SuperCycling.cz

Střet motorky s diváky ovlivnil etapu na Mont Ventoux

14. 7. 2016, 22:55

Chris Froome přišel o žlutý trikot, pak jej ale rozhodnutím jury udržel. Etapu vyhrál Thomas de Gendt.

 

SetWidth680-tdf12pad2

Přišla vám včerejší 11. etapa nečekaná a dramatická? Jak pak ale charakterizovat tu dnešní, jejíž cíl měl být na Mont Ventoux. Ano, měl. Už den předem byla totiž etapa kvůli nepřízni počasí zkrácena a cíl byl o téměř pět set metrů níže a o 6 kilometrů dříve v Chalet Reynard.

Jenže větrné počasí ovlivňovalo průběh etapy už od startu. Jelo se rychle, první hodinu peloton absolvoval průměrem 47,8 km/hod. Na čele se vykrystalizoval třináctičlenný únik měl až osmnáctiminutový náskok a ještě 50 km před cílem byl peloton deset minut za ním. Balík probrala z letargie až aktivita Etixxu a Sky, v jejímž důsledku se první skupina favoritů smrskla na zhruba čtyři desítky závodníků.

tdf12degendt

Když už to vypadalo, že budou uprchlíci dojeti, spadl v jednom ze sjezdů Simon Gerrans a s ním i tři závodníci ze Sky. Balík zpomalil a do první skupiny tak znovu dojeli odpadlíci a začalo se závodit nanovo. Ve stoupání pod Mount Ventoux nakonec nerušeně vybojoval vítězství Thomas de Gendt (Lotto – Soudal) před Sergem Pauwelsem (Dimension Data) a Danielem Navarrem (Cofidis). De Gendt nejenže vyhrál svou druhou etapu na Grand Tours v kariéře, ale získal tak i puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře.

tdf12pad

To největší drama se ale odehrávalo až za první skupinou. Nastupovali Quintana a Valverde z Movistaru, po dvojím ataku Frooma ve žlutém už ale s lídrem Tour zůstali jen Richie Porte (BMC) a Bauke Mollema (Trek), který se k Froomovi s Portem dotáhl. Silná trojice se zastavila až o motocykl, který zůstal stát kilometr před cílem kvůli neukázněným divákům. Všichni tři se ocitli na zemi.

tdf12froome

Zatímco Mollema hbitě naskočil a vyrazil k cíli, Porta zdržel řetěz a nešťastný Froome se namísto v sedle vydal k cíli běžeckým stylem. Na kole se zlomeným rámem se jet nedalo. A bicykl neutrální pomoci zase neměl kompatibilní pedály. Trvalo věčnost, než se k Froomovi zezadu propracoval mechanický vůz stáje Sky a lídr britského týmu dostal náhradní kolo.

První výsledky nebyly k Chrisi Froomovi příliš přívětivé. Na většinu favoritů hodně ztratil, přišel o žlutý trikot a spadl na šestou příčku. Až později jury rozhodla, že Chris Froome získá stejný čas jako Moslema, a zůstane tedy ve žlutém. Navíc tím pádem navýšil svůj náskok v čele celkové klasifikace.

tdf12kreuziger

To Roman Kreuziger o nejlepším dni mluvit nemůže. Do cíle dojel šestadvacátý, jedno místo za Chrisem Froomem, a v celkovém pořadí klesl na čtrnáctou příčku. „Nebyla to žádná klidná etapa. Zase hodně rozhodoval vítr. Jely se terezíny a kluci z týmu tam trochu zaspali, takže jsem vepředu zůstal sám. Po pádu se to ale zase sjelo a závodit se začalo zase v kopci na Mont Ventoux. Nafoukly se mi nohy a bylo to až do cíle celkem trápení. Dojel jsem jak jsem dojel, spokojený nejsem, ale Tour je dlouhá. Ještě se může stát hodně věcí,“ zhodnotil Roman Kreuziger.

V pátek Tour de France pokračuje časovkou z Bourg St. Andéol do La Caverne du Pont d’Arc dlouhou 37,5 kilometru. 

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.