SuperCycling.cz

Už čtvrtá vítězná etapa pro Marka Cavendishe

16. 7. 2016, 19:22

Ve srovnání s předchozími etapami byla ta dnešní až nebývale klidná. Ve Villars les Dombes se o vítězství spurtovalo a svou již třicátou etapu Tour v kariéře si na své konto připsal britský rychlík Mark Cavendish.

tdf14

Sobotní čtrnáctá etapa dlouhá 208 kilometrů vedla údolím Rhôny z Montélimaru do Villars les Dombes a byla etapou s rovinatým dojezdem. Provedla peloton oblastí, v jejichž rybnících je vylovena bezmála pětina produkce kaprů celé Francie, a co bylo příjemné obešla se bez velkých problémů či pádů. Závodníkům tak dnes jízdu komplikoval snad jen silný protivítr. I proto byla etapa odstartována o 15 minut dříve než bylo v plánu.

tdf14unik

Do úniku se už okolo třicátého kilometru vydali Martin Elmiger (IAM), Jeremy Roy (FDJ), Alex Howes (Cannondale - Drapac) a Cesare Benedetti (Bora - Argon 18), kteří vzdorovali pelotonu i v době, kdy už se o tempo na čele pelotonu staraly týmy BMC, Dimension Data, Tinkoff a později také Lotto - Soudal a nebo Kaťuša.

Roy s Elmigerem živili naději na etapové vítězství ještě pět kilometrů před cílem, ale pak se kolem nich prohnal balík a o osudu etapy bylo rozhodnuto. Spurtérské vláčky jednotlivých týmů si vezly dopředu své spurtéry a snad jen Etixx - Quick Step jel překvapivě pasivně a rozjíždění spurtu nechala stáj s Petrem Vakočem ve svých řadách až relativně na poslední chvíli. Její modro-černé dresy se na samé špici objevily až dva kilometry před cílem.

Marcel Kittel však přes dobře rozjetou pozici nedokázal v protivětru práci svou kolegů zužitkovat a ačkoliv se v dojezdu rozčiloval nad neregulérností spurtu Marka Cavendishe, nebylo mu to mnoho platné. Rychlost britského spurtéra stáje Dimension Data zkrátka Kittel neměl. Nehledě na fakt, že Mark Cavendish německého závodníka předjel čistě.

tdf14cav

Mark Cavendish ve spurtu porazil i Alexandra Kristoffa (Katusha) a Petera Sagana (Tinkoff) a získal dnes již čtvrté vítězství v letošní Tour. Potvrdil, že jeho stáj Dimension Data přijela na Tour skvěle připravena. Sám Cavendish dosáhl již třicátého etapového vavřínu na Tour de France v kariéře, což z něj činí druhého nejúspěšnějšího jezdce Tour vůbec. K vyrovnání rekordu Eddyho Mercxe mu chybí čtyři triumfy. Pro Cavendishe je to nejúspěšnější Tour za posledních pět let, protože naposledy v roce 2011 vyhrál pět etap.

I po dnešní čtrnácté etapě dál zůstává ve žlutém trikotu Chris Froome, Roman Kreuziger je i nadále průběžně jedenáctý. "Jsem rád, že to mám dneska za sebou. Všechny v pelotonu po časovce bolely nohy. Doufám, že se budu zítra cítit líp v horách," řekl nejvýše postavený Čech v celkové klasifikaci. Na něj a na celý peloton Tour čeká zítra etapa se závěrečným stoupáním na Grand Colombier.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.