SuperCycling.cz

Smůla Königa: ve sjezdu ho sestřelil Talansky

12. 7. 2014, 18:03

Velkou smůlu měl v 8. etapě Tour de France český lídr NetAppu Leopold König. Po sjezdu z předposlední vrchařské prémie ho na mokré silnici sestřelil v šedesátikilometrové rychlosti Američan Talansky, a cílem projel na 38. místě se ztrátou 5:10 min. Etapu vyhrál po úniku k radosti Francouzů Blel Kadri z AG2R, na celkovém vedení Vincenza Nibaliho se nic nezměnilo.

Leopold König dnes moc důvodů k úsměvu neměl. Kvůli pádu ztratil.

Leopold König dnes moc důvodů k úsměvu neměl. Kvůli pádu ztratil.

Nezměnilo, ale Alberto Contador ho testoval. V závěrečném stoupání do cíle dlouhém 1,8 km s desetiprocentním sklonem to Španěl na svého rivala několikrát zkusil, ale Nibali se držel za jeho zadním kolem bez pokusu o atak jako klíště. Neudržel se až v samém závěru a Contador na něj získal tři vteřiny k dobru.

Sice v pořadí poskočil o deset míst (6.), ale na Nibaliho má zásek 2:34 min. Průběžně druhý zůstal další borec Astany Fuglsang, i když má daleko větší ztrátu, na třetí příčku poskočil nový lídr stáje Sky Porte, který převzal roli vůdce po odstoupení Frooma.

„Chtěl jsem vidět, jak na tom Nibali je a byl jsem překvapen, že se udržel. Jsem šťastný, že jsem získal nějakou vteřinu. Nibali ale ukázal, že je skvělý závodník a budu to muset zkoušet každý den. Velký dík patří týmu, který odvedl fantastickou práci,“ řekl Contador.

alberto a nibali atak

Contador, Nibali za ním.

„Alberto to dnes vzal do svých rukou. Poslední kopec mu seděl víc než mně. Byl dost těžký. Bylo mi jasné, že zaútočí, když v závěrečných kilometrech nechal tahat svoje lidi. Zvládl jsem to ještě dobře, protože jsem udělal jsem chybu při výběru galusek,“ prozradil Vicenzo Nibali.

V závěru se musel spolehnout hlavně sám na sebe, což však nebylo tím, že by domestici Astany vyhořeli. „Kangert čekal na Fuglsanga, který málem spadl. Chtěli jsme udržet dva lidi v první desítce a hrozilo, že by hodně ztratil. Ale měl jsem tam Scarponiho, se kterým jsme přesně čekali, co udělá Contador. Musím říct, že jel skvěle, byl strašně silný. Já se snažil všechny jeho ataky ustát,“ řekl Nibali.

alberto a nibali 8

Během závodu rivalové, jinak kamarádi.

Nemyslí si však, že by byla Tour jen jeho soubojem s Contadorem. „Dopředu se dostal Porte, který měl jezdit do konce s Froomem, takže tam taky s námi bude. A formu mají i další lidi, takže je vše otevřené.“

Etapu vyhrál po úniku Blel Kadri, který zároveň oblékl i dres pro nejlepšího vrchaře. Svým čtyřem parťákům z úniku odjel v prvním kopci a i v dešti jel výborně a do cíle přijel sám. „Náš cíl na letošní Tour bylo vyhrát etapu. No a ten dres vrchaře, to je krásná třešnička na dortu,“ rozplýval se závodník AG2R po životním výsledku.

blel kadri 8

Vítěz etapy Blel Kadri.

Za ním se odehrála bitva favoritů, ve finále zůstali na čele jen Contador a Nibali, s mírným odstupem za nimi pak Porte. Předjeli i zbylé závodníky z úniku. Pád v nejméně vhodnou chvíli, pod posledním kopcem, zbrzdil Leopolda Königa a bylo po nadějích. Průběžně si polepšil na 24. místo, jenže na Nibaliho už ztrácí 7:35 min. A ny vysněnou první desítku tři a půl minuty, což už je dost. „V posledním sjezdu šel přede mě ten idiot Talansky a sundal mě asi v šedesátce,“ citoval Königa idnes.cz.

„Ještě si to s ním vyříkám. Po čtvrteční etapě obviňoval Gerranse, že ho sundal, přitom to byla jeho chyba, dneska to shodil zase. Takoví lidi tam nemají co dělat. Promluvím si s ním, nelíbí se mi to,“ líčil naštvaný König. Jenže pád nebyl zdaleka vše, co ho dnes postihlo. „Najel jsem do posledního kopce, ale tam jsem pro změnu urval šaltr. Takže jsem čekal další asi dvě minuty na kolo,“ prozradil.

Výsledky 8. etapy ZDE

Průběžné pořadí ZDE

 


Sledujte TOUR DE FRANCE 2014 s námi!

Etapy Trikoty Týmy Češi  Výsledky Soutěž

Klikni a hraj o ceny v hodnotě 100.000 Kč!


 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.