SuperCycling.cz

Quintana králem horského pekla, Froome ztratil

25. 7. 2018, 18:44

Nairo Quintana z Movistaru konečně na letošní Tour ukázal to, co od něj fanoušci očekávají. V nejkratší, ale i možná nejtěžší etapě, s cílem na vrcholu Saint-Lary-Soulan v nadmořské výšce 2215 metrů, jednoznačně dominoval a do cíle přijel sám.

najropyren

Druhý Dan Martin (UAE Team Emirates) na něj ztratil 28 sekund, třetí skončil lídr Tour Geraint Thomas ze Sky, který zaostal za kolumbijským vítězem o 47 vteřin a upevnil si vedení.

Průběžně druhý Chris Froome v závěru cílového stoupání neudržel kontakt s kolegy ze své skupiny, a i když na něj čekal kolumbijský týmový kolega Egan Bernal, ztratil 1:35 min.

Dumoulin už je druhý

Tom Dumoulin (Sunweb) na Frooma dokázal najet 43 sekund a v průběžném pořadí se před něj posunul. Ještě větší krizi měl z favoritů i Francouz Romain Bardet (FDJ), jenž odpadl dřív než Froome a v pořadí spadl z pátého na osmé místo.

Vítězný Quintana si naopak o tři příčky polepšil a je pátý, nejspokojenějším mužem však musel být Thomas. Pokud ho v páteční těžké etapě nepotká nějaká velká krize (zítra se jede po rovině), v sobotní časovce už prvenství ztratí těžko, protože Dumoulin na něj ztrácí 2 minuty.

Etapa, která končila na nejvyšším bodě letošní Tour, měřila jen 65 km a na ozvláštnění startovalo 20 nejlepších závodníků ze startovního roštu jako ve formuli. Hned se jelo do kopce, na cyklisty čekaly celkem tři.

Vše podstatné z pohledu boje o celkové pořadí se událo v tom posledním dlouhém 16 km s průměrným sklonem 8,7 %. Hned na jeho začátku zaútočil Martin, za ním se vydal Quintana a předjížděl jednoho soupeře z úniku za druhým. Jako posledního Estonce Kangerta z Astany asi 8,5 km před cílem.

Za ním jel s odstupem Martin a pak supina dalších favoritů. Klíčovým nástup z ní předvedl 1,6 km před cílem Dumoulin, reagovat byli schopni jen Thomas a dvojice z týmu LottoNL-Jumbo Roglič, Kruijswijk.

Po necelých dvou a půl hodinách horského pekla zvedal v cíli, který byl pátým nejvyšším dojezdem historie závodu, Quintana. „Vyšlo to přesně podle představ. Věděl jsem, že mi tahle etapa bude vyhovovat,“ řekl kolumbijský lídr Movistaru.

Saganův pád

Ve sjezdu z druhého kopce etapy spadl majitel zeleného dresu Peter Sagan, ale po pádu se dokázal zvednout a do cíle dorazil v limitu se ztrátou 26:29 min. v doprovodu tří kolegů z týmu Bora-Hansgrohe.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.