SuperCycling.cz

Štybarova fantazie! Vyhrál etapu na Tour!!!

9. 7. 2015, 20:59

Čtrnáct let čekala česká cyklistika na to, až se její zástupce postaví na nejvyšší stupeň po některé z etap Tour de France. V roce 2001 to dokázal Ján Svorada, když ve spurtu vyhrál prestižní závěrečně dějství v Paříži. Dnes přepisoval historii Zdeněk Štybar. Cyklista stáje Etixx-Quick Step ovládl 6. etapu 102. ročníku s cílem v přístavu Le Havre.

styby-hore-new-havr

 

Štybar, který jede svou první Tour v kariéře, vyhrál díky nástupu v závěru etapy do mírného kopce. Vedoucí skupina byla prořídlá kvůli pádu, který už v ochranné zóně zavinil Štybarův stájový kolega Tony Martin jedoucí ve žlutém dresu lídra. Na zem se poroučeli i Vincenzo Nibali, Nairo Quintana, odřeniny si odnesl také Chris Froome.

Martin si zlomil klíční kost a skončil

Nejhůř dopadl Martin, který si zlomil klíční kost, a tak v belgické stáji panovaly smíšené pocity. Na jedné straně obrovská euforie z úspěchu Štybara, na druhé straně smutek z toho, co se stalo německému lídrovi.

„Klíční kost na levé ruce je zlomena, ale nechci končit. Ještě to budeme řešit s týmem,“ napsal Tony Martin na Twitter bezprostředně po vyšetření. „Myslím, že ho ztratíme,“ obával se generální manažer týmu Patrick Lefevere. A jeho obavy se naplnily, po dohodě s lékaři tým večer oznámil, že Martin nemůže dál pokračovat. Žlutý dres by tak měl převzít druhý Froome.

vezou martina do pr

Kolegové z týmu tlačí do cíle Tonyho Martina.

„Zavadil jsem o zadní kolo jednoho ze závodníků Europcaru. Byl tam zase stres jako obvykle. Moc si toho nepamatuji, ale tyhle pády v malé rychlosti bývají často nejhorší,“ řekl Tony Martin.

Když dojel s pomocí týmových kolegů do cíle, šel hned gratulovat Štybarovi, který v tu chvíli dělal rozhovor do televize. „Dnes na týmové poradě jsme si říkali, že by ten závěr mohl vyhovovat mně nebo Kwiatkowskému,“ popisoval Štybar, který využil momentu překvapení a nastoupil ze skupiny, kde byli mj. Valverde, Rodríguez, Degenkolb či Sagan. Ale nikdo z nich nebyl schopen Čecha následovat, a tak už pár metrů před cílem mohl zvedat ruce nahoru.


Summary - Stage 6 (Abbeville > Le Havre) - Tour... by tourdefrance_en

Splnil se mu sen

„Je to nádhera. Každý, kdo startuje na Tour, sní o tom, že vyhraje etapu. Jsem moc rád, že se mi to povedlo hned při prvním startu,“ líčil český cyklista týmu Etixx-Quick Step, který už před dvěma lety vyhrál etapu na Vueltě. Letos triumfoval na klasice Strade Bianche a byl druhý na Paříž-Roubaix a E3 Harelbeke.

Po etapě byl hodně dojatý. „Pomalu mi začíná docházet, co se mi povedlo. Teď si to můžu začít užívat,“ řekl Štybar v cíli zpravodaji idnes.cz. „Je to prostě úžasný pocit. Vybavují se mi nejrůznější vzpomínky: třeba jak těžké to bylo, když jsem přecházel z cyklokrosu na silnici. Nebo na dva nepříjemné pády, které jsem měl minulou sezonu. Taky proto pro mě tohle vítězství tolik znamená. A vážím si toho, že mi tým dal v závěru volnou ruku,“ prozradil český hrdina.

stybys bedne

V závěru chtěl být vpředu, aby pomohl Cavendishovi. „Ale viděl jsem, že má trochu problémy a najednou jsem byl na špici já. Už tam byli jen sprinteři jako Sagan nebo Kristoff, ale nikdo další, kdo by po mně případně mohl jít. Takže to byl ideální moment,“ popsal Štybar, jenž se v pořadí posunul na deváté místo.

Mrzelo ho jen, co se stalo Tonymu Martinovi. „Kvůli tomu mám samozřejmě trochu smíšené pocity. Je mi Tonyho líto, je to pro něj velká smůla, zvlášť po tom, co už letos na Tour prožil. Ale tohle je Tour de France: občas je bláznivá a nevíte, co přijde za kterým rohem,“ dodal.

Sagan opět druhý

Peter Sagan skončil už potřetí na letošní Tour druhý. „Každý mi říkal, že by to mohla být etapa pro mě, ale znovu to nevyšlo. Když Štybar zaútočil ve stoupání, ve skupině nebyl nikdo, kdo by trochu potáhl. Tak jsem chvíli vyčkával a všichni čekali se mnou... Aspoň mě těší, že se Alberto vyhnul té kolizi,“ uvedl slovenský cyklista týmu Tinkoff-Saxo.

Quintana si narazil loket

Štěstí v neštěstí měl i Chris Froome, jenž z pádu vyvázl bez zranění. „Jen jsem spadl na koleno. Byla tam troška krve, ale nic víc. Jsem úplně v pohodě,“ popsal lídr Sky.

quintanova ruka odena

Takhle vypadal loket Naira Quintany po etapě.

Na zemi skončil i lídr Movistaru Nairo Quintana. Ten vyvázl s odřeným a naraženým pravým loktem. „Jel jsem tři místa za Tony Martinem, tak mě to taky vzalo. Ale ještě to dopadlo docela dobře. Ruka mě pálí, ale nebolí. Doufám, že to zítra bude ok,“ uvedl kolumbijský cyklista.

ad cesi 6 havr

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2015 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

banner soutez tour de france 2015


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.