SuperCycling.cz

Tour 2018: kostky, prach, hory i dvě časovky

17. 10. 2017, 21:14

Dokonalou prověrkou všech cyklistických dovedností bude 105. ročník Tour de France. Organizátoři dnes odtajnili trasu a závodníci se mají na co těšit. Během 3329 kilometrů na ně čekají hory, kostky dobře známé z Paříž-Roubaix, šotolinové cesty i dvě časovky.

christd8

„Je to Tour se spoustou výzev. Prověří každý aspekt cyklistiky: prašné cesty, kostky, v první půlce spousta větrných a nervózních etap, k tomu Alpy a Pyreneje,“ řekl obhájce prvenství Chris Froome, jenž bude usilovat o páté prvenství. Kdyby se mu to povedlo, vyrovná Merckxe, Anquetila, Hinaulta a Induraina.

Spekulovalo se, že by Froome mohl jet příští rok v rámci dalších výzev i Giro, ale dnes to de facto vyvrátil. „Nechci to úplně odepsat, ještě počkejme. Ale jsem přesvědčen, že mým největším cílem v roce 2018 bude bitva o pátý titul na Tour,“ prozradil po prezentaci v Paříži, kde přebral i cenu Zlaté kolo pro nejlepšího cyklistu roku v anketě francouzského časopisu Vélo Magazine.

Když se ho novináři ptali, jakou etapu by nejraději v příštím ročníku vyhrál, ukázal bez váhání na 12. dějství s kultovním dojezdem do Alpe d´Huez.

Co všechno nabídne Tour 2018? Začátek na západě Francie v regionu Vendée, následně přesun do Bretaně, kde bude cyklisty určitě trápit vítr. Hned třetí den je na programu týmová časovka na 35 km v Choletu. Tato disciplína se vrací do programu Tour po dvou letech.

mapka tour18

Dalším zlomovým dnem může být 9. etapa, kdy přijdou na řadu kostkové úseky z Paříž-Roubaix. „Celkem 15 sektorů o délce 22 kilometrů,“ vyvěsil si na svůj facebookový profil tým Quick-Step Floors. Je totiž jisté, že právě cyklisté belgické stáje tady určitě budou cítit velkou šanci. Budou u toho Zdeněk Štybar nebo Petr Vakoč?

Po této etapě s cílem na velodromu v Roubaix přijde volný den a transfer do Alp. Po Alpách čeká další porce hor v Pyrenejích, kde jedna z etap měří jen 65 km, což je na individuální etapu nejméně za posledních 30 let.

Ovšem bude to peklo s třemi kopci a dojezdem na Col de Portet (2 215 m). Cyklisté na něj budou stoupat dlouhých 16 km a čeká je průměrný sklon přes 8 %. V Pyrenejích je předposlední den na programu časovka jednotlivců na 31 km, která bude profilově hodně těžká a bude to poslední šance pro elitní vrchaře změnit něco v pořadí.

Tour de France 2018 se koná od 7. do 29. července. Začíná o týden později oproti tradičnímu termínu kvůli kolizi s fotbalovým mistrovstvím světa.

Detailnější popisy jednotlivých etap najdete na webu Tour.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.