SuperCycling.cz

Tour bez největších hvězd bude poloviční

15. 7. 2014, 19:30

Do své druhé poloviny se zítra přehoupne Tour de France. Měla by to být lahůdka: etapy v Alpách a poslední nejtěžší týden v Pyrenejích. Čekal se boj do posledních chvil, ale vypadá to, že pokud se nestane něco neočekávaného, král Tour je na 99 procent jasný už teď: Vincenzo Nibali. Po odstoupení Chrise Frooma s Albertem Contadorem zůstal z favoritů ve hře jediný.

Vincenzo Nibali věří, že jeho forma bude ještě gradovat.

Vincenzo Nibali věří, že jeho forma bude ještě gradovat.

„Chtě nechtě se to na kvalitě Tour musí projevit,“ říká trojnásobný mistr republiky Petr Benčík. „Otázkou letošní Tour bylo, jestli urve Contador Frooma nebo obráceně. Nibali byl až ten třetí v řadě. Teď to vypadá, že Nibali nemá v horách soupeře,“ míní Benčík.

Pro závod jako takový je obrovská škoda, že ztratil dva hlavní protagonisty. Vincenzo Nibali

„Může to být nuda a vyhraje o několik minut, ale přece jen přijde ještě řada těžkých etap a jsou tam lidi, kteří by ho mohli ohrozit. Nibaliho slabinou je podle mě tým, který není tak silný. Vůbec bych se nedivil, kdyby se na ně ostatní domluvili,“ odhaduje Benčík, který je nyní prostřednictvím firmy ProCycle oficiálním dovozcem značek Colnago a Assos do ČR.

Pravdou je, že absence Contadora s Froomem bude hodně citelná. „Pro závod jako takový je obrovská škoda, že ztratil dva hlavní protagonisty,“ uznal Vincenzo Nibali, který je rázem favoritem všech favoritů.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ostatní byli schopni jezdit závěry nejtěžších kopců s Nibalim. Jsou tu lidi jako Valverde, Porte, Costa, van Garderen, doufejme, že i znovuzrozený König. Ale jsou toto borci kalibru Contadora či Frooma, za nimiž by se Nibali sotva držel s bolestivou grimasou v obličeji? Při vší úctě ne.

zralok utoci

Žralok z Messiny útočí.

Může se stát, že si špatný den vybere i Nibali, smůla se mu zatím celkem vyhýbá. Ale že by v nějaké etapě totálně odešel a chytil deset minut, tomu se moc věřit nechce. Sám nedávno prohlásil: „Formu jsem ladil tak, aby gradovala poslední den Tour, který bude nejtěžší.“

Po deseti odjetých etapách pokračuje v závodě 179 cyklistů. K dnešnímu dni jich tedy 19 odstoupilo. Tím posledním je Švýcar Fabian Cancellara z Treku. Jeho stáj tak pojede už jen v šesti. „Potřebuju pauzu, závodím od Dubaje. Mám za sebou 59 závodních dní, což je dost. A vzhledem k tomu, že je mým velikým cílem sezóny mistrovství světa ve Španělsku, nutně potřebuju orazit. Proto na Tour končím,“ vysvětlil dnes Cancellara.

Asi všichni si přejí, aby nadcházející dny byly co nejdramatičtější. Napovědět mohou už dvě těžké alpské etapy (pátek, sobota), ale mám spíš pocit, že z druhé poloviny Tour bude one man show v podání Nibaliho. „Je v neuvěřitelné formě. Když mě předjížděl, měl sílu jak letadlo,“ říkal po pondělní etapě Španěl Joaquim Rodríguez.

Sám Nibali odmítá, že by bylo cokoliv rozhodnuto. Na Porteho má náskok 2:23 min., na Valverdeho 2:47. „Ještě se může stát spousta věcí,“ řekl lídr Astany.

se saganem volny den

S kamarádem Peterem Saganem.

Uznává ale, že takovou formu už dlouho neměl. „Je to srovnatelné s Girem 2013,“ vrací se k závodu, který vyhrál o téměř 5 minut před Uránem. Hodně mu pomohl tréninkový kemp před Tour v Dolomitech. „Jeli jsme s trenérem na Passo San Pellegrino a udělali jsme tam dost speciálních tréninků. Hodně jsem měnil tempo v kopcích za motorkou, abych byl schopen reagovat na nástupy Contadora,“ prozradil.

Na ně už teď reagovat nemusí, ale nechal se slyšet, že nebude jen bránit vedení. Bude mu někdo stačit? Pokud nespadne, je to podle dosavadního průběhu téměř vyloučené. I když bych se kvůli dramatičnosti závodu rád mýlil.

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2014 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

Klikni a hraj o ceny v hodnotě 100.000 Kč!


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • romanoff
    16. 7. 2014, 07:48 (před 7 roky)

    Je to obrovská škoda, že se Tour takhle vyvinula. Ale pořád máme před sebou 11 etap a můžeme být dalším průběhem závodu ještě překvapeni.