svou taktiku Gallopin. „Bylo to drama, ještě sto metrů před cílem jsem nevěděl, jestli to vyjde. Do vysílačky jsem jen slyšel: jeď a neohlížej se... Když jsem projel cílem, byla to fantazie,“ rozplýval se Gallopin.

„Zasloužil si to, byl v tom závěru nejsilnější,“ pochválil vítěze německý spurtér stáje Giant-Shimano John Degenkolb, který vyhrál spurt skupiny a skončil druhý. „Bylo to těsné, chyběl kousek. Já se dnes konečně cítil lépe, bolest z pádů už odezněla. Druhé místo mi dodalo sebevědomí a zítra to zkusím znovu,“ dodal Degenkolb.

V první skupině, která měla 35 závodníků, přijel do cíle i český lídr NetAppu Leopold König. V etapě obsadil 23. místo, průběžně si o místo polepšil na 20. příčku. Jan Bárta byl klasifikován na 127. místě se ztrátou přes 18 minut. Vedení bezpečně drží Vincenzo Nibali, v celkovém pořadí se nic neměnilo.

Hrdinou etapy byl kromě Gallopina i Američan Talansky, přestože dojel úplně poslední. Vítěz Dauphiné a lídr stáje Garmin-Sharp odpadl už nějakých 90 kilometrů před cílem z pelotonu a jel úplně sám. V jednu chvíli chtěl kvůli silným bolestem zad vzdát. Zastavil, sedl si na svodidlo a čekal na týmové auto.

talansky hotovej 11

Andrew Talansky dojíždí do cíle před vozidlem označujícím konec závodu.

Po pěti minutách přesvědčování nasedl znovu na kolo a sváděl boj s náročným profilem. Do cíle dojel, měl manko 32:05 min. „Záda mě strašně bolela, ale chtěl jsem pokračovat kvůli týmu a klukům. Oni mi strašně věřili na téhle Tour a já nechtěl vzdát po tom, co pro mě všechno udělali,“ řekl Andrew Talansky, který byl v předchozích etapách v několika pádech, v jednom dokonce sestřelil Königa. Dostál však své přezdívce Pitbull, zatnul zuby a do cíle dojel.

 

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2014 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

Klikni a hraj o ceny v hodnotě 100.000 Kč!


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.