SuperCycling.cz

Úvod Tour: Cavendish slavil, Contador spadl

2. 7. 2016, 21:12

Mark Cavendish ovládl první etapu 103. ročníku Tour de France. Britský cyklista stáje Dimension Data má po dnešku na kontě už 27 vyhraných etap na Tour!

ten-javen

„Obléci na úvod Tour žlutý dres, to je veliká čest. Zítra si to neskutečně užiju,“ řekl Cavendish, který v hromadném dojezdu porazil po 188 kilometrech Marcela Kittela i Petera Sagana.

Žlutý dres poveze na Tour vůbec poprvé. „Je to hodně emocionální. Tohle je jediný dres, který jsem nikdy neměl. Měl jsem dres lídra sprinterské soutěže na všech třech Grand Tours, vyhrál jsem mistra světa, v dresu lídra jsem jel na Giru i na Vueltě, jen na Tour se mi to zatím nedařilo. Teď jsem opravdu šťastný,“ prozradil Cavendish.

Hned první etapu poznamenala řada pádů. A nevyhnuly se ani favoritům. V jedné ze zatáček 77 km před cílem spadl lídr stáje Tinkoff Alberto Contador. Je sedřený, měl potrhaný dres, ale nic vážnějšího se mu nestalo.

aaaaaaaaaaaalupadl

„Bylo to dané tím stresem. Každý bojoval o pozice vpředu kvůli větru. My jsme tam byli dobře poskládaní, ale do zatáčky nás bylo v tu chvíli moc a někteří kluci trefili ostrůvek uprostřed silnice. Nešlo s tím nic dělat. Šel jsem na zem a někdo další letěl přes mě a trefil moje rameno,“ popisoval Contador.

„Doufám, že se odřeniny rychle zahojí. Mám je přes celou pravou půlku těla od kolena až k ramenu. Nedá se nic dělat, to je prostě cyklistika. Jen je škoda, že se člověk na něco měsíce chystá a pak lehne hned první den,“ dodal jeden z velkých favoritů Tour.

A jak viděl první den na Tour jeho český stájový kolega Roman Kreuziger? „První etapa byla poměrně stresující. Já ji ustál bez pádu, ale bohužel spadl Alberto. Naštěstí se mu nestalo nic vážného, vrátil se do pelotonu a nenabral žádnou ztrátu. Jedeme dál, jakoby se nic nestalo.“

ten javcokzlzkozozjzoj

Contadorův karambol nebyla zdaleka jediným. Zhruba na pětistovce se poroučel těsně před spurtem na zem Dán Michael Mörköv z Kaťuši a s ním spadlo několik dalších lidí. Proto spurtovala jen malá skupina. „Asi jsem v té rychlosti trefil řídítky nějaký předmět od diváků u bariéry. Mám hlubokou tržnou ránu na stehně, dostal jsem i do hlavy. Ale zítra to zkusím, chtěl bych startovat,“ řekl dánský cyklista.

V etapě o sobě dal vědět Čech Jan Bárta (Bora-Argon 18), jenž šel krátce po startu do úniku, v němž byl mj. i jeho německý stájový kolega Voss. Ten oblékl dres nejlepšího vrchaře po vítězství na obou prémiích 4. kategorie. Bylo jasné, že tenhle únik nemá šanci na přežití a 50 km před cílem byl Bárta pohlcen.

atycesss

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.