Majka králem etapy, Froome drží bezpečně vedení

15. 7. 2015, 18:20

Polák Rafal Majka, král vrchařů loňské Tour, o sobě poprvé dal vědět i na letošním ročníku. Cyklista stáje Tinkoff-Saxo ovládl 11. horskou etapu díky úspěšnému úniku a po loňských dvou vyhraných etapách přidal třetí triumf.

Vítěz etapy Rafal Majka.

„Etapu jsem dopředu vytipovanou neměl, ale když se naskytla šance jít do úniku, zkusil jsem to,“ popsal 25letý polský vítěz, který slavil triumf díky ataku na úpatí nejvyššího bodu etapy Tourmaletu (2115 m) z osmičlenné skupiny uprchlíků.

„Věděl jsem, že to bude těžká etapa a v kombinaci s tím vedrem se to potvrdilo. Tohle vítězství věnuji týmovým kolegům Ivanu Bassovi, který už je doma a má za sebou úspěšnou operaci a taky Daniele Bennatimu, jenž musel dnes odstoupit kvůli pádu. A v neposlední řadě svojí manželce, která je mi velkou oporou,“ dodal Majka.

Ve vrchařské soutěži se bodově dotáhl na třetího Naira Quintanu, navíc získal za prvenství na Tourmaletu prémii 5000 eur. Pro ruský tým vybojoval první vítězství na letošní Tour.

V celkovém pořadí se toho moc nezměnilo. Dál vede Chris Froome, na druhého Tejaye van Garderena má k dobru skoro tři minuty.

froome fotka 11 tdf

Hodně prořídlá skupinka favoritů přijela do cíle v Cauteretsně na kopci 3. kategorie více méně pohromadě se ztrátou přes 5 minut na Majku. V posledním šestikilometrovém kopci atakoval ze skupiny favoritů Nizozemec Bauke Mollema (Trek) a pár vteřin k dobru mu stačilo k posunu na konec elitní desítky na úkor Vinceza Nibaliho.

Ten v etapě dlouho předváděl hodně dobré výkony, když s týmovým kolegou z Astany Tanelem Kangertem rozjel ve stoupání na Tourmalet takové tempo, že se skupina rychle zredukovala na nějakých 20 lidí. Ovšem v posledním kopci Nibali vystupňovanému tempu nestačil a na Frooma ztratil skoro minutu. Podruhé za sebou tak loňský vítěz ukázal slabší formu.

Když se skupina za uprchlíky ve stoupání na Tourmalet díky tempu Astany zredukovala, už tam nebyli Roman Kreuziger ani Leopold König. Kreuziger přijel do cíle na 40. místě, o dvě příčky za ním skončil Jan Bárta. Oba ztratili přes 15 minut. Leopold König byl klasifikován na 58. místě a Zdeněk Štybar skončil 117.

Sagan znovu v zeleném

I dnes se opět měnil majitel zeleného dresu, na jediném sprintu etapy po 56 km bral Peter Sagan 17 bodů za druhé místo a to mu stačilo, aby po dni opět vysvlékl Andrého Greipela. Zdeněk Štybar byl na této prémii čtvrtý.

Etapu se šesti kategorizovanými kopci nedokončili mj. Daniele Bennati (Tinkoff-Saxo), který odstoupil po pádu, německý lídr stáje Bora-Argon 18 Dominik Nerz vůbec neodstartoval, z průběžného 21. místa odstoupil kvůli žaludečním problémům. V průběhu etapy slezl z kola i Rui Costa (Lampre-Merida). „Vůbec nevím, co se se mnou děje, ale nešlo to dál. Musím absolvovat nějaká vyšetření,“ prozradil bývalý mistr světa. Celkem po dnešku pokračuje 177 závodníků ze 198.

Zítra je na programu další těžká etapa se čtyřmi kopci a pekelným cílovým stoupání do Plateau de Beille.