SuperCycling.cz

Nibali létal po kostkách, Contador na něj hodně ztratil

9. 7. 2014, 18:46

Před startem 5. etapy Tour de France by asi jen blázen vsadil na to, že excelentní vrchař Vincenzo Nibali v deštivém pekle se sedmi úseky po kostkách skončí na pódiu. Jenže světe div se, on na kostkách doslova létal a i když etapu nakonec vyhrál Nizozemec Lars Boom z Belkinu, lídr Astany se mohl smát. 

Vincenzo Nibali šokoval na kostkách všechny.

Vincenzo Nibali šokoval na kostkách všechny.

Skončil třetí, ale na svého největšího rivala Alberta Contadora najel 2:21 min! A další obrovský soupeř, obhájce prvenství Chris Froome, po dvou pádech odstoupil!

Nibali tak dál drží žlutý dres, teď vede o dvě vteřiny před dánským stájovým kolegou Fuglsangem, kterým přijel do cíle ve dvojici s ním. Průběžně třetí Peter Sagan (v etapě 4.) ztrácí 44 vteřin. Nejdůležitější je však odstup Contadora - po dnešku je až 19. s mankem 2:37 min. Z dalších adeptů na celkové pořadí je na tom nejlépe Polák Kwiatkowski z Omegy (4. místo, +50 s).

„Jsem strašně spokojený. Byl to tvrdý den plný stresu. Vůbec jsem si nemyslel, že udržím žlutý dres. Jen jsem se soustředil na to, abych jel co nejlíp, protože formu mám. Na tu etapu jsem se chystal důkladně, jenže kvůli dešti to nakonec bylo úplně jiné, než když jsem to tady projížděl,“ přiznal Nibali.

nibali v cili 5 tapa

Vincenzo Nibali projíždí cílem.

Ve vedoucí skupině měl v závěru kromě Fuglsanga ještě Nizozemce Westru a ten nasadil na předposledním kostkovém úseku takové tempo, že se této trojice udržel jen pozdější vítěz Boom. Nutno podotknout, že Astana jela výborně celý den a Nibali zaskočil famózní jízdou všechny. „Bylo to extrémně kluzké. Kvůli pádům jsme nějaké kluky ztratili, ale s Jakobem a Lieuwem jsme to v závěru zvládli fantasticky. Patří jim velký dík,“ líčil italský lídr.

Náskok na Contadora ho překvapil. „Nemyslel jsem si, že je mezi námi taková díra. Ale pořád je to jen 5. etapa a zůstávám nohama pevně na zemi. Do cíle je dlouhá cesta, čeká nás spousta hor a dnes mohli vidět, co všechno mohou způsobit pády, “ řekl k více než dvouminutovému náskoku na Španěla a odstoupení Frooma. "Dnes to bylo o přežití. Ztratil jsem sice na rivaly, ale žiju a nespadl jsem. Teď teprve začíná Tour," prohlásil Alberto Contador.

contador se trapi 5

Alberto Contador toho měl plné zuby.

Elitní desítka se trochu vzdaluje Leopoldu Königovi, který v etapě skončil 45. s mankem 3:46 min. na vítěze, průběžně mu patří 32. místo se ztrátou 4:45 min. Na desátého Valverdeho ztrácí 2 a půl minuty. Jeho český stájový kolega z NetAppu Jan Bárta pracoval v etapě pro svého lídra a skončil 147. (+18:03), průběžně je na 122. místě (+29:15).

To, čeho se cyklisté dlouho před startem Tour báli jak čert kříže, se naplnilo. Na etapu po kostkách lilo jako z konve. Od samého začátku. „Co tam budu dělat se svými 56 kily?“, psal dopoledne před startem zděšený španělský domestik Alberta Contadora Jesus Hernandez. „Otázka dne nezní, jestli člověk spadne. Ale spíš kolikrát spadne a jak to bude tvrdé,“ připojil se jeden z mluvčích pelotonu, velezkušený Němec Jens Voigt (Trek).

vanmarcke pred etapu

Takhle se před etapou nechal zvěčnit Sep Vanmarcke.

Obavy měl i vítěz tří etap, spurtér Giantu-Shimano Marcel Kittel. „Kostky+déšť=bolest. Dneska asi budu nemocný... Můj týmový kolega Albert Timmer mi říkal, ať si nezapomenu kartičku zdravotní pojišťovny,“ tvrdil ještě před startem dobře naladěný Kittel. Jakoby to přivolal. Na zem se poroučel 75 kilometrů před cílem.

Někteří závodníci z Belgie či Nizozemska si pro změnu mnuli srdce. Třeba Sep Vanmarcke z Belkinu se nechal před etapou zvěčnit, jak spí na posteli na dlažebních kostkách. Není divu, jde o excelentního klasikáře, který byl letos na Roubaix čtvrtý a třetí na Flandrech.

sracky 5 tapa

Voda, bláto, kostky...

Kvůli riziku na mokru rozhodli organizátoři ještě před startem, že vypustí dva z devíti kostkových úseků: sektor 7 v Mons-en-Pévele (délka 1 km), a číslo 5 z Orchies do Beuvry-la-Foret (1,4 km). Nejednalo se však o ty nejtěžší pavé. Jejich celková délka tak byla 13 km. „Všechny sekce měly zůstat,“ rozčiloval se právě Vanmarcke, který si počínal skvěle a ze hry o prvenství ho vyřadil až defekt v nejméně vhodnou dobu, když jel na čele s Boomem.

Osamoceného Booma pak zase sjeli, ale ve finále zůstali vpředu jen on a tři závodníci Astany. Na posledním pavé atakoval právě nizozemský cyklista a šestikilometrovou stíhačku do cíle zvládl. Vybojoval největší úspěch na silnici. „Sen se stal skutečností,“ jásal krátce po projetí cílem Boom, jenž po dlouhých 9 letech utnul nizozemské čekání na etapové vítězství na Tour.

boom radpst 5

Lars Boom to dokázal!

Bývalý mistr světa v cyklokrosu dosud vyhrál etapu na Vueltě před 5 lety, v roce 2012 byl šestý na Paříž-Roubaix. „Je to neskutečné. Mnoho let sním o dešti na Paříž-Roubaix a přijde na Tour, když se jedou kostky. Je to moje nejkrásnější vítězství. Byl to bláznivý den s řadou pádů, ale já jel celou dobu vpředu. Když jsem se ráno podíval z okna a viděl jsem to počasí, smál jsem se radostí,“ prozradil Boom. „Tenhle výsledek mi dodá sebevědomí. Letos jsem měl dost smůly, zlomil jsem si loket, ale teď jsou všechny trable zapomenuty,“ dodal.

Výsledky 5. etapy ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

 • ja2a3
  10. 7. 2014, 11:02 (před 7 roky)

  Jsem lajk, ale moc rád sleduji Tour. Může mi ale někdo vysvětlit, proč si komentátoři v TV myslí, že bych měl vědět, co to je pavé? Nejsou to náhodou kočičí hlavy? Nebo dlažba, dlažební kostky?

 • Honza
  9. 7. 2014, 19:14 (před 7 roky)

  Souhlas, je to borec. Ale nečekal jsem to tak dobré od něj.

 • rchlq
  9. 7. 2014, 19:11 (před 7 roky)

  Nibali je Pan Závodník. Jeden z mála v této generaci, který se nebojí ničeho, vždycky jde do všeho naplno, miluje útočit a miluje cyklistiku. Chapeau žralokovi!