SuperCycling.cz

Začíná Tour. S řadou hvězd, ale bez Čechů

7. 7. 2018, 06:54

Dnes odstartuje ve Francii 105. ročník Tour de France. Rovinatou etapou dlouhou 201 km. Na start se postaví 176 borců z 22 týmů včetně řady hvězd: Froome, Quintana, Valverde, Landa, Nibali, Porte, Bardet, Urán a další. Ti všichni mají ambice zabojovat o nejvyšší příčky v celkovém pořadí. Bohužel, letos u toho nebude žádný český cyklista.

iluskturuuu

Co cyklisty čeká?

21 etap o celkové délce 3329 km. Z toho je 66 km časovek, jedna z nich, na 33,5 km je týmová. Nejdelší etapa měří 231 km a je na programu 13. července, nejkratší, ale o to výživnější, se jede v Pyrenejích 25. července a měří 65 km. Nejvyšším bodem letošního ročníku je Col de Portet (2215 m), na jehož vrchol bude stoupat do cíle závodníci právě v rámci zmíněné nejkratší etapy. Během 23 dnů navštíví peloton kromě Francie i Španělsko.

Zajímavá čísla

Na organizaci závodu se podílí asi 4500 lidí, kteří s velkým předstihem musí myslet např. na ubytování 176 cyklistů, ale i 450 členů realizačních týmů jejich stájí, sboru 16 rozhodčích, 20 členů lékařského týmu a dalších. Celkem mají organizátoři pro Tour k dispozici 500 hotelů a na letecké transfery 6 letadel.

Nad bezpečnostní závodu bude dohlížet celkem 29 000 příslušníků bezpečnostních složek včetně policistů na místních odděleních jednotlivých měst či vesnic, kam Tour letos zavítá. Kolem závodu se má pohybovat i 3000 agentů.

vyskovkatuuuuu

Závodu se zúčastní na 2000 novinářů a fotografů. Tour letos bude vysílána ve 190 zemích, u nás mohou fanoušci volit mezi přenosy na ČT Sport i české verzi Eurosportu.

Na prize money si závodníci rozdělí přes 2 milióny eur. Vítěz 105. ročníku obdrží za třítýdenní dřinu na prémiích (bez bonusů a prémií od týmu i sponzorů) půl miliónu eur (plus 500 eur za každý den ve žlutém), což je jen pro srovnání pětidenní výdělek brazilského fotbalisty Neymara v PSG... Vítězové bodovací i vrchařské soutěže obdrží 25 000 eur, nejlepší mladý závodník 20 000 a nejlepší tým 50 000.

Největší favorité

Chris Froome

Nairo Quintana

Richie Porte

Vincenzo Nibali

Romain Bardet

Adam Yates

Alejandro Valverde

Tom Dumoulin

Rigoberto Urán

Mikel Landa

Warren Barguil

Rafal Majka

 

TOP sprinteři v závodě

Peter Sagan

Fernando Gaviria

Marcel Kittel

Michael Matthews

Andre Greipel

Arnaud Démare

Mark Cavendish

Alexander Kristoff

Dylan Groenewegen

Další užitečné údaje:

Oficiální web závodu, Facebook, Twitter, Instagram.

Startovní listina, detailní popis etap.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.