Saganovi není souzeno. Počtvrté skončil druhý

17. 7. 2014, 19:03

Peter Sagan nedokázal zlomit prokletí letošní Tour ani ve 12. etapě. Místo vysněného vítězství skončil už počtvrté druhý. Dnes byl ve spurtu o kousek rychlejší norský závodník Kaťuši Alexandr Kristoff. Ten se po dvou druhých místech dočkal.

Smutného Sagana utěšuje přítelkyně Katka.

„Pořád to zkouším, ale vítězství stále nepřichází. Už je těch druhých míst nějak moc, možná je to tady můj osud. Ale nejsem ani moc zklamaný. Musím to brát pozitivně a dívat se dopředu. Řada lidí by byla z druhého místa v etapě na Tour nadšená,“ komentoval dnešní druhou příčku Sagan.

Moc chtěl vyhrát už 11. etapu, protože ve středu slavila jeho přítelkyně Katka narozeniny. „Vítězství jsem ji dát nemohl, tak dostala alespoň kytku, kterou mi dali na pódiu za zelený dres,“ říkal včera slovenský cyklista stáje Cannondale.

Etapa s cílem v St. Etienne se podle očekávání rozhodovala ve spurtu. Na posledních třech kilometrech se srovnalo hned pět domestiků Sagana z Cannondalu, ale odpadli a na kilometru už tam byl slovenský rychlík sám. Kristoff těžil ze skvělé práce stájového kolegy Paoliniho a Sagan už ho přespurtovat nedokázal. „O tomhle sním od dětských let,“ přiznal excelentní norský sprinter, který je specialistou na klasiky.

kristoff vyhrava 12

Alexandr Kristoff urval vítězství. Peter Sagan je zase druhý...

„Luca (Paolini) pro mě odvedl skvělou práci. Udržel mě vpředu a na pětistovce mi stačilo držet se za Trentinem. Když jsem viděl, jak začal spurtovat Degenkolb, na nic jsem nečekal,“ popsal vítěz letošního Milán-San Remo a pátý muž Flander.

Degenkolba připravil o lepší výsledek Trentin, který ho zablokoval, za což byl dodatečně přeřazen na 60. místo. Přesně tolik lidí přijelo do cíle v první skupině, mezi nimi i český lídr NetAppu Leopold König. Průběžně už je devatenáctý. Honza Bárta byl klasifikován na 92. místě se ztrátou 2:06 min.

Jejich stáj dnes neměla šťastný den. Přišla o domestika do hor Davida de la Cruze. Ten jel v úniku pětičlenné skupiny, který se zrodil hned po startu, ale na 90. kilometru etapy měl ve městě Le Bois-d´Oingt ošklivý pád, když ve sjezdu podklouzl v zatáčce a zlomil si klíční kost. NetApp tak pokračuje v osmi.

De la Cruz si přitom premiéru na Tour neskutečně užíval. „Jsou to nejkrásnější závody mého života. Snažím se tady o puntíkatý dres, ale Purito Rodríguez je hrozně silný,“ říkal Španěl před dnešní etapou. „Pokusím se o nějaký únik a rád bych zazářil na Pla d’Adet blízko mého domova,“ vzhlížel k 17. etapě v Pyrenejích. Únik mu dnes vyšel, jenže po 90 kilometrech všechny jeho další plány vzaly za své. Jediným pozitivem je, že nemusí na operaci.

de la cruz 12

David de la Cruz je s bolestivou grimasou odvážen do nemocnice.

V závodě už nepokračuje ani vítěz letošního Dauphiné a lídr Garminu Andrew Talansky. S obrovskými bolestmi zad a sebezapřením sice jako poslední ze všech dokončil středeční etapu, ale dnes už nebyl schopen pokračovat. „Je strašné opustit Tour, směřoval jsem k ní celou sezónu. Ale dál prostě nemůžu, nestihl jsem se z těch pádů zotavit,“ uvedl Talansky.