Vuillermoz vyhrál, Sagan už má i zelený dres

11. 7. 2015, 17:43

Ani Dan Martin, ani Alejandro Valverde, ani Peter Sagan nebo Joaquim Rodríguez neslavili coby papíroví favorité triumf v cíli 8. etapy Tour de France na stojce Mur de Bretagne. Všechny zaskočil nástupem na posledním kilometru Francouz Alexis Vuillermoz z týmu AG2R La Mondiale, který přijel do cíle sám a vybojoval životní vítězství.

Zítra už Peter Sagan pojede týmovou časovku v zeleném dresu lídra sprinterské soutěže.

„Už pondělní etapa mi dodala sebevědomí, když jsem byl na Mur de Huy třetí za Rodríguezem a Froomem,“ prozradil 27letý cyklista, který dnes vybojoval pro Francii první vítězství na letošní Tour.

„Tuhle etapu jsem si vytipoval, protože přesně takové krátké a prudké kopce mi hodně sedí. Když jsem nastoupil, nemohl jsem uvěřit, že mám pořád náskok. Neustále jsem se ohlížel. Ale už před tím jsem to dvakrát zkusil a vyšel mi až ten třetí nástup,“ dodal Vuillermoz. Letos byl mj. šestý na Valonském šípu a vloni se blýskl 11. místem na Giru.

Druhé místo dnes obsadil Dan Martin (Cannondale-Garmin) se ztrátou 5 vteřin, skupinu favoritů přivedl do cíle na třetí příčce Alejandro Valverde (Movistar).

Sagan skončil čtvrtý, ale přesto nemusel truchlit. Stačilo mu to, aby v bodovací soutěži předstihl Andrého Greipela a kromě bílého mu nyní patří i zelený trikot. Atak na ten žlutý mu nevyšel, Chris Froome byl osmý ve stejném čase, jako slovenský rychlík z týmu Tinkoff-Saxo. Tudíž dál vede o 11 vteřin.

Z velkých favoritů dnes mírně ztratil obhájce vítězství Vincenzo Nibali, jenž v závěru dvoukilometrové cílové stojky odpadl a na Frooma, Contadora i Quintanu nabral 10 vteřin.

Z českých cyklistů podal výborný výkon Roman Kreuziger, který byl 16. v čase elity, Zdeněk Štybar skončil 38., Jan Bárta 65. a Leopold König 106., ale ten v  závěru etapy odvedl fantastickou práci pro Frooma a úplný konec už vypustil.