Bardet urval první triumf na Tour, favorité se hlídali

23. 7. 2015, 17:52

Čtyřiadvacetiletý Francouz Romain Bardet z týmu AG2R vyhrál 18. etapu Tour v Alpách díky sólovému ataku v předposledním kopci. Žlutý dres lídra bezpečně drží Chris Froome (Sky). Největší favorité se hlídali a k žádným změnám v pořadí mezi nimi nedošlo.

bardet-radost-17

„Je to sen,“ říkal chvilku poté, co sesedl z kola, francouzský vítěz. Když projížděl osamocen cílem, chytil nevěřícně hlavu do dlaní. Tenhle výtečný vrchař i sjezdař se dočkal prvního etapového vítězství na Tour a připsal si největší úspěch kariéry.

Pro svůj tým AG2R vybojoval druhé prvenství na letošní Tour, to první získal Alexis Vuillermoz, jenž ovládl 8. etapu s cílem na Mur de Bretagne.

Kreuziger s Bártou v úniku

Na závodníky čekalo v etapě celkem 7 kategorizovaných stoupání včetně nejvyššího bodu Col du Glandon (1924 m) 40 km před cílem, kde byla prémie HC. Brzy po startu se zrodil únik, v němž měla česká cyklistika dvojnásobné zastoupení díky Romanu Kreuzigerovi (Tinkoff-Saxo) a Janu Bártovi (Bora-Argon 18).

Jelo v něm celkem 29 lidí včetně Joaquima Rodrígueze (Kaťuša), který vyhrál pět vrchařských prémií, ovšem na té předposlední HC už mu došlo. Tam bral 25 bodů domácí Romain Bardet (AG2R) a protože vyhrál i poslední prémii 2. kategorie, bodově se dotáhl na Rodrígueze.

puri po et

Španěl vezl několik dní puntíkatý dres nejlepšího vrchaře, ale jen jako záskok, protože dosavadní lídr této klasifikace Froome jede ve žlutém. Dres krále hor však oblékne při rovnosti bodů s Bardetem i zítra, protože vyhrál více prémií vyšší kategorie.

Ve vedoucí skupině bylo šest závodníků z top 20 průběžného pořadí. Nejlepší z nich, 12. Romain Bardet, dále jeho kolega z AG2R Jan Bakelants, Andrew Talansky (Cannondale-Garmin), Pierre Rolland (Europcar), Serge Pauwels (MTN-Qhubeka) a Thibaut Pinot (FDJ). Ani jednoho zástupce neměl ve vedoucí skupině tým Sky, ale žlutý dres Frooma nikdo z uprchlíků neohrožoval, takže nebyl důvod k panice.

Contadorovi atak nevyšel

Skupina se roztrhala, ve stoupání na Col du Glandon se do pelotonu s favority vrátili Kreuziger i jeho parťák Michael Rogers, aby pomohli lídrovi své stáje Alberto Contadorovi. Ten to v závěru kopce zkusil, ale ve sjezdu se skupina opět sjela. Drželi se tam Leopold König (Sky) i Kreuziger. Favorité se hlídali, úspěch neměly ani ataky Naira Quintany či Vincenza Nibaliho.

Z potrhané vedoucí skupiny zaútočil v závěru nejvyššího kopce etapy Bardet. Ve sjezdu si počínal jako kamikadze, náskok ještě zvýšil a sám se vydal i na nádherné poslední stoupání etapy, kopec Lacets de Montvernier se 17 serpentinami, který se jel na Tour úplně poprvé.

Po vrcholu už to bylo do cíle jen 10 km z kopce a po rovině a bylo jasné, že Bardetovi už první vítězství na Tour nikdo nevyfoukne. Úspěch Francouzů podtrhl druhým místem Pierre Rolland z Europcaru. Všichni favorité přijeli všichni pohromadě s mankem 3:02 min.