SuperCycling.cz

Zajímavá čísla před startem Tour de France

1. 7. 2016, 16:48

Již zítra startuje v Mont-Saint-Michel etapou dlouhou 188 kilometrů 103. ročník Tour de France. Na startu bude 22 devítičlenných týmů, tedy 198 závodníků. Mezi nimi i tři Češi: Roman Kreuziger (Tinkoff), Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) a Jan Bárta (Bora-Argon 18).

ten-frumajssss

Pojďme se podívat na letošní Tour řečí několika zajímavých čísel. Na cyklisty čeká jednadvacet etap v celkové délce 3535 kilometrů. Devět etap je rovinatých, devět horských, čtyři s dojezdem na kopci. K tomu čekají závodníky dvě individuální časovky.

Závod navštíví kromě Francie další tři země (Španělsko, Andoru a Švýcarsko), projíždí 35 francouzskými departmenty a 660 městy.

Nejdelší etapa je na pořadí dne již příští úterý - 4. etapa ze Saumuru do Limoges měří 237,5 kilometru. Nejvyšším bodem závodu je Port d'Envalira v nadmořské výšce 2408 metrů v rámci 10. etapy. Cyklisté na tento vrchol budou stoupat hned po startu a na 24 kilometrech je čeká převýšení 1200 metrů!

mont sant michel

Organizace největšího závodu světa je neuvěřitelně náročná. O průběh Tour se stará 100 zaměstnanců pořadatelské agentury A.S.O., dalších 300 lidí je na dobu konání závodu najato. Kancelář závodu rezervovala celkově 210 hotelů a v nich celkem 40 tisíc nocí.

K tomu jsou potřeba tři letadla pro transfer před závěrečnou etapou. O bezpečnost se bude v průběhu tří týdnů starat 23 tisíc policistů a četníků a s karavanou se bude přesouvat také 2000 akreditovaných novinářů.

Pořadatelé oznámili navýšení odměn pro cyklisty. Vítěz obdrží prémii 500 tisíc eur, což je o 50 tisíc víc než vloni. Majitelé zeleného a puntíkovatého vrchařského trikotu získají 25 tisíc eur, nejlepší mladík v bílém dresu 20 tisíc, nejlepší tým 50 tisíc. Vítězové etap si vydělají 8 až 11 tisíc eur. Celkem bude rozděleno více 2 295 850 eur.

ten jagggggggg

Mezi 198 závodníky jsou zástupci pětatřiceti zemí, zcela dominují evropští jezdci (165). Nejstarším z pelotonu je dvaačtyřicetiletý Matteo Tosatto (Tinkoff), pro něhož je to již čtyřiatřicátá Grand Tour!

Mezi zkušené závodníky patří i Mathew Hayman (Orica-BikeExchange), vítěz letošního Paříž-Roubaix, který však v osmatřiceti letech startuje na Tour de France vůbec poprvé. Stejně jako dalších dvaatřicet závodníků.

Nejmladším cyklistou na startu Staré dámy je Nor Sondre Holst Enger (IAM), jemuž je v den startu přesně 22 let a 219 dnů. Zmiňme také, že v ČR žijící Australan Adam Hansen (Lotto - Soudal) pojede již patnáctou Grand Tour v řadě!

Přehled etap 103. ročníku najdete ZDE, startovní listinu ZDE.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.