SuperCycling.cz

Roman Kreuziger: V dresu mistra bych rád vyhrál etapu

30. 6. 2016, 12:05

Včera odletěl Roman Kreuziger do Francie, kde se v sobotu postaví na start 103. ročníku Tour de France. Bude to jeho sedmá Tour v kariéře. V barvách stáje Tinkoff by se rád pokusil o vyhranou etapu, ale prioritou bude pomoc lídrovi týmu Alberto Contadorovi, který je jedním z favoritů na celkové vítězství.

roman-hornii-tttti

Romane, jak se těšíš na Tour?

Docela dost. Sice už ji pojedu posedmé, ale člověk se na takový závod musí těšit. Je to velký svátek, jeden z vrcholů sezóny, na který se velkou část roku chystáš.

Už víš něco konkrétního o tvé roli, nebo ji ještě budete dolaďovat?

Nějaký plán mi přišel ještě před odletem, ale budeme se o tom bavit dál.

Ale asi by to mělo být tak, že budeš s Contadorem zůstávat jako poslední v horách, ne?

Do hor jsem určený, ale teď je to nastavené tak, že by jako poslední měl zůstávat Majka.

Kreuziger na Tour

2008 (Liquigas) - 12.

2009 (Liquigas) - 8.

2010 (Liquigas) - 7.

2011 (Astana) - 110.

2013 (Saxo-Tinkoff) - 5.

2015 (Tinkoff-Saxo) - 17.

S Contadorem jsi letos jel dva závody. Potřebujete vy dva ještě něco zásadního řešit?

To úplně ne, ale všeobecně je v posledním roce třeba trochu zlepšit všeobecnou komunikaci v týmu, aby každý přesně věděl, co má dělat.

Budeš mít prostor pro nějaké osobní ambice, nebo je to nastavené ve stylu „vše pro Contadora“?

Oleg (ruský majitel týmu Tinkov) říkal, že by chtěl vyhrát poměrně dost etap. A prý by byl rád, kdyby aspoň jedna vyšla i na mě. Určitě se o to pokusím. Třeba z nějakého úniku, když bude prostor. Strašně rád bych to dokázal. I proto, že česká cyklistika za poslední roky moc etapových vítězů na Tour nemá.

ten ttttttt

Jsi rád, že pojedeš Tour v dresu českého mistra?

Moc. Chtěl jsem ho za každou cenu, když ten závod takhle vykrystalizoval a zůstali jsme tam jen my z našeho týmu a Štyby. Tour je jedna z nejlepších možností, jak dres mistra ukázat a já jsem opravdu rád, že ho mám.

Jak bys okomentoval sestavu, kterou váš tým na Tour poslal?

Tým je dobře vyvážený. Jsou tu lidi do hor pro Alberta i na pomoc Peterovi v rovinatých etapách a taky kluci na středně těžké etapy. V horách bychom měli být Albertovi nejvíc k ruce s Majkou a Kiserlovskim. Nejdůležitější je, že jsme skvělá parta, protože na Grand Tour musí tým fungovat i po téhle stránce.

Sestava týmu Tinkoff:

Alberto Contador, Roman Kreuziger, Peter Sagan, Rafal Majka, Robert Kiserlovski, Maciej Bodnar, Oscar Gatto, Matteo Tosatto, Michael Valgren

Tosatto jede ve 42 letech už svou 34. Grand Tour. Je díky svým zkušenostem takovým nepsaným kapitánem?

Takhle to vyloženě nastavené nemáme, ale on je člověk, který dokáže skvěle pomoci Albertovi třeba v hektických hromadných dojezdech. Dřív rozjížděl sprinty, takže Alberta dokáže dostat na ideální pozici a držet ho v bezpečí. Je to velká jistota.

tinkof sestava tdf16

Věříš, že Alberto Contador vyhraje Tour?

To se dopředu těžko říká. Má obrovskou motivaci, ale během těch tří týdnů se může stát spousta věcí. Záleží, jak se mu pojede a my se mu budeme snažit co nejvíc pomoci, aby o vítězství jel až do konce.

Máte nejsilnější tým?

Ten má asi Sky, pak je tu Movistar, ale my jsme hned kousek za nimi. Jak už jsem řekl, máme vyrovnaný tým a skvělou partu.

Koho považuješ za největší favority Tour?

Je tu Alberto, Froome, Quintana, podceňovat se určitě nedá Aru. A nezapomínal bych na kluky jako Bardet, Pinot nebo van Garderen.

romanna

Po mistrovství republiky byla oznámena nominace české reprezentace na olympiádu do Ria a tvoje jméno tam překvapivě chybělo. Můžeš prozradit, proč jste se s trenérem dohodli, že nepojedeš?

S Tomášem Konečným jsme to řešili dlouho. Jediným důvodem je můj program. Po Tour pojedu San Sebastian, Vueltu, Milano-Torino, Piemonte a Lombardii. Nachystat se do toho na olympiádu by bylo natolik náročné, že bych nebyl schopen důstojně reprezentovat. Bylo to těžké rozhodování, ale tým kolem Kenyho je postavený dobře. 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.