SuperCycling.cz

První alpská etapa pohledem wattů. Co jede Sky?

18. 7. 2018, 13:03

Cirkus zvaný Tour de France se konečně vydal do kopců a začalo se hned zostra. Wattové průměry všech borců na čtyřtisícovém převýšení první horské etapy poskočily o 100 W a prakticky všichni se pohybovali se svým normovaným pětihodinovým průměrem kolem hodnoty 300W (!!).

skywy

Pro ilustraci – zhruba stejné pětihodinové watty zaznamenali jezdci na nedávném MČR v Plzni, pokud se chtěli umístit v první desítce. Ovšem tady šlo o jednorázovou maximální výkonnost, na kterou ladili formu. Na Tour už se v úterý závodilo desátý den.

Tempo SKY v posledních dvou kopcích nechutnalo nikomu. I Chris Froome musel požádat do vysílačky své kolegy, ať vpředu trošku zvolní.  Nicméně jejich snaha přinesla jako obvykle ovoce. Jejich tempo už nebyli schopni akceptovat Majka, Urán nebo Zakarin.

Ještě o něco těžší si to udělali jezdci v úniku. Robert Gesink zaznamenal průměrných 333 W. Rozhodující kopce zdolávali, jak jinak, velmi blízko svému FTP (funkční práh)- tedy okolo 400 W. I proto mohl Alaphilippe dotáhnout únik až do vítězného konce.

jestalyaty

Dokázal se i z této skupiny jedoucí na hraně svých možností v předposledním, nejtěžším stoupání dne, odpoutat a dojet si tak pro své první vítězství na Tour. Gesinkových 394W/30 minut nestačilo, aby se Alaphilippa udržel. Na posledním kopci už Gesinkův výkon spadl na 368 W a byl předstižen i skupinou lídrů na celkové pořadí. Podrobnosti jeho jízdy ve stoupáních s uvedením celkové délky, převýšení, průměrného sklonu, dosaženého času a wattového průměru jsou tyto:

1. Col de la Croix Fry    11.15 km     806 m     7%     33:49  354 W

2.  Col des Glieres        6.21 km     672 m     11%     23:49  404 W

3. Col des Fleuries       5.05km     233m      5%     12:21      311W

4. Col de Romme        8.86km     817m      9%     30:12        394W

5.  Colombiere             7.31km     643m      9%     25:08,      368W

Naopak vedoucí muž celkového pořadí, klasikář a olympijský vítěz Greg van Avermaet (BMC Racing), který rovněž naskočil do tohoto úniku, se včera opravdu vyznamenal. Nejenže dokázal uhájit žlutý dres, dokonce dorazil téměř dvě minuty před skupinkou jezdců na celkové pořadí. Bravo! Ovšem jak sám prohlásil: „Tohle bylo asi už trošku za hranou, vůbec nevím co se mnou bude druhý den."

I skupinka, která přijela téměř půl hodiny za vítězným Alaphilippem, včetně Gerranse, Naesena, Marczynského, Colbrelliho a 20 dalších, zaznamenala průměry okolo 300W. Kupříkladu Tim Declercq – 305W.

jestiluty

Takhle “jednoduše” tedy vypadá profesionální cyklistika v podání SKY. Stupňované tempo velmi blízké v závěrečných stoupáních parametru FTP Chrise Frooma a Gerainta Thomase. Dan Martin, Roglic, Bardet, Kruijswijk, Dumoulin, Quintana, Nibali i Valverde ho zatím zvládají bez větších potíží. Uvidíme, co přinesou další horské etapy. Už dnes může být všechno jinak.

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDweaponry

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.