SuperCycling.cz

Nástup z pekelného tempa? Thomas to dokáže

19. 7. 2018, 14:40

Jestli desátá etapa Tour těžká, pak jedenáctá, to bylo pravé peklo! Takřka čtyřtisícové převýšení bylo stejné, jen kilometrů o třetinu méně. Pojďme se na ni podívat opět pohledem zajímavých čísel.

watydziho

Bez dlouhých úvodů stačí napsat pár čtyřhodinových průměrů: Michael Valgren 333 W, Thomas De Gendt 332 W. Jejich ztráta na vítězného Gerainta Thomase: deset minut.

Ano je to vlastně stejná zátěž, jako by všichni jezdci byli celé 4 hodiny v samostatném úniku -viz. včerejší normovaný průměr Gesinka 333 W. Cavendish s více než hodinovou ztrátou na vítěze, stejně jako Kittel nebo Renshaw byli ze závodu vyloučeni. Limit včerejší etapy byl 31minut. Tak tolik asi na úvod.

V předposledním stoupání se pokouší psát scénář etapy Movistar pro Valverdeho, následně ve sjezdu ujíždí i Dumoulin aby se pokusili SKY zaskočit zhruba 40km před cílem.

Dumoulin jede skvěle, ovšem v posledním kopci Sky uplatňuje svůj účinný scénář, „jedeme na FTP Frooma a Thomase“. Nibali, který ztratil v závěru minutu to pojmenoval celkem přesně: „Oni rozjeli v posledním kopci doslova bláznivé tempo“.

iluwatt

Takže zásluhou především Kwiatkovského tempo 10km před cílem dosahovalo VAM přes 2000 nastoupaných metrů v hodině. Na takovýto přírůstek nastoupaných metrů už je třeba posílat do pedálů výrazně více než 400W.

No a z tohoto bláznivého tempa 5 km před cílem tedy útočí Geraint Thomas, aby si sám dojel všechny uprchlíky včetně 300m před cílem šokovaného Nieveho a etapu a žlutý trikot tak ukořistil pro sebe.

Je třeba poznamenat, že hodnota VAM, tedy vertikálně nastoupané metry za hodinu, je skvělým měřítkem vrchařských schopností jezdce. Zahrnuje v sobě totiž vše, včetně váhy jezdce, kola, celkového odporu vzduchu i tření ložisek a samozřejmě i watty do pedálů.

Co je na ní ale nejcennější - je možné ji vztáhnout k výkonům z minulosti. A vězte, že VAM 2000m/hod je hodnota, jenž nebyla k vidění ani za času Pantaniho ani Armstronga.

Zaútočit z tohoto tempa je prakticky jistá poprava. Jak je vidět, nikoliv pro Gerainta Thomase. Tento Velšan tedy odstartoval do dnešní další alpské zkoušky oprávněně. 

PS. Dnes je na programu 5 000 výškových metrů se závěrem na Alpe d’Huez. Letitý rekord zde stále drží nikoliv Armstrong z časovky do vrchu, ale Pantani, který v etapě dlouhé přes 200 km dal toto stoupání kolem půlhodiny (na ocelových ráfcích). Uvidíme jeho překonání v přímém přenosu?

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDweaponry

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.