Saganovi znovu chyběl kousek: počtvrté druhý

17. 7. 2015, 18:58

Peter Sagan ukazuje na Tour de France výbornou formu, ale vysněné etapové vítězství mu zatím není souzeno. Slovenský závodník stáje Tinkoff-Saxo dnes skončil počtvrté na letošní Tour druhý, když byl v závěru 13. etapy nad jeho síly belgický klasikář Greg van Avermaet z BMC.

Greg van Avermaet se raduje z vítězství, Peter Sagan znovu druhý.

Třicetiletý van Avermaet měl spolu se Saganem nejvíce sil v závěrečném krátkém, ale prudkém kopci, po jehož zdolání už to bylo jen pár metrů dolů do cíle. Ti dva získali mírný náskok na ostatní, Sagan se vyvezl na druhém místě, ale už neměl dost sil a Belgičana nepřespurtoval. „Ten kopec byl strašně těžký a bylo vidět, že tam Sagan vyjel na krev v háku. Na spurt už mu nezbyly síly,“ řekl ve studiu ČT Sport reprezentační trenér Tomáš Konečný.

sagan zklamani 13

Štybar patnáctý

Van Avermaet slavil první vítězství při svém třetím startu na Tour de France. Letos už celkově vyhrál závod Kolem Belgie a byl třetí na klasikách Kolem Flander i Paříž-Roubaix, nad Strade Bianche byl nad jeho síly jen Zdeněk Štybar.

Český cyklista stáje Etixx-Quick Step patřil dnes rovněž k favoritům na vítězství ve 13. „klasikářské“ etapě, ale nakonec mu na nejlepší kousek chyběl a skončil patnáctý se ztrátou 15 vteřin. Jan Bárta (Bora-Argon 18) obsadil 55. místo, Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) byl 67. a Leopold König (Sky) 115.

„Bylo to hodně těsné,“ oddychl si van Avermaet, který zároveň vybojoval první vítězství na letošní Tour pro Belgii. Jeho stáj BMC už vyhrála týmovou časovku. „Už jsem byl blízko v 6. etapě s cílem v Le Havru, ale tam jsem vyčkával příliš dlouho. Dnes byl ten kopec hodně těžký, posledních sto metrů bylo nekonečných. Viděl jsem někoho za svým zadním kolem a jen jsem se snažil to udržet,“ popsal belgický vítěz.

Vytočený Sagan

sagan dres zklam

Sagan skončil v etapě Tour de France celkem popatnácté druhý a byl pořádně naštvaný. „To už není smůla. Udělal jsem chybu, že jsem čekal příliš dlouho. Šel jsem ze sedla, a když jsem se dotáhl za van Avermaeta, sedl jsem si. Byla to chyba. Měl jsem dál pokračovat a vyhrál bych, proto jsem vytočený,“ přiznal Sagan, jehož alespoň mohlo těšit, že zvýšil své vedení v soutěži o zelený dres. „Ale to dnes nebyla moje priorita. Chci taky vyhrávat,“ dodal.

V celkovém pořadí se nic nezměnilo, dál vede Chris Froome před Tejayem van Garderenem a Nairem Quintanou.