SuperCycling.cz

Skvělý Kreuziger už je lídrem Tinkoff! Vyhrál Froome

9. 7. 2016, 18:05

Chris Froome vyhrál první těžkou etapu letošní Tour. To nijak překvapivé není, ovšem nečekaný byl způsob, jakým to dokázal. Nastoupil totiž ve sjezdu z posledního stoupání, kdy to největší soupeři absolutně nečekali. Froome nejenže odjel, ale dokázal svůj náskok po skvělém výkonu ještě zvýšit a oblékl žlutý dres lídra.

iracek-rom

Stávající majitel žlutého dresu Greg van Avermaet totiž podle očekávání skončil hluboko v poli poražených, protože s horami si zrovna netyká.

Skvělý Kreuziger, Contador ztratil

Skvělý výkon naopak předvedl Roman Kreuziger. Lídr stáje Tinkoff Alberto Contador se v posledním kopci trápil, začal ztrácet a Roman dostal od týmu volnou ruku. Bleskově se dotáhl do čela a v etapě skončil na výborném pátém místě se ztrátou 13 vteřin na Frooma, stejně jako Quintana, Aru, Porte, Rodríguez a další favorité.

Romanův španělský kolega z týmu Tinkoff ztratil na 17. místě 1:41 min., Kreuziger naopak zazářil a v průběžném pořadí poskočil na 12. příčku se ztrátou 34 vteřin.

„Jelo se mi dobře a už před etapou jsme měli jasně dané, že pokud bych se cítil dobře a Alberto ne, mohu vpředu zůstat,“ prozradil Kreuziger. „Teď se mohu vrátit k tomu, na co jsem byl zvyklý z dřívějších let: být tam s těmi nejlepšími. Rád bych zabojoval o desítku, která může být reálná. Těším se na to a uvidíme, jak to půjde dál,“ dodal.

Ke ztrátě Contadora podotkl: „Alberto se bude snažit bojovat dál, ale na celkové pořadí to pro něj začíná být složitější. Možná to zkusí na vítězství v nějaké alpské etapě.“

Sjezdař Froome

Největším překvapením nebyla ani tak ztráta Contadora, protože po dvou pádech z úvodu Tour není ve své kůži, ale nástup Frooma ve sjezdu. Oproti předchozím letům strašně zlepšil své sjezdařské schopnosti, a i když za ním jeli takoví excelentní sjezdaři, jako třeba Valverde, dokázal skupině dalších favoritů odjet a sólovou jízdou na posledních 15 kilometrech si dojel pro vítězství.

„Je to docela legrační,“ komentoval atak ve sjezdu Froome. „Přejel jsem ten kopec na první pozici a prostě jsem to zkusil. Říkal jsem si, že ostatní třeba trochu překvapím a ten sjezd jsem si užíval. Jsem rád, že to takhle vyšlo. Zítra nás čeká další těžký den, nemám nijak velký náskok, ale každá vteřina je dobrá,“ dodal lídr stáje Sky a obhájce loňského vítězství.

V pyrenejské etapě, která se jela za úmorného vedra, čekaly na peloton čtyři stoupání včetně legendárního Tourmaletu (2115 m), jehož vrchol závodníci atakovali na 86. kilometru. Na čele jela trojice Majka, Pinot a T. Martin, ovšem bylo jasné, že dnes favorité únik do cíle nepustí a uprchlíky v předposledním kopci dojeli.

tenfrumke

Lídrem Tinkoff už je Roman!

V první skupině jel celou dobu hodně ostré tempo Sky, Froome měl k sobě ještě v posledním stoupání Peyresourde tři lidi: S. Henaa, Thomase a Nieveho. Právě v závěrečném kopci, jehož vrchol byl v nadmořské výšce 1569 m, se začalo závodit pěkně zostra. Nástup střídal nástup a asi 2 kilometry pod vrcholem odpadal Contador.

Kreuziger na tom byl očividně líp, snadno se držel favoritů až do cíle a ještě si dospurtoval pro páté místo. Předvedl skvělý výkon a všem pochybovačům ukázal: Po dnešku už se jede na mě! Po zásluze! Lídrem Tinkoff je český cyklista!

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.